Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit rez z kovu?

  

Nehezké hnědé skvrny se objeví na věcech, kde se nám to opravdu hodí. Například skvělé staré nůžky po babičce perfektně střihají, ale na bílou látku už si s nimi netroufáte. Ale rzi se dá zbavit, ať už se dáte cestou nákupu specializovaného přípravku v drogerii, hrubé síly, nebo vyzkoušíte některou z „babských rad!“. Někdy to nezabere na první pokus, ale není od věci vyzkoušet po sobě i dvě různé metody. A nezapomeňte nakonec kov preventivně ošetřit nátěrem, nejlépe nějakou antikorozní barvou či lakem.

Mechanické odstranění rzi

Pokud není zasažena příliš velká plocha, nebo aspoň máte dost síly a trpělivosti. Podle velikosti a tvaru rezavé skvrny zvolte vhodný nástroj, což může být šroubovák, či jiný tvrdý nástroj, či ocelovou vlnu. Můžete použít také elektrickou brusku, ale s ní opatrně, protože byste si mohli poškodit zdravé části. V každém případě musíte zakončit smirkovým papírem a odstranit s jeho pomoci případné rýhy.

Ruční drátěnka

I tuto drátěnku lze použít na rez CC: webandi

Rezavá trubka

Co dokáže rez s kovem CC: tdfugere

Chemický odstraňovač

Koroze je chemický proces, takže proč s ní nebojovat také chemií? V každém hobby marketu nebo drogerii najdete velké množství nejrůznějších odstraňovačů rzi. U všech je nutné počítat s tím, že je musíme nechat déle působit a vzhledem k ceně se hodí spíše na menší plochy. Vždy striktně dodržujte návod a také bezpečnostní pokyny. Rukavice jsou nutností, stejně jako práce buď při otevřeném okně, nebo ještě lépe na zahradě.

Starý známý ocet

Ocet se vyskytuje skoro v každém návodu na nějaké domácí čištění či odstraňování nedostatků. A nechybí ani u rzi. Ocet se rzí reaguje, takže když poškozený předmět vložíte na několik hodin do octové lázně, rezavý povlak jde pak snadno utřít. To samozřejmě nejde u všeho, na některé větší předměty byste potřebovali vanu octa a jiné by se vám nevešli ani tam. V takovém případě nalejte ocet přímo na rezavou část, nebo ji aspoň několikrát otřete hadrem v octu namočeným. Pokud nechcete použít právě kovový kartáč, ale něco jemnějšího, zkuste utrhnout kus alobalu, zmuchlat ho, namočit do octa a použít místo kartáče. Namočte si do octa kus alobalu a použijte ho jako kartáč.

Brambora

Rozkrojte syrovou bramboru a na řez naneste prostředek na nádobí. Podle velikosti rezavých skvrn použijte příslušný počet brambor. Položte řezem na rezavé místo a nechte několik hodin působit. Místo prostředku na mytí nádobí lze použít i jedlou sodu.

Sůl a citronová šťáva

Rezavé místo posypte solí a zakapejte citronovou šťávou. Šťávy budete potřebovat poměrně dost, ale vymačkané citrony nevyhazujte. Dají se použít jako přírodní houbička a i s jejich pomocí vám půjde rez lépe odstranit.

Jedlá soda

Jedlou sodu můžete smíchat s vodou a vytvořit si pastu. TU naneste na rezavé místo a nechte působit dle míry zasažení několik minut až hodin.  Pak pastu i se rzí odstraňte jemným kartáčkem, například zubním, a předmět důkladně opláchněte a osušte.

Rez zkonvertujte

Nejnovějším způsobem ošetření rezavých předmětům je zkonvertování. Jedná se vlastně o zafixování předmětu a transformaci rzi do stavu, který kov nepoškozuje. Aplikuje se jako nátěr nebo postřik. Na trhu je mnoho výrobků různých značek.

Ať už si zvolíte kteroukoli metodu, nezapomínejte, že nejjednodušší je udržovat kovové předměty se sklony ke korodování suché. Nemusí ani pršet a věci zapomenuté na zahradě vám zreznou. Vllhkost je vzduchu více či méně pořád, bez ohledu na to, zda právě prší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.17/5 (6 hlasů)





Související články