Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vypustit bazén?

  

Ideální samozřejmě, aby měl bazén spodní výpusť, ale ne vždy je to možné. Pak musí nastoupit čerpadlo, protože ať máme bazén z jakéhokoli materiálu, čas od času je nutné vypustit alespoň částečně úplně každý, aby ho bylo možné pořádně vyčistit. Obvykle se to děje před začátkem koupací sezóny a na jejím závěru, ale někdy je to třeba i častěji, například když se v bazénu objeví řasy nebo je voda jinak znečištěná.

Vypouštět nebo ne?

Ne každý bazén je ale dobré vypouštět zcela. Závisí na materiálu, z něhož je bazén vyroben. Pokud bazén nemá samonosnou konstrukci, mohlo by úplné vypuštění veškeré vody vést až k deformaci stěn bazénu. Obecně platí, že plastové bazény i bazény vybavené obklady z keramiky vypouštíme kompletně, fóliové bazény částečně (polovina až dvě třetiny vody)

Jak na to

Obvykle se vypouští přes filtrační zařízení, které uvedeme do polohy“ vypouštění“. Další variantou je použití vydavače přes skimmer. Část vody lze také vypustit samospádem, a to hadicemi vedoucími k filtraci.

Čerpadlo

Ponorné čerpadlo pomůže, když bazén spodní výpusť nemá. Bohužel to ale nezvládne každé stoprocentně, takže posledních zhruba pět centimetrů budete muset vytřít klasickým hadrem nebo mopem. Nebo si koupit či půjčit čerpadlo, které umí vysát vodu do posledního litru.

Kam s ní

Vodu z bazénu ale nemůžete vypouštět jen tak na trávník. Jednak byste si vzhledem k objemu klasického bazénu udělali z trávníku bažinu a za druhé bazénová chemie není právě ideálním hnojivem. Udělat byste to mohli jen ve chvíli, kdy by neobsahovala těžké kovy a ani zbytky přípravků vůči řasám, ale i v takovém případě byste museli několik dní předem přerušit chlorování bazénové vody. Ale ani tak se nedoporučuje vodu vypouštět na stále stejné místo, ale místa střídat, jinak by to trávník nemusel přežít.

Nejlepší je, když můžete vodu přímo vypustit do splaškové kanalizace, ale ne každý má u svého domu či chaty kanalizační přípojku a také ne vždy je to povoleno. Záleží na konkrétních podmínkách kanalizačního řádu dané lokality. Za určitých podmínek lze bazén vypouštět i do potoka či řeky, ale opět nesmí obsahovat těžké kovy a nesmí se minimálně den, lépe několik dní chlorovat. Při dlouhodobém vypouštění na trávník do stejného místa by se mohla půda zasolit a tráva by mohla zahynout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.94/5 (16 hlasů)

Související články