Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak upravit zahradu?

  

Začátek jara nepřináší jen vyšší teploty, ale také se ze zimního spánku probouzejí různé keře a rostliny. Jestliže vlastníte nějakou zahrádku, je dobré jí ze zimního spánku trochu pomoci. Na zarostlý trávník či nemocné větve stromů vám může dobře posloužit různá zahradní technika. Jaká? Na to se podíváme blíže v tomto článku.

Zahrady jsou bezesporu velkou chloubou všech zahrádkářů a také majitelů rodinných domů. K tomu, aby se zahrada udržovala v pěkném líbivém stavu, je zapotřebí trochu té zahradní techniky, která vám pomůže jak ze sekáním zarostlého trávníku, tak také s odstraněním poškozených větví stromů. Tím tak přeměníte svou zahradu v tu pravou oázu krásy.

Vertikutátor – zajistí nastartování růstu trávy

Začněme tedy vertikutátorem, bez kterého se první jarní údržba trávy v podstatě neobejde. Jeho úkolem je totiž travnatou plochu ozdravit a nastartovat tak k růstu. Je dobré věnovat pozornost při koupi vertikutátoru zejména jeho stabilitě a pevnosti, aby práce s ním byla snadná.

Vertikutátor má ve své výbavě rotující nože a pružiny. Díky nožům drn nařízne a pružiny jednoduchým způsobem zbaví trávu nečistot a odstraní plsť, která se během zimy v trávě nashromáždila. Nevhodnější hloubka pro vertikutaci je maximálně 5mm.

Sekačka - ideální pomocník při sekání trávy

Dalším přístrojem, který přijde vhod při údržbě zahrady, je sekačka na trávu. V poslední době jsou velice módním trendem tzv. robotické sekačky, které trávu sekají bez zásahu lidské ruky. Robotické sekačky se ale hodí zejména do malých zahrad. Vymezený prostor, po kterém se může tato sekačka pohybovat, je ohraničen vodícím kabelem. Ten se nachází několik centimetrů pod zemí a zabraňuje tomu, aby sekačka opustila tento vymezený prostor. Pokud v průběhu sekání začne pršet, robot automaticky špatné počasí rozpozná a schová se do dokovací stanice. Do této stanice zajede i v případě nízkého stavu baterie. U některých typů robotických sekaček je k mání i aplikace pro chytré telefony, díky které můžete „robota“ ovládat i na dálku.

Dále tu máme sekačky elektrické, které se hodí spíše na menší trávníky, neboť jsou omezovány elektrickým kabelem. Elektrické sekačky ale mají své výhody, mezi které patří zejména jejich tichý a velice ekonomický provoz, dále také nízká hmotnost a snadná ovladatelnost. Další jejich nespornou výhodou jsou i pořizovací náklady.

Mezi typy sekaček patří i sekačky benzínové. Ty jsou určeny hlavně pro středně velké zahrady a dokážou efektivně posekat i hustší a větší travnaté plochy. Oproti sekačkám elektrickým se nemusíte obávat krátkého kabelu či dalších nástrah, které v sobě ukrývají právě elektrické sekačky. Moderní benzínové čtyřtaktní motory se vyznačují slušnou odolností a dlouhou životností.

Do kategorie sekaček spadají i sekačky bubnové určené zejména do členitého a kopcovitého terénu. Díky svému velkému koši a svým silným motorům si poradí i s opravdu velkou a hustou trávou.

No a v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na sekačky strunové vhodné spíše na menší úpravu trávy v méně dostupných místech, jakými jsou třeba okraje stromů či plotů.

Prořezávače stromů - prořezávání větví nebylo nikdy snazší

Pro zdraví stromů a jejich správný růst je prořezávání větví nezbytnou součástí v péči o zahradu. Na nemocné či třeba poškozené větve stromu ve větších výškách dobře poslouží tzv. prořezávač stromů, u kterého je hlavním kritériem jeho výkon. Od něj se totiž odvíjí schopnost toho, jak silné větve dokáže prořezávat, tudíž již při jeho koupi byste tuto skutečnost neměli podceňovat.

Prořezávače stromů dokážou snadno prořezávat větve hluboko v korunách stromů až do výšky 5 metrů. Díky nim již nemusíte složitě šplhat po žebříku s pilou, což sebou přinášelo i velká bezpečnostní rizika. Prořezávání větví stromů je za pomocí těchto přístrojů jednoduché, pohodlné a bezpečné, jelikož stojíte nohama pevně na zemi a máte tak dokonalý přehled o svém okolí.

Tak a to by bylo protentokrát vše. Dbejte na svoji zahradu, dostatečně o ni pečujte a uvidíte, jak nádherným způsobem vám tuto péči oplatí. Rozhodně to stojí za to!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články