Známe to všichni, občas něco upadne na podlahu asi úplně každému. Někdy to zůstane bez následků, jindy si na podlaze objeví rýhy, škrábance i jiná poškození. A to platí zvlášť o podlahových krytinách z měkčích materiálů, jako například na linoleu. Případně potřebujeme změnit rozestavění nábytku a na místě bývalé skříně či postele nám zůstanou v linu dolíčky po nožičkách.Problém můžete vyřešit buď radikálně, to znamená výměnou celé podlahy, nebo lino opravit. Jak na to?
Výměna kus za kus
Pokud vám zbyl kousek stejného linolea, které máte na podlaze, můžete vyměnit poškozenou část za novou. Kolem poškozeného místa vyřízněte přesně změřitelný kus, nejlépe geometrický tvar (čtverec, obdélník). Místo důkladně změřte a pak ze zbytku nepoužitého lina vyřízněte přesně stejnou záplatu. Přesnost je podmínkou úspěchu. Záplatu pak natřete kvalitním lepidlem, vložte na postižené místo a zatěžte, nebo ji můžete k linu svařit.
Nahřátí
U drobných poškození, například rýh, které lino neprosekly, nebo nejrůznějších důlků po upadlých předmětech můžete zkusit působení tepla. Zkuste proto poškozené místo nahřát teplovzdušnou foukačkou. Pokud uspějete, lino změkne a částečně se vrátí do své původní podoby. Ale funguje to jen na skutečně malá poškození. Protože ale složení jednotlivých typů lina nemusí být totožné, doporučuji si působení horkého vzduchu nejlépe vyzkoušejte na nějakém zbytku lina, než začnete zahřívat poškození uprostřed pokoje.
Zašpuntujte to
Velmi často ale lino proříznuté je až na podklad, třeba následkem nešikovnosti. Mně se to povedlo neopatrným máchnutím rukou s velkými nůžkami, které se zabodly velmi důkladně. Vzniklý otvor nebyl velký, ale hrozilo, že se při běžné zátěži zvětší, protože byl dle zákona schválnosti v nejpoužívanější trase celé místnosti. Kamarád mi poradil vyvrtat kolem prořízlé části kulatý otvor o průměru asi 5 mm a vlepit do ní stejně velký špunt ze zbytku lina. A stejně jako u výměny většího kusu místo zatížit. Místo vrtání můžete použít i průbojník.
Čistý řez
Pokud si lino jen čistě proříznete, ale nic z něj nechybí, stačí obě části řezu k sobě zafixovat. Ideální je oboustranná lepicí páska, kterou zafixujete řez a postižený kousek lina přilepíte k podkladu. Pokud ale necháte řez bez takové opory otevřený vlivům každodenního chození, dříve nebo později se problém zvětší. Proto to neodkládejte.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 3.75/5 (4 hlasy)