Josef Pecháček - články



Rekonstrukce dřevěného stropu: vybourání a realizace nového

Stropní konstrukce jsou nedílnou součástí každé stavby. Životnost stropů je časově omezená. Jakmile se strop dostane do fáze klinické smrti, je nutné jej v lepším případě opravit a v horším pak úplně vyměnit. V žádném případě by neměla nastat situace, kdy by na někoho mohl spadnout. Pojďme si ukázat postup, jak zjistit, že má strop svůj osud již spečetěn. Což znamená vybourání stávají konstrukce a vytvoření nové.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak si realizovat odpady u novostavby (základy)

Realizaci gravitační kanalizace se u novostavby nevyhne nikdo. Část financí lze ušetřit správným návrhem a realizací. Pojďme si v tomto článku ukázat základní informace, které budeme potřebovat k správnému dokončení jedné z mnohá fází stavby.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak si položit teracovou dlažbu?

Teracová dlažba je velmi odolná podlahová vrstva, která se nejčastěji využívá u podlah garáží, balkónů, autodílen či servisů, v obchodech a jiných místech s vysokými požadavky na mechanickou odolnost. Teracové dlaždice můžeme využít jak v interiéru tak i exteriéru. Díky svému vzhledu bývá teraco používáno i v reprezentativních místnostech. V článku naleznete postup pokládky teracové dlažby do cementu. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Chyby při realizaci stavby domu

Chyby při stavbě domu jsou noční můrou každého stavebníka, který se rozhodl postavit si dům svépomocí. Pokud je člověk absolutně nepolíben stavebnictvím, pak chybu udělá velice snadno. Bohužel nejen laici, ale i odbornící někdy dělají chyby, které nemusí být levnou záležitostí. Při stavbě domu se určitě nedokážete dokonale vyhnout všem chybám, avšak pokud se dobře připravíte, pak lze chyby omezit nebo zmenšit jejich vliv na přijatelnou míru. V tomto článku si ukážeme některé z nich.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti s vrtacím a sekacím kladivem Scheppach DH1600Max

Je tomu už pár týdnů, co jsem si koupil novou hračku elektrické vrtací a sekací kladivo od Scheppachu. Důvodem bylo to, že jsem potřeboval provrtat betonový základ, abych mohl vyvrtanou dírou protáhnout zemnič. Konkrétně se jednalo o nerezový pásek 30 x 3,5 mm. Takže jsem po internetu hledal, jaký stroj by byl vhodný na vrtání. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na rustikální stůl

Návod vám pomůže při realizaci stolu s rustikálním vzhledem. Základním předpokladem pro úspěšné dokončení projektu je kvalitní příprava, nákup kvalitního dřeva, barev a nástrojů. Rustikální stůl má obvykle charakteristický vzhled, který zdůrazňuje přírodní a tradiční prvky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Hledání vhodných svěrek a ztužidel

Znáte ten pocit, kdy potřebujete nějakou věc pevně uchytit / sevřít a najednou zjistíte, že máte buď málo přípravků nebo úplně nevhodné typy? Takové, které se časem velmi rychle nějakým způsobem začnou kazit. Tento článek by měl být takovým krátkým úvodem do světa svěrek a ztužidel. Budu zde uvádět své zkušenosti, nápady, myšlenky i tipy, na které jsem v průběhu let přišel.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti s aku bezuhlíkovým šroubovákem od Makity

Už jsou to 2 roky a 6 měsíců co jsem si přes internet koupil aku šroubovák. Konkrétně se jednalo o Makitu typ DHP484RFJ (). Součástí dodávky byl systainer, což je v podstatě takový lepší plastový kufr. V něm byla vložka systeineru - obyčejný plastový výlisek, který slouží k tomu, aby se obsah v kufříku příliš nepohyboval. 2 baterie, aku šroubovák, rychlonabíječka a nějáké drobnosti. Přesné názvy i s objednávacími kódy napíší níže.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak určit výšku odpadu pro dřez v kuchyni?

Při realizaci či rekonstrukci kuchyně se dostaneme do fáze, kdy potřebujeme umístit vývod odpadu pro kuchyňský dřez. Na první pohled se zdá, že je to jednoduché, ale opak je pravdou. Je lepší se nejdříve informovat, jaké možnosti máme. V opačném případě se může stát, že vývod bude nutné posunout. Sekání drážky do již hotové stěny není ideální řešení.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti z realizace digestoře

Při realizaci digestoře se můžeme setkat s celou řadou různých technických řešení. Prodejci výrobků pro vzduchotechniku uvádějí, že vytvořit si odsávání znečištěného vzduchu z vaření je velice snadné, avšak já osobně tomu až tak nevěřím. Pokud si řešíme digestoř svépomocí, pak velmi mnoho informací si musíme najít sami. Navíc tyto informace je potřeba spojit dohromady a neuvažovat ty, které jsou nerelevantní či zavádějící nebo dokonce chybné.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Plánování elektroinstalace - základy

Elektroinstalace domu je jednou z nejdůležitějších a nejdražších částí, která je v moderní době potřeba. Vždy se s její realizací potkáme při stavbě novostavby, při větší rekonstrukci nebo i při menší úpravě jednoho pokoje. Doby, kdy stačil jeden drát na vše jsou již minulostí. Dnes se neobejdeme bez stovek až několika kilometrů měděných drátů. Dům je doslova protkaný životadárným elektrickým proudem. Ale pozor! Život dává i bere! A proto je potřeba pamatovat na to, že existují osoby a organizace, které se přímo specializují na realizaci elektroinstalace.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Lepení obkladů na stěnu (návod)

Obkládání stěny je specifická činnost, při které maximálně procvičíme svůj cit pro detail. Aby obložená stěna vypadala dokonale, je potřeba být velmi přesný. Každý milimetr hraje svou roli. V tomto návodě nalezneme kompletní postup z obkládání schodišťové stěny. Návod můžeme použít i na obkládání jiných stěn.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na osazení nerezového límce na komínovou vložku?

Při rekonstrukci komínu, kdy bylo nutné opravit popraskané lícové cihly a betonovu desku jsem se rozhodl, že použiji na ochranu tepelné izolace vícevrstvého komínu zakončovací kryt hlavice s límcem z nerezavějící oceli.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kolik váží kubík (m3) betonu? Málo i extrémně hodně.

Beton, tež přezdívaný jako umělý kámen. Je bezesporu jeden z největších divů moderního stavitelství a nejen jeho. I Římané jej velmi často využívali pro své stavby. Setkáme se s ním prakticky úplně všude. V exteriéru i interiéru má velmi široké využití. Určit hmotnost betonu není tak úplně jednoduché jako třeba u železa. Váha betonu má velký rozptyl. Nejčastěji se uvádí objemová hmotnost běžného konstrukčního betonu kolem 2000 - 2500 kilogramu na m3 (tedy bez výztuže).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak opravit sednutou dlažbu

Betonovou dlažbu používáme na různě široké chodníky, příjezdové plochy, parkovací stání a často i pod přístřešky a pergoly. V tomto článku si povíme něco málo o sedání venkovní betonové dlažby a řešeních, jak se tomuto problému vyhnout nebo jej co nejvíce omezit. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Tipy jak měřit při stavbě domu

Ke stavbě domu či jakékoliv stavby jsou potřeba měřící pomůcky. Některé jsou jednoduché (metr, pásmo, vodováhy...) jiné naopak složitější (nivelační přístroje...). Při stavbě rodinného domu se na začátku neobejdeme bez pomoci odborně způsobilého zeměměřiče (tzv. geodeta). Tato osoba nám pomůže s vytyčením hranic pozemku i s budoucí stavbou. Ostatní jednoduchá měření si již můžeme obstarat sami.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti z používání brusných kotoučů na beton

V těchto krásných podzimních dnech provádím úpravu železo-betonového stropu (tvořeného z H ocelových nosníků a monolitické desky mezi nimi) pomocí diamantových brusných kotoučů. Strop bude sloužit jako terasa. Konkrétně potřebuji zbrousit několik nerovností a nečistot vyzrálého betonu, tak dokonale, abych jej mohl následně napenetrovat, nanést tekutou lepenku od Den Bravenu a vyrovnat opravnou vyrovnávací hmotou. Tekutou hydroizolaci nebudu nanášet v celé ploše, ale pouze na H nosníky a do cca 10 cm plochu kolem nosníků.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti s kamerou Niceboy VEGA X

Tento článek mne napadlo napsat ve chvíli, kdy jsem se snažil pořídit mé první video snímky s touto kamerou. Chtěl bych Vám popsát mé první pocity a zkušenosti z používání této bezesporu zajímavé, stylově pěkné ("minimalistické") mini kamerky a svoje myšlenky si zapsat i pro mě, abych si třeba při příštím nákupu kamery dával na některé části při rozhodování větší pozor.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti s pilou Scheppach HS100S

Dlouhou dobu jsem uvažoval nad recenzí pily Scheppach HS 100 S. Konečně jsem se odhodlal a tak v níže uvedených odstavcích Vám popíši mé praktické zkušenosti. Myslím, že si tato nejpopulárnější stolní hobby pila roku 2019 zaslouží vyzdvihnout slabé i silné stránky. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zkušenosti s online aplikací na rozpočty: Ceník stavebních prací

Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval vytvářet rozpočty ve formě RTS rozpočtů, tak jsem se poohlížel po programu, který by toto dokázal a byl za relativně dobrou cenu. Existují různé rozpočtářské programy. Většina z nich stojí nad 10000,- . Což se pro mě na pár rozpočtů nehodí. Na 10 rozpočtů za rok nepotřebuji profesionální program. Možná by stačil i excel, ale katalog kódů s cenami potřebuji. A tak jsem se poohlížel po nějakém nástroji do 10000,- . Mnoho jich není.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pečovat o živý plot po celý rok?

Pokud chceme mít živý plot ve výborné kondici, musíme o něj pravidelně pečovat po celý rok. Jedná se především o zastřihování, hnojení, zalévání v letních měsících, obnovu vrstvy mulčechránění před velkými mrazy v zimním období. Tyto jednotlivé činnosti provádíme vždy v určitou dobu. Často záleží na konkrétním počasí a druhu dřeviny. Jak jste si již mohli všimnout. Například zimy již nebývají tak tuhé a léta bývají často bez kapky vody. Jak všem těmto problémům předcházet? Povíme si v v tomto článku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kam uložit odpad z bourání domu?

S bouráním se nejčastěji setkáme při rekonstrukcích a v menší míře při stavbě novostavby. Produktem z bourání je odpad.  Jeho množství velmi záleží na stavu budovy. U velmi starých domů bývá odpadu mnohem více. Je to dáno tím, že většinou bývá potřeba upravit rozměry oken, dveří, rekonstruovat staré omítky, vyměnit podlahy atd. U novostaveb je odpadu minimum. Spíše se jedná o zbytky z cihel, malt a betonů, které lze později uložit pod chodník či příjezdovou cestu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak brousit betonovou podlahu?

Brusky a frézky na beton se používájí převážně k sanaci (povrchové úpravě) betonových ploch. Nejčastěji je využijeme při renovacích podlah v koupelnách, kde s nimi lze odstraňovat lepidlo po obkladech a dlažbě. A také ve starých garážích, kde je podlaha velmi často narušená degradací, sněhem i solí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak oplotit staveniště?

Oplocení staveniště je jedna z prvních věcí, na kterou by se měli stavebníci na začátku stavby domu či jeho rekonstrukci zaměřit. Složitost a nákladnost oplocení se liší podle toho zda jsme koupili samostatný pozemek (tzv. na zelené louce) nebo pokud ohraničujeme pozemek v již zastavěné lokalitě. V každém případě je potřeba pozemek zajistit tak, aby nemohlo dojít k jeho narušení či k zranění cizích osob.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavba novostavby svépomocí

V článku je uvedený jednoduchý rozcestník, který Vás nasměruje ke konkrétnímu řešení problému souvisejícího se stavbou nového domu. Rozcestník je rozdělen do několika základních kategorií (fází stavby). Ostatní články naleznete v archivu, ve kterém si můžete další informace  vyhledat pomocí klávesové zkratky Ctrl + F nebo pomocí formuláře vyhledávání článků.

TIP: Články lze vyhledávat i přes rubriky a štítky nebo můžete navšívit hlavní stránku webu: https://www.stavebni-vzdelani.cz/

Jak se staví dům?

Stavba domu se dá rozdělit do několika fází. Na začátků bývá hodně papírování. Což je pro stavebníky první velkou zkouškou, kde se musí vyřešit velké množství dílčích problémů. V této části by Vám měl být největší oporou projektant či architekt, finanční poradce, případně i stavební konzultant (například v podobě stavebního dozoru nebo někoho, kdo si již stavbou domu prošel). První fázi lze považovat za uzavřenou v době, kdy dostanete od stavebního úřadu vyjádření, že je stavba povolena a máte vyřešené financování stavby.

Při druhé fázi přichází na řadu tvrdá a těžká práce v podobě samotné výstavby hrubé stavby. Logistika a koordinace jednotlivých částí bude vaším denním chlebem. Kdy co dovést, kam co složit, koordinace pomocníků, přesuny materiálů. Sledování počasí s dlouhodobou předpovědí: https://pocasi.seznam.cz/ i aktuální situací z radaru: https://radar.bourky.cz. Lze ji považovat za ukončenou položením poslední střešní tašky. 

Třetí fáze bude náročná stejně jako druhá fáze. V některých ohledech bude pravděpodobně i složitější (docházející finance, koordinace subdodavatelů). Ale konečně počasí nebude pořád otravovat. V této části stavby budete řešit okna, dveře, technologická zařízení, stavbu příček, realizaci podlah, elektroinstalaci, omítky, zateplení, fasádu a mnoho dalších dílčích úkonů. Sladkou tečkou bude úspěšná kolaudace stavby. Tedy možnost se nastěhovat a bydlet svůj vysněný život.

Poslední čtvrtou fází bude dokončení prací kolem domu podle finančních možností. Někteří zládnou tuto část během následujících měsíců po úspěšné kolaudaci. Jiní budou tyto práce provádět delší dobu, ale už to nebude takový stres jako při stavbě domu.

I když vám život bude při stavbě novostavby házet klacky pod nohy, nezoufejte, nefňukejte! Vždy se to nějakým způsobem dá vyřešit.

Krok za krokem:

  • 1. fáze ( začátek) - než začneme stavět, musíme vyřešit ... finance, vhodný pozemek a projekt se stavebním povolením. Poté se můžeme směle pustit do přípravy pozemku pro hrubou stavbu.
  • 2. fáze ( hrubá stavba) - od prvního kopnutí do země až po stavbu střechy. 
  • 3. fáze ( dokončovací práce) - tvrdá zkouška stavebníků pokračuje ... na řadu přichází příčky, okna a dveře, technická zařízení domu, omítky, podlahy, zateplení...
  • 4. fáze ( závěr) - práce kolem domu - úprava terénu, stavba oplocení, příjezdové cesty, bazénu, pergoly, přístřešku...

Začátek - než začneme stavět

 

Hrubá stavba svépomocí

 

Dokončovací práce

 

Závěr - práce kolem domu

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Šalování věnce - jak na to?

K vybudování železobetonového věnce lze využít celou řadu prefabrikovaných zdících prvků. Mezi nejčastější se řadí porothermové věncovky, avšak existují i jiná řešení o kterých si povíme v následujících odstavcích.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyřešit bezbariérovou sprchu?

Bezbariérové sprchy jsou svým způsobem unikátní. Díky absenci soklu nehrozí zhmoždění prstů u nohou a také nemusíte překračovat výsoký vanový okraj. Další výhodou je i fakt, že se lépe udržují a jednoduché řešení ladí s elegantním designem. V článku si ukážeme několik nejčastějších způsobů, které lze v dnešení době použít. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


3 řešení, jak opravit starou vnitřní omítku?

Začátek. V první řadě kompletně vyklidíme místnost, odstraníme podlahovou krytinu: koberce, lino... (pokud to lze) a zakryjeme části, které jsou náchylné na rozbití či zašpinění (okna, skleněné výplně apod.).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit zeď z cihel plných pálených? 7.5, 15, 30, 45

Stavba zdí z cihel je fyzicky náročná. Zdíte, zdíte a zeď ne a ne se zvětšit. Oproti moderním materiálům typu porotherm, ytong má jednu zásadní výhodu - je pevná a proto se velmi hodí ke stavbě opěrných a masivních zdí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Postup zdění příčky z Ytongu

Jak sám výrobce udává - zdění z Ytongu je jako hra s dětskou stavebnicí. Ytong (pórobeton) lze využít při stavbě celého domu, ale i při rekonstrukcích. Osobně jsem se sním setkal hlavně při rekonstrukci a můžu Vám s klidným srdcem potvrdit, že se s ním dělá opravdu velmi dobře.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se pokládá nopová fólie?

Nopové fólie mají celou řadu využití. Lze je použít jak na svislo tak i na plocho a svou konstrukcí zabraňují pronikání vlhkosti i radonového plynu (umožňují jeho odvětrání).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stálezelené neopadavé popínavé rostliny

Zelené fasády chrání domy a vytváří přirozenou ochranu zdiva před degradací vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na stavbu základové desky na betonových pásech?

Stavba základové desky svépomocí bývá pro laiky zátěžový úkol číslo jedna. Je třeba se dobře připravit a neudělat chybu, která by vás mohla stát mnoho investovaných peněz a času. V tomto článku jsem si pro Vás připravil postup, jak začít s výstavbou rodinného domu - a to se základy.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jakou podlahu do bytu? - druhy, vrstvy a podklad podlah

Podlaha tvoří nedílnou součást každe stavby! Může být složená pouze z jedné vrstvy, ale ve většině případů se setkáte s vícevrstvou konstrukcí. Každá vrstva plní určitý úkol (povíme si v následujících odstavcích). Taktéž se v článku zmíníme o nejčastějších druzích podlah a způsobech vyrovnání nerovných podkladů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


CETRIS - cementotřískové stavební desky

Cementotřískové desky cetris jsou materiálem s velkým využitím a zárukou kvality.

Samotnou základní desku CETRIS vyrábí společnost CIDEM Hranice, a.s. (výrobní závod je v provozu již od roku 1991). Od samotného počátku došlo k řadě rozšiřování - produktů i služeb. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaký písek na zámkovou dlažbu?

Po položení dlažby na podkladní vrstvu (do štěrkového lože) nesmíme opomenout na důkladné zapískování volných spár a zhutnění pomocí vibrační desky s plastovou podložkou. Avšak předtím než začneme s hutněním, musíme zjistit, jaký písek použít na spárování. Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace

Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Výpočet schodiště svépomocí

Při navrhování schodišť vycházíme především z funkčních požadavků. Většina rozměrů je ovlivněná typem budovy, provozem, ale i architektonickými požadavky. U novostaveb bývá návrh schodiště mnohem jednodušší než u rekonstrukcí, kde rozhodujícím (limitujícím) prvkem je schodišťový prostor. Renovace schodiště vždy vyžaduje schody na míru. 

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


NÁVOD Jak na vnitřní parapet do dílny nebo garáže?

Přemýšlíte, jaký použít vnitřní parapet do dílny, garáže nebo jiné podřadné místnosti? Pokud se jedná o málo používané místnosti, pak stačí klasický plastový parapet, ale co když potřebujeme odolnější odkládací plochu. Takový parapet, který vydrží a zároveň nebude ničit ráz okna. Existují leštěné kamenné parapety (z žuly, mramoru..), které jsou velmi pěkné a i velmi odolné, ale kdo si je může dneska dovolit? A proč si je dávat do dílen nebo garáží? Naštěstí existuje i jiný materiál, který je mnohem dostupnější - keramická dlažba (obklad).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se staví dřevěný plot

Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavba malé garáže svépomocí z Porothermu

Postavit hrubou stavbu garáže svépomocí z keramických tvárnic Porotherm není žádný problém. Tvárnice Porothermu v sobě skrývají několik předností, které nám jiné stavební materiály nedopřejí. Rychlost, efektivnost výstavby a tepelně izolační schopnosti jsou v porovnání s klasickou cihlou úplně na jiném levelu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaký použít cement na výrobu betonu?

Tuto otázku si klade každý stavebník, který se poprvé setká s výrobou betonové směsi. Výrobci cementových pojiv uvedli na trh velmi širokou nabídku cementů (portlandský, vysokopecní, pucolánový...), ale který je ten pravý? Naštěstí vám s tímto problémem rád pomůžu a uvedu zde vhodný cement na betonování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit strop z POROTHERMU? - krok za krokem

Rychlá a efektivní výstavba keramického stropu Porotherm je zajištěna díky předem vyrobených prefabrikovaných prvků. Tyto prvky jsou vyráběné pomocí moderních technologií a technologických postupů, které zajišťují nejvyšší kvalitu. Ačkoliv je realizace tohoto stropu jednoduchá, je důležité dodržovat zásady, které uvádí především výrobce.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


CEMENT - důležitá složka betonových směsí!

Cement je anorganická látka, která vlivem hydratačních procesů a reakcí tuhne a tvrdne. Tento děj nastává po smíchání s vodou. Díky této schopnosti můžeme vyrábět různé betony s různými vlastnostmi. Více se o betonu můžete dočíst v článku: Co je beton?.

Dnes si povíme něco málo o samotném cementu (základním prvku betonových směsí a betonů).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavební otázky a odpovědi 2.

Dnešní článek navazuje na první díl ze seriálu stavebních otázek a odpovědí. Výhody a nevýhody dlážděné podlahy? Proč používat věnec? Je vlhkost nebezpečná a jak odhlučnit příčky?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Skladba dřevěného stropu

Tradiční dřevěné stropní konstrukce rozdělují budovu po výšce. Pomocí nosných prvků přenáší zatížení, vyvolané buď nenosnými příčkami, vlastní hmotností, zařízením nebo hmotností osob nebo mimořádným zatížením vznikajícím při nehodách nebo haváriích. Kromě toho by stropní konstrukce měla splňovat požadavek požární odolnosti a tepelné a akustické izolace.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Přechodové profily a okrajové lišty

Přechodové profily používáme k zamaskování nehezkých okrajů rozhraní rozdílných podlahových krytin. Tyto profily umístěné v místech největšího pohybu osob jsou mnohem náchylnější na opotřebení než okrajové lišty, které jsou osazené podél stěn. Okrajové lišty kromě maskování okrajů podlahy mohou sloužit i k zakrytí rozvodů topení nebo elektrických kabelů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stropní konstrukce - druhy stropů a jejich přednosti

Úkolem stropních konstrukcí je z pohledu statiky přenášet zatížení do okolních nosných stěn. Díky stropům dokáží stavby ušetřit mnoho místa, kterého bývá v některých oblastech velmi málo. V článku se dozvíte základní informace o stropech klenbových, dřevěných, z ocelových nosníkůkeramických a železobetonový.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Ztužující věnec – železobetonový

Ztužující věnec je stavební konstrukce, která zabraňuje vybočení zdi. Kromě funkce ztužující plní i funkci nosnou a kotevní. Při provádění je třeba dbát na to, aby byl věncový trám protažený od jednoho rohu domu k druhému.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou

Máte problémy s vlhkostí? Dělají se vám vlhké mapy na omítce? Může to mít za následek řada různých příčin. Pojďme si teď některé z nich přiblížit. V tomto článku si v krátkosti povíme něco o soklech, balkónech, vzlínání vody, prasklém potrubí, popraskaných taškách, špatných parapetech a o nedostatečném oplechování.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Spárování cihel cementovou maltou

Zdivo z obnaženého přírodního kamene nebo cihel (nazýváme též jako režné zdivo) můžeme upravit vy-spárováním cementovou maltou nebo koupenou spárovací hmotou.

Proč spárujeme zdivo? Spáry vyspárované maltou z cementu dokáží zvýšit životnost konstrukce. Především nedochází k vyplavování spojovacího materiálu a k destrukci okrajů cihel.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je příčka? - základy pro neodborníky

Každá stavba se skládá z nosných a nenosných částí. Vnitřní prostor objektu je ohraničený masivními obvodovými zdmi, které chrání stavbu před nepříznivým počasím. Kromě toho může být objekt dále členěn na menší části pomocí středových nosných zdí a nenosných příček. Příčky tedy řadíme mezi tenké nenosné zdi. Jejich úkolem je rozdělit jednotlivé velké místnosti na menší, s co největší úsporou místa. V článku se dozvíte základní informace o hmotnosti a materiálu příček a něco málo i o dělení příček a šíření zvuku v příčkách.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavba komínu svépomocí

Komín je stavební konstrukce, která slouží k bezpečnému odvádění plynných spalin z kotlů do volného prostoru. Spaliny vznikají hořením a jejich množství je ovlivněné především druhem a kvalitou paliva. Komíny dělíme buď na jednovrstvé nebo vícevrstvé. Existují i další dělení, ale ty si necháme na příště.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit plot z okrasných betonových tvárnic

Beton je charakteristický dlouhou životností a relativně snadnou výrobou. U plotů se s ním setkáme téměř vždy. Výjimkou jsou ploty primitivní (ploty ze zemních vrutů, ploty z dřevěných průtů nebo kůlů), které bývají šetrnější k přírodě. Můžeme uvést například dřevěné sloupkové ploty se zavěšeným pletivem.

V tomto článku si popíšeme postup výstavby masivního betonového plotu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavební otázky a odpovědi 1.

V dnešním článku si zodpovíme několik stavebních otázek, týkajících se parotěsných zábran, odvětrání plochých střech, injektování zdiva, xylolitových mazanin, vlhkosti zdiva, způsobů bourání a něco málo si řekneme i o dvojitých příčkách.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké jsou vlastnosti dřeva?

Dřevo je přírodní materiál, který se velmi často využívá právě ve stavebnictví. Díky svým vlastnostem může plnit různé funkce. Ať se jedná o funkci statickou, kdy přenáší zatížení nebo architektonickou či dokonce tepelně izolační nebo rezonanční. V následujících několika odstavcích si přiblížíme několik nejvýznamnějších vlastností dřeva.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


DLAŽBA - co je třeba vědět, druhy, zásady aj.

Dlažby se skládají z dlaždic kladených do malt, lepidel nebo do písku. Jedná se o stavební prvek, který tvoří nášlapnou vrstvu podlahy. Tato vrstva musí splňovat několik základních kritérií, které jsou závislé na místnosti a druhu provozu. Především musí být snadno udržovatelná, otěruvzdorná, odolná proti vlhkosti, mrazuvzdorná...

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Drátěný plot - jednoduchý, z pletiva a sloupků

Drátěný plot je z pohledu pracnosti a ceny ten nejlepší způsob, jak efektivně ohraničit a ochránit pozemek před nečekanou návštěvou. Lze jej postavit téměř všude, oproti zděným plotům nezabírá příliš mnoho místa a díky zelené barvě dokonale zapadne do okolí domu. 

V tomto článku si popíšeme postup, jak postavit jednoduchý drátěný plot. Kromě toho si zde uvedeme potřebný materiál a v neposlední řadě i nářadí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Prokládaný beton pro stavbu základů

Je masivní konstrukce z betonu a vkládaného přírodního kamene nebo recyklovaného betonu.

Technologie výroby prokládaného betonu je relativně nenáročná. Tento typ betonu využíváme především u základových pásů nenáročných staveb.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Hydroizolační principy

Vnikání vody do stavebních konstrukcí lze zamezit různými způsoby, založenými na konstrukčních i fyzikálních principech. Existují dva hydroizolační principy a to buď přímé nebo nepřímé.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Beton - stavební materiál moderní doby!

Je v současnosti jeden z nejpoužívanějších stavebních materiálů. Setkáme se s ním u většiny staveb. Ať už se jedná o malé nebo rozsáhlejší stavby.

Využíváme jej u základů, opěrných zdí, zídek, plotu, stropu, schodišť, sklepů, podlah či chodníků...Dalo by se říci, že se jedná o dokonalý stavební materiál. Bohužel tomu tak není pravda.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Schodiště - základní názvosloví

Schodiště slouží k překonávání různých výškových úrovních v rodinných domech, v občanských stavbách, administrativních budovách, průmyslových....Setkáváme se s ním dnes a denně. U vícepatrových objektů je nedílnou součástí. V článku vám přiblížíme základní pojmy, které se schodišti souvisí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na údržbu dřevěných podlah?

Pod údržbou si představíme drobné opravy poškozené nášlapné vrstvy a pravidelné čištění. Zanedbáváním údržby dřevěných podlah dochází především k zkrácení jejich životnosti.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Dřevěné stropy (výhody a nevýhody)

Nejčastěji se s dřevěnými stropy setkáváme u lidových staveb. V období před 2 světovou válkou byly nejvíce využívány, jak v bytové tak i v rekreační, občanské a zemědělské výstavbě. Moderní dřevo-stavby se vrací k tomuto přírodnímu materiálu a to především kvůli jeho vlastnostem. V tomto článku se dozvíte, jaké mají dřevěné stropy výhody a nevýhody.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaký materiál použít na stavbu rodinného domu?

Přehled stavebních materiálů pro hrubou stavbu, které existují na českém trhu. Přehledný seznam výrobců keramických i pórobetonových tvárnic.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Křemenný písek pro spárování betonové dlažby

Jemnozrnná struktura umožňuje spolehlivé zaplnění i nejmenších štěrbin a spár. Prach-ovitý písek zasypáváme do spár v suchém stavu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vlivy ovlivňující hoření dřeva?

Dřevo je obnovitelný materiál organického původu, který má velmi široké využití. Již odpradávna jej naši předkové využívali ke stavbě obydlí, k výrobě nábytků, nářadí a v neposlední řadě i jako palivo.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Dřevo cizokrajných exotických dřevin

Exotické dřeviny jsou v našich krajích zastoupeny pouze okrajově. Je to způsobené hlavně místními podmínkami, které jsou vhodnější pro jiné druhy porostu. Proto se cizokrajné dřeviny u nás pěstují převážně pouze pro okrasu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na opravu betonových mazanin?

Nejdříve si popíšeme co je to betonová mazanina? Z názvu je patrné, že pro výrobu mazaniny použijeme betonovou směs. Tato směs by neměla obsahovat mnoho vody. Proč? Protože by pak podlaha nemusela být ideálně rovná. A taktéž příliš „suchá“ směs snížuje pevnost betonu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Povětrnostní vlivy ovlivňující životnost stavby

Životnost stavby je ovlivněna řadou faktorů. Mezi tyto faktory patří především povětrnostní podmínky, které mají zásadní vliv na budovy. Díky mnohaletým zkušenostem, jsme v dnešní době již „dostatečně“ informováni o možných následcích, které mohou vzniknout. Nejnepříznivějšími vlivy jsou déšť a sníh, silný vítr, mráz, otřesy a chvění (zemětřesení).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vlhkost ve starých domech

Vlhkost zdivapodlah a omítek patří k závažným závadám stavebních objektů. U novostaveb je kvalitní provedení hydro-izolací, oplechování a zastřešení velmi důležité. V dnešní době se rodinné domy izolují vždy a používané stavební materiály jsou na vysoké úrovni. Avšak nekvalitní a neodborně provedené práce, mohou způsobit nemalé potíže. O závadách hydro-izolací v nových domech si, ale povíme někdy jindy. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek