Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit vlhkost v bytě?

  

Počet lidí, kteří se potýkají ve vlastním bytě s vlhkostí, je vyšší, než by se mohlo zdát. A zdaleka se to netýká jen starých domů. Nekvalitní izolace, plastová okna, opuštěný studený byt v sousedství nebo všechny stěny neprodyšně obložené nábytkem? Stačí jen málo a řešíte plíseň nejen v rohu místnosti, ale třeba i za skříní. Kromě estetických a zdravotních problémů to může způsobit pořádný průvan v peněžence.

Optimální vlhkost vzduchu se v obytných místnostech pohybuje mezi 40 až 60 %, ale vlhkost nad 60 % už může znamenat problém. Příčin vlhkosti může být celá řada. Nejčastěji se jedná o nevhodné chování uživatele bytu. Dokonale těsnící plastová okna na rozdíl od dřevěných neumožňují přirozenou cirkulaci vlhkého vzduchu. Když dostatečně nevětráte, vlhkost v bytě roste a vodní pára z ovzduší kondenzuje na studených plochách zdí.

Časté jsou i stavební závady, což může být prasklé či netěsnící potrubí, zatékající střecha nebo chybějící či nedostatečná izolace, která umožňuje vzlínání půdní vlhkosti zdola. Problém v podkroví nebo posledním podlaží zase může způsobovat špatně izolovaná střecha. Pak jsou tu ještě neopatrní sousedé, kteří vás mohou vytopit, případně naše vlastní nepozornost. Vlhkost mnohem rychleji přijde než se jí dokážete zbavit.

Jednoduché rady, které fungují

  • Větrejte, a to i v zimě. Během teplejších měsíců můžete mít ventilaci otevřenou klidně celou dobu, kdy jste doma, ale v zimě je lepší větrat intenzivně, ale krátce. Dbejte na to, aby větrání neprobíhalo stále stejným způsobem. Máte-li vlhký roh pokoje na opačné straně, než je okno, měli byste udělat spíš průvan než jen otevřít ventilaci.
  • Klimatizujte, ventilujte! Vhodná klimatizace sníží vzdušnou vlhkost. Ventilátory v koupelně a na toaletě pomohou, pokud z nich má voda kam unikat (světlík, stoupačka, ventilační šachta).
  • Nezvyšujte zbytečně zdroje vlhkosti – nesušte v bytě prádlo, nenechávejte vodu v dřezu, v rychlovarné konvici či konévce na zalévání, akvária také nepomohou – ze všeho se odpařuje voda do vzduchu. Mimochodem – příliš mnoho květin také zvyšuje vlhkost v bytě. V koupelně používejte ventilátory či světlíky a zavírejte dveře, když se sprchujete, aby vodní pára nepronikala do dalších místností. Při vaření používejte odsávač par, ale pozor – pokud nemáte odtahovou digestoř, ale jen cirkulační, s vlhkostí vám nepomůže.
  • Topte! Je-li v místnosti moc zima, na studených zdech voda kondenzuje. Topením snížíte povrchovou teplotu stěn. Jen se vám toto řešení dlouhodobě dost prodraží.
  • Odvlhčujte – na trhu je řada odstraňovačů vlhkosti. Obvykle se jedná o plastovou nádobu, do které se umístí sáček či tableta, které do sebe pohlcují vlhkost ze vzduchu, a na dně nádoby se hromadí voda, kterou pravidelně vyléváte. Pokud to nestačí, můžete si v půjčovně nářadí půjčit elektrický odvlhčovač. Z vlastní zkušenosti vím, že za víkend stačí z místnosti vytáhnout třeba 30 litrů vody. Je to sice trochu hlučnější, ale účinné. Investice několika set do zápůjčky se vám určitě vyplatí.
  • Stavte nábytek tak, aby vzduch cirkuloval! Dokud se problém s vlhkostí nevyřeší, nestavte velké kusy nábytku až ke zdi. Sice přijdete o trochu místa, ale i tak se to vyplatí. Skříň nebo knihovna u vlhké zdi může znamenat plesnivé oblečení nebo zelenající klasiky.

Může se stát, že nic z výše uvedeného nepomůže. V takovém případě je čas povolat odborníka a zjistit, zda není třeba upravit obvodové konstrukce bytu. Odborník se vyplatí – příčin může být celá řada a metoda pokus/omyl není nejlepším řešením. Můžete sice sami třeba zateplit zdi, ale místo pomoci si tím naopak uškodíte, pokud vlhkost zůstane ve zdech. Pak by vaše investice byla kontraproduktivní.

Problém s vlhkostí může pomoci vyřešit

  • izolace stěn, podlah, stropů, střechy - nekvalitní provedení nebo čás, který nikdo z nás nezastaví se projeví velice brzo. Řešením je jedině rekonstrukce a odstranění příčiny. Nesnažte se jen odstraňovat následky...je třeba přijít na příčinu.
  • sanační tepelně-izolační omítka
  • chemická injektáž zdiva
  • hydroizolační nátěr
  • hydrofobní (vodoodpudivý) nátěr

Odborník prohlédne váš byt a doporučí vám nejvhodnější řešení přesně pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.43/5 (7 hlasů)





Související články