Jak opravit protékající wc?

Čas od času to potká každého majitele staršího WC – toaleta se po spláchnutí nezastaví, ale voda teče dál do mísy, takzvaně protéká. Není to sice zrovna prasklá trubka a potopa v bytě, ale obtěžovat to může i tak poměrně dost. Jednak zvukově, zvlášť, máte-li WC blízko ložnice, a taky finančně – účet za vodu se může dost prodražit.

Starší toalety nebývají zabudované přímo do zdi a oprava tak není nijak složitá, zvládne to každý kutil. Budete potřebovat jen běžné nářadí, náhradní díky (těsnění, ventil) a také prostředky na očištění toalety.

Jak začít?

  • zavřete přívod vody do toalety, případně, pokud na vaší toaletě není, nebo je těžko dostupný, zavřete hlavní přívod vody v domě či bytu
  • vyprázdněte celou nádržku toalety spláchnutím
  • pak otevřete kryt nádržky – podle typu toalety stačí buď jen zvednout víko, nebo odšroubovat kryt integrovaného ovládání pro splachování. U dalšího typu je třeba vyjmout splachování, které je připevněno k tyčce. Tu je nutné vytáhnout a pak teprve jde sejmout kryt.

Nečistota není jen estetický problém

Až budete uvnitř nádržky, zřejmě najdete vodní kámen nebo i slizký povlak. Vyjměte plovákový ventil, důkladně ho umyjte v teplé vodě se saponátem a nakonec opláchněte pod proudem vody. Je-li v nádržce hodně vodního kamene, zkuste použít i ocet nebo citronovou šťávu.

U ještě starších typů toalet ale může být ventil šroubovací. Abyste ho mohli vyčistit, nezbyde vám nic jiného, než odmontovat celou nádrž. Musíte najít pod keramickou nádržkou šrouby a uvolnit je. Zvednete pak nádrž nad klozet a odšroubujete na spodní straně nádržky plastovou matičku.

Proč voda protéká?

Příčinou neustálého odtoku vody z nádržky je velmi pravděpodobně buď poškozené, špatně sedící nebo znečištěné těsnění vypouštěcího ventilu. Pokud se v domě používá voda ze studny, velmi pravděpodobně bude vodní kámen negativně ovlivňovat stav těsnění. Když bude mít na sobě vodní kámen, nebude přesně doléhat a také bude postupně ztrácet pružnost.

Těsnění také umyjte vodou se saponátem, případně ho vyměňte, je-li příliš poškozené. Někdy se vyplatí investovat několik set do nového splachovacího systému, tedy nových vnitřních částí. Je-li zbytek toalety funkční, měnit ho nemusíte. Minimálně několik let byste pak neměli problém s protékáním řešit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články