Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Možnosti jak postavit levný plot?

  

K většině rodinných domů patří pozemek, který chtějí jeho majitelé nerušeně využívat. Oplocení ochrání dům před zloději a zabrání nechtěným pohledům sousedů, či kolemjdoucích. V neposlední řadě má také funkci estetickou.

Pokud si chcete plot postavit sami, je zapotřebí věnovat pozornost několika věcem. V dnešní době je možné pořídit řadu materiálů, které se liší cenou i kvalitou. Stavba plotu není levná záležitost, ale rozhodně se dá ušetřit. Stačí k tomu správný výběr a trocha šikovnosti.

Jaký plot?

Barevný pletivový plot – pletivo se těší velké oblibě. Tu získalo především díky nízké ceně a velice snadnou montáží.  K dostání je v mnoha velikostech od 80 cm až po 2 metry. Vybrat si můžete z několika barev. Nejčastěji zelená, bílá, žlutá a hnědá. Pletivo velmi dobře odolá přírodním vlivům  jako je vítr, déšť, sníh a UV záření.

  • Výhody: především nízká cena, kvalita, snadná montáž, rychlost, malé nároky na údržbu a dlouhá životnost.
  • Nevýhody: nepříliš pěkný vzhled, neposkytuje soukromí

Dřevěný plot – další možností je plot z dřevěných planěk. Ty lze zakoupit v obyčejném, či ozdobném provedení. Konce mohou být rovné, zkosené, obloukové, vybroušené do špičky nebo zakončené koulí. Ploty se vyrábí převážně ze smrkového dřeva. Aby byl tento plot odolný, potřebuje kvalitně upevnit. Vhodné je nosné sloupky zabetonovat do země, nebo dřevěné plaňky použít jako výplň zděného plotu.

  • Výhody: skvělý estetický dojem, přírodní vzhled, menší průhlednost, zachovaná vzdušnost
  • Nevýhody: vyšší cena než u pletivového plotu, střední nároky na údržbu

Levný dřevěný plot z latí

Autor: Joe Breuer

Kamenný a betonový plot – kamenné ploty působí vizuálně velmi luxusně a poskytují také maximální soukromí. Je možné si vybrat z mnoha druhů materiálů. Základní dělení je na kameny umělé a přírodní. Umělé kameny nahrazují přírodní materiály a tím pomáhají šetřit životní prostředí. Beton nepůsobí na pohled příliš dobře, ale poskytuje absolutní soukromí.

  • Výhody: soukromí, exkluzivní vzhled, možnost šetřit životní prostředí
  • Nevýhody: velmi vysoká cena, u přírodního kamene a betonu složitá montáž, časová náročnost

Živý plot – poslední variantou, jak ochránit svůj pozemek před okolím, je plot z keřů.

Důležitou součástí plotu je i podezdívka. Ta zabraňuje podhrabání psů a řeší také nevzhlednou díru, která vznikne mezi plotem a zemí.

Podezdívky

Zdící tvárnice, cihly, beton, ztracené bednění a kámen - některé z těchto materiálů mohou působit trochu fádním dojmem, ale lze je doplnit luxusní výplní a plot bude vypadat skvěle.

  • Výhody: velká pevnost a dlouhá životnost
  • Nevýhody: nutnost vybudovat betonový základ do hloubky alespoň 80 cm, složitá montáž, časová náročnost, vysoká cena

Podhrabové desky - jsou to betonové pláty, které se jednoduše vloží do držáků mezi sloupky oplocení. Skvěle se hodí pro všechny druhy plotů a je to jednoznačně nejlevnější varianta podezdívky.

  • Výhody: nízká cena, snadná a velmi rychlá montáž, kvalitní materiál s dlouhou životností
  • Nevýhody: v podstatě žádné nejsou

Pro stavbu plotu potřebujeme pouze územní rozhodnutí. Vhodné je se před započetím stavby domluvit se sousedy. Plot nesmí zasahovat do veřejného prostranství a pokud sousedí s pozemní komunikací, nesmí bránit řidičům ve výhledu.

Co dát pod plot?

Stavba levného plotu

Nejlevnější variantou oplocení je pletivo s podhrabovou deskou. Na stavbu tohoto plotu potřebujete: pletivo, plotové a vzpěrné sloupky, napínací drát, vázací drát, podhrabové desky, držáky na desky a beton. Nesmíme zapomenout také na branku.

Jak na to?

  1. Určíme si vzdálenost plotových sloupků – běžně je to 2-3 metry (pokud instalujeme plot se spodní deskou řídíme se délkou této desky).
  2. Rýčem nebo zemním vrtákem připravíme díry hluboké přibližně 50 cm.
  3. Začínáme od prvního a posledního sloupku. Do vyhloubené jamky vložíme sloupky a obhážeme je betonem. Dbáme na jejich svislost. Pokud je beton příliš řidký - je vhodné použít zajištění pomocí dřevěné trojnožky. Mnohem lepší je použití "suchého" betonu, který sloupky drží sám od sebe. Díky těmto sloupkům napnout provazec, který nám pomáhá při osazování ostatních do jedné roviny.
  4. Pokračujeme v osazování sloupků včetně vzpěr. Pravidelně kontrolujeme vzdálenost mezi sloupky - ta nesmí být menší než jsou podhrabové desky včetně držáků.
  5. Jakmile dokončíme osazování sloupků necháme beton vytvrdnout.
  6. Než nám tedy beton ztuhne, můžeme si připravit rýhy pro podhrabové desky
  7. Pustíme se do osazování desek.
  8. Dále na sloupky napneme nosný drát, který z jedné strany pečlivě upevníme a pomocí napínáku jej na opačné straně úplně vypneme. Na ostatní sloupky nezapomeneme připevnit příchytky, bez kterých by se napínací drát s pletivem prohýbal. 
  9. Následně začneme zavěšovat pletivo, které nezapomeneme důkladně napnout.
  10. Pokud uvažujeme nad brankou či bránou, je třeba předem uspořádat i jednotlivé vzdálenosti mezi sloupky.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.08/5 (13 hlasů)






Související články