Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat bezúdržbovou fasádu?

  

Stavíte dům nebo plánujete rekonstrukci? Pak se budete dost možná zabývat právě výběrem fasády, v současné uspěchané době jsou velmi oblíbené bezúdržbové fasády. 

Co jsou bezúdržbové fasády? 

Samozřejmě, že je z názvu zřejmé, že se jedná o fasády, které po celou dobu své životnosti nevyžadují údržbu. Nyní je však na trhu více druhů bezúdržbových fasád, kterou a podle čeho tedy zvolit?  

Opravdu bezúdržbová? 

Tímto přídavným jménem se honosí více druhů fasád, ale je tu jeden háček. To, že se nemusí udržovat neznamená, že se bez údržby nezmění některé její vlastnosti, především pak vzhled. Což je problém například u dřevěných fasád. Nemusíte je, co dva roky natírat, ale počítejte s tím, že se vlivem povětrnostních podmínek dřevo nerovnoměrně oxiduje a bude měnit barvu do šeda. Zaslouží si tedy tento titul? 

Za bezúdržbové fasády tedy považujeme ty, které mohou, ale nemusí být udržovány a stejně dosáhnou garantované životnosti.  

Které fasády počítáme mezi bezúdržbové fasády? 

Všechny bezúdržbové fasády jsou založeny na vzduchové izolaci. Jsou tedy budovány tak, že mezi konstrukcí fasády a domem je vytvořen prostor cca 5 cm, kde proudí vzduch. 

  • Dřevěnou 
  • Kovovou 
  • Plastové lamely potažené folií 
  • Plastové lamely ze zpěněného plastu 
  • Natavené přírodní kamínky 
  • Desky na cementové bázi 
  • Kompozitní obklady, kam řadíme třeba sklolaminátové fasády 
  • Keramika 

Podle čeho vybírat? 

  • Životnost 
  • Vzhled 
  • Cena 

Životnost 

Každý z materiálů, které se v současné době na bezúdržbové fasády používají, má rozdílnou garantovanou životnost.  U kovových fasád, kde dominují fasády z hliníku a slitiny zinku a titanu, je garantováno 40 let životnosti. 

U dřevěných fasád je životnost výrazně ovlivněna tím, zda ji opravdu budete užívat jako bezúdržbovou a pak na použitém dřevě. Na fasády se používá široká škála různých druhů dřeva od dubu, modřínu až po exotické dřeviny. Nejdelší trvanlivost má jistě štípaný šindel, který vás přežije, podobně tomu tak bude, pokud využijete dubové dřevo. Naopak exotické dřevo bez údržby bude potřebovat generální opravu třeba již po 20 letech. Jestliže chcete dosáhnout maximální životnosti bez údržby a nepoužít štípaný šindel, použijte nehoblované desky.  Nehoblované desky totiž nemají tolik poničenou přirozenou strukturu dřeva a garantují nám tak delší životnost. Co se životnosti týče může být u dřeva problém s tím, že se může zkroutit, protože není stabilní v rozdílných vlhkostech. 

Jestliže na fasádu použijeme jako obkladový materiál plastové lamely potažené folií, můžeme počítat s životností 30 let. Podobné to je i u plastových lamel ze zpěněného plastu. 

Velice oblíbené obkladové panely na cementovém základě mají udávanou životnost dle výrobce 20-30 let. Tento rozdíl je způsoben použitím různých vláken. 

Jestliže uvažujete o fasádě z natavených kamínků, hledejte data o garanci životnosti u každého výrobce zvlášť, avšak garantovaná životnost začíná již na 30 letech. 

Kompozitní materiál pak slibuje životnost 50 let a patří tak mezi nejtrvanlivější fasádní materiály na trhu. 

Keramika je velmi odolný materiál, který má garantovanou životnost více jak 50 let. 

Vzhled 

Při výběru fasády byste k vzhledu měli přihlížet, aby se dům nejen hodil do okolního prostředí, ale také, aby vaše volba ladila s již použitým materiálem na domě. Jestliže máte plechovou střechu a moderní tvar domu, hodí se jak kovová fasáda, tak dřevěná. Naopak pokud jste již na domě použili klasické tašky a balkón a okna máte dřevěné, nebylo by použití kovové fasády nejlepší. U ostatních materiálů můžeme volit z různých vzhledů, tudíž jste pak limitováni už jen cenou, která je rozebrána níže. 

Pořizovací cena fasády 

Bezúdržbové fasády, které byly popsány výše mají poměrně vysokou pořizovací cenu. I tak se však jejich cena liší i na malém domku až o sta tisíce. Níže si seřadíme fasády sestupně podle jejich obvyklé pořizovací ceny. 

  1. Kovová fasáda 
  2. Štípané šindele 
  3. Dubové dřevo 
  4. Fasáda z přírodních tavených kamínků 
  5. Keramická fasáda 
  6. Sklolaminát 
  7. Desky na cementové bázi 
  8. Plastová fasáda z lamel ze zpěněného plastu 
  9. Plastová fasáda z lamel potažených fólií 

Aktuální ceny se mohou měnit nejen podle sezóny, ale především podle toho, jakou řadu si u výrobce vyberete. Například u fasád na cementové bázi existuje jen u jednoho výrobce osm různých řad za různě vysoké ceny. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články