Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jakou podlahu do bytu? - druhy, vrstvy a podklad podlah

  

Podlaha tvoří nedílnou součást každe stavby! Může být složená pouze z jedné vrstvy, ale ve většině případů se setkáte s vícevrstvou konstrukcí. Každá vrstva plní určitý úkol (povíme si v následujících odstavcích). Taktéž se v článku zmíníme o nejčastějších druzích podlah a způsobech vyrovnání nerovných podkladů.

Pro správnou funkčnost je nutné dodržet několik základních pravidel:

#1. zvolit správnou skladbu (skladba zásadně ovlivňuje chování a životnost)

#2. koupit kvalitní materiál (nekvalita se může projevit až po několika měsících i letech v nejhorších případech mnohem dříve)

#3. dodržet technologii výstavby, montáže (existuje spousta způsobu, jak věci dělat...používejte ověřené postupy).

Obsah tohoto článkuDruhy podlah - Vrstvy a podklad - Způsoby vyrovnání a zpevnění podkladu

Doporučení - Pokud stavíte podlahu svépomocí a máte málo zkušeností, praktických a fyzických schopnosti - kontaktujte odborníky. Teorie je jedna věc a praxe druhá. Ačkoliv si vše dobře naplánujete, najdou se chvíle, kdy plán totálně selže. 

Druhy podlahových krytin

Laminátové - jsou tvořeny z více vrstev, které se navzájem spojují např. pryskyřicí nebo jiným pojivem. K výrobě se používá tzv. laminování, kdy se jednotlivé vrstvy stlačí pod vysokou teplotou a tlakem. K dosažení určitých vlastností se používají různé materiály - fólie, skleněná či kevlarová vlákna, dýhy aj. Volba materiálu a způsob zpracování ovlivňuje cenu, ale i kvalitu laminátových podlah. Životnost bývá řádově od 10 do 30 let. Předností laminátu je cenová dostupnost, snadná pokládka, některé typy jsou vhodné po podlahové topení. Mírně nežádoucí muže být vyšší hlučnost a křehkost dílu (při poruše je potřeba vyměnit celý díl). Nevhodné je vhlké prostředí - dochází k nevratné deformaci celé nosné desky!

Laminátová podlahovina

Korkové (korek získáváme z dubu korkového) - přírodní, ekologický materiál, má vynikající akustické a tepelně izolační vlastnosti. Mimořádně elastický a snadno opracovatelný. Klíčem k dlouhé životnosti je častá údržba a kvalitní povrchová úprava (Pro vysokou zátěž se opatřují fólií, vinylem nebo polyuretanovou pastou. Nejčastěji bývají lakované, olejované nebo ojediněle voskované.). Podlahy z korku mohou mít různé barvy i vzory. Ceny jsou podstatně vyšší než u ostatních podlahovin...800-2000 Kč za metr čtvereční.

Korek

Dřevěné - elegantní přírodní materiál s dlouhou životností a dobrou tepelnou izolací, vhodný do každého typu domu. Na výběr máme z mnoha druhů dřevin (dub, jasan, javor, smrk, buk, bříza...) s různými vzory, pro luxusnější podlahy lze použít exotické dřeviny. Díky přirozenému vzhledu se budete doma cítit velmi příjemně. V případě potřeby lze dřevěné podlahy renovovat = životnost po generace.

Dřevěná podlaha

Koberce - umožňují pohodlnou chůzi na boso, jsou přirozeně protismykové, mají výborné tepelně-izolační vlastnosti, zlepšují akustiku místnosti, disponují nižší životností. Velkou předností je jednoduchá instalace, výměna a relativně přijatelná cena. Údržba je o něco složitější než u ostatních ploch. Na druhou stranu výrazně snižují prašnost v místnosti - a to díky tomu, že jemné prachové částice zachytávají pevně do vlasů. Více informací naleznete zde.

Červený vzorkovaný koberec

Keramické dlažby - velmi oblíbená univerzální podlahová krytina s velkou odolností, trvanlivostí a variabilitou. Používáme je především v místnostech náročných na provoz. Nejčastěji v koupelnách, chodbách, kuchyních, garážích a předsíních. Existují v různých tvarech, formátech a vzorech. Některé druhy dokonale a věrohodně napodobují dřevo. Ideální pro podlahové topení.

Keramická dlažba

Vinylové (jiný název pro PVC) - patří mezi moderní umělé materiály z velmi tvrdého a odolného PVC, nejčastěji v dodání ve formě PVC lamel. Předností je široká škála vzorů, snadná údržba a pokládka, výborná odolnost a pružnost. Jednotlivé lamely se lepí jedna vedle druhé na rovný a očištěný povrch (navzájem se nespojují ani nesvařují). 

Lité (anhydritové potěry) - opět moderní materiál, který vytváří dokonalou povrchovou úpravu. Pro ideální stav podlahy je vhodné využít speciálních firem, jež se litím samonivelačních anhydritových směsí zabývají. Přeci jen je potřeba znát perfektně technologii pokládky, aby podlaha nepraskala, byla rovná bez nežádoucích vad. Tato podlahová krytina je ideální pro podlahové topení.Anhydritové podlahy nahrazují klasické povrchy z betonu. Jsou složené z písku, anhydritového pojiva, vody a chemických přísad. Po smíchání těchto složek se vytvoří velmi tekutá samonivelační směs.

a další...

Vrstvy podlahy + podklad

  • Nášlapná - tvoří finální povrchovou úpravu. Volí se dle požadavku jednotlivých místností a investora. Např. v koupelnách se nejčastěji používá dlažba (odolná vlhkosti, vhodná pro podlahové topení) naopak v ložnicích dětských či obývacích pokojích je vhodné použít koberec, linolum, parkety, vinyl apod., každý produkt má sve pro a proti.
  • Roznášecí - je dostatečně tuhá na to, aby roznesla zatížení (bodová, spojitá) do spodních vrstev (přes izolační až do podkladní vrstvy a dále). Tvoří ji buď mazaniny z betonu nebo anhydritu, násypu či prefabrikovaných desek OSB, FERMACELL, CETRIS
  • Izolační - má funkci separační (oddělující), tepelně izolační (zabraňuje únikům tepla), zvukově izolační (pohlcuje nežádoucí zvuky) a hydro izolační (vytváří odolnou clonu, překážku zabraňující přechodu vlhkosti, vody do další konstrukce).

Podkladní vrstva

Slouží k přenosu zatížení vyvolaných vlastní hmotností, váhou všech horních vrstev, lidí a vybavení do ostatních částí domu. V případě stropů - do okolních nosných stěn, základových desek - do základu, nosného podkladu a nosné zeminy.

Skladba podlahy

Způsoby vyrovnání a zpevnění podkladu

  • Samonivelační stěrkou - pro vyrovnání starých i nových podkladů s nerovností od 2 mm do několika centimetrů (převážně do 3,5 cm), vhodné pro menší opravy, podle zvoleného druhu mohou tvořit i konečnou vrstvu. U některých produktů je možné pokládat další vrstvy již po 24h. (Cemix, Baumit, Ceresit, Weber, Den Braven, aj.)
  • Vyrovnávacím potěrem (mokrý proces) - pro tloušťky od 2 cm, potěry lze připravit ze suchých směsí případně klasickým způsobem cement-písek-kamenivo (časově náročná práce).
    • anhydritovým - Anhyment, Cemex, Mixin
    • betonovým (cementový)
  • Podsypem (suchý proces) - předností je relativně rychlá pokládka bez zbytečných časových přestávek. Časová úspora je vykompenzovaná cenou a složitější technologií. Pro správnou funkčnost je nutné dodržovat předepsané postupy dle použité roznášecí vrstvy, která může být tvořena buď z desek OSB, Fermacell nebo Cetris.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články