Jak na osazení nerezového límce na komínovou vložku?

Při rekonstrukci komínu, kdy bylo nutné opravit popraskané lícové cihly a betonovu desku jsem se rozhodl, že použiji na ochranu tepelné izolace vícevrstvého komínu zakončovací kryt hlavice s límcem z nerezavějící oceli.

Původně byla kolem šamotové vložky omotaná pouze tenká vrstva lepenky, která měla sloužit jako dilatace mezi vložkou a betonovou deskou (aby šamotová vložka, mohla tzv. chodit nahoru a dolu). Což by pravděpodobně fungovalo (komín nebyl doposud nikdy v provozu), ale na druhou stranu zde bylo kritické místo pro zatékání kolem šamotové vložky přímo do izolace a nedostatečné odvětrání. Což se potvrdilo po odstranění krycí betonové desky. Tepelná izolace byla z části, konkrétně z jedné strany silně promočená. Na druhou stranu nebyla promočená hluboko, takže výměna byla snadná.

Vzhled komínu před a po rekonstrukci

Komín před rekostrukcí vypadal nějak takto:

Komín po rekonstrukci:

Po opravě komínu, vybetonování krycí desky a vyzraní betonu jsem přikročil k osazení samotného límce a krytu.  Avšak předtím než jsem začal, musel jsem jej objednat. A zde bych Vás rád varoval před problémy, na které jsem přišel až po objednání. Nejdříve je shrnu do krátkého seznamu:

  • špatně zvolená velikost krycí hlavice s límcem a nutnost objednat další variantu, což vyřešilo problém pouze částečně
  • nedostatečná výška původní šamotové vložky nad krycí betonovou deskou a nutná výměna poslední vložky za vyšší
  • rozdílný průměr nové šamotové vložky a původních vložek v komínu

Jaký výrobek jsem poprvé objednal?

Nerezový kryt hlavice s límcem průměr 250 mm

Produkt se skládal, ze dvou částí (z limce a krytu hlavice). Obě části by měli být z nerez oceli. Kotvení není součástí! Je dostupný v několika variantách (řídících se podle průměru upnutí límce na vložku). Tato varianta byla největší 250 mm. Rozmezí upnutí je nespíš od 245 až po 255, ale spíše o fous méně. Maximu, co jsem u této verze stáhnul bylo přesně na 245 mm, více to nešlo. Další varianty (225, 200, 180, 160 a pak po 10 mm až do průměru 100 mm). Cena bez poštovného byla 1020,- Kč (rok 2022).

První pokus montáže

Jak jsem si myslel, že půjde vše bez problémů.

K montáží jsou potřeba ještě další věci:

  • kotvení - jelikož produkt neobsahuje, žádný spojovací materiál, bylo nutné dokoupit i nerezové vruty s hmoždinkami. Postačili 4 kusy. Průměr vyvrtaných otvorů v plechu byl 8,5 mm.
  • těsnící hmota odolná teplotě - použil jsem Gasket sealant červený od Den Bravenu malou tubičku. Jedná se o silikonový těsnicí tmel s tepelnou odolností od -60 °C do +300 °C. Tato hmota je potřeba k utěsnění spoje mezi límcem a vložkou.

Z nářadí jsem použil níže uvedené + průmyslový vysavač na odsání prachu.

Postup montáže krytu hlavice a límce - při prvním pokusu byla snadná a skládala se z těchto úkonů:

Hlavice

  • označení místa, kde je potřeba vyvrtat otvory pro uchycení
  • vyvrtání 4 otvorů, odsání prachu a vložení hmoždinek
  • ohnutí paciček u krytu
  • přišroubování krytu nerezovými vruty

Níže na obrázku je výsledek, který jsem tehdy považoval za zkoušku. Chtěl jsem zjistit zda bude pod kryt zatékat (zda jej bude nutné v krajích utěsnit).

Vložka, která je zde vidět, je bohužel krátká a bylo nutné ji vyměnit za delší. Naštěstí se při demontáží původní betonové hlavy uvolnila a byla tedy aktuálně pouze na ostatních vložkách položena na vyzkoušení, protože novou jsem ještě v tu dobu neměl. 

Takto vypada vnitřní část (ještě bez poslední vložky). Je zde vidět ukončena tepelná izolace (na poslední vložce již nebude). Prostor bude sloužit v budoucnu k odvětrání zbytkové vlhkosti z komína.

Límec

K montáži límce bylo nutné nejdříve osadit novou šamotovou vložku. A zde se začali dít věci... Nastalo několik problémů, se kterými jsem nepočítal.

Chyba měření - při měření vnějšího průměru původní neoriginální vložky jsem udělal chybu. Naměřil jsem 245-246 mm, což byla pravda jen částečná. K mojí smůle jsem změřil největší průměr vložky. Ve skutečnosti vložka nebyla přesně kulatá, ale průměr se pohyboval od 241 do 246 mm, kdy největší rozměr byl pouze v jednom směru! Takže limec nešel dotáhnout.

Původně jsem chtěl opět sehnat neoriginální vložku. V tu dobu jsem ještě nevěděl o chybě měření. To se bohužel nepovedlo a měl jsem k dispozici pouze originální Schiedel vložku, která měla vnější průměr 230 mm!

Co teď?

Nakonec mě napadlo limec upravit a stáhnout jeho upínací průměr. To šlo udělat buď tak, že bych nějakým způsobem sundal stahovací pásek a posunul jej, což by bylo komplikované. Nebo límec přeřiznout, stáhnout a sešroubovat (snýtovat). Nakonec jsem se rozhodl pro říznutí i s tím rizikem, že nerez začne korodovat...(nýty i spoje jsem zakryl nakonec ohnivzdorným silikonem).

Osazení šamotové vložky - Vložku jsem zkrátil tak, aby přesahovala nad osazený límec o několik centimetrů (4-5 cm). Bylo nutné též upravit i zámky vložek (kvůli rozdílným průměrům vložek), které jsem zbrousil diamantovým kotoučem (vytvořil jsem rovný spoj s předpokladem, že u hlavy by s tím snad neměl být problém). 

Vlivem zmenšení limce došlo k zmenší přesahu přes spodní nerezový kryt hlavice. Což se mi zprvu nezdálo jako uplně velký problém, ale po namontování se mi tento způsob už nelíbil a přemýšlel jsem co dále. Navíc se mi nelíbilo, že spodní plech nedoléhal k betonové hlavě a napojení vodorovného a svislého plechu není vodotěsné.

Takže jsem nakonec koupil ještě variantu límce 225 mm a doufal jsem, že límec bude pasovat na vložku o vnějším průměru 230 mm. Níže na obrázku je tato další varianta. Byl jsem z ní trochu nesvůj, když jsem zjistil, že vytvarování není v rohu, tak jak bylo uvedeno v obrázcích na eshopu. Nakonec jsem tuto nedokonalost nereklamoval.

Bohužel límec z nové varianty 225 mm nešlo na vložku 230 mm nasadit! I při maximálním odtáhnutí pásky. Co dál? Byla možnost udělat ve vložce 2-3 mm drážku, díky které bych límec snad upevnil, ale netušil jsem, co by to mohlo udělat s vložkou. Takže jsem se nakonec rozhodl, že použiji upravený límec z první varianty a kryt z druhé koupené varianty. Naštěstí přesah byl mnohem větší, se kterým jsem již byl spokojený.

Vše jsem demontoval. Z obrázku je vidět, že se voda dostala až k vnitřnímu okraji (i z důvodu nedoléhajícího plechu, protože betonová deska byla vyspádovaná). To mne přesvědčilo, že lepší bude kraj utěsnit. Silikon na vložce jsem odstranil lámacím nožíkem a drátěným kartáčem. Zbytky nečistot očistil hadrem s vodou. Šlo to blbě, ale povedlo se. 

Druhý způsob montáže - podruhé a snad lépe: 

  • převrtání otvorů pro uchycení menšího krytu hlavice
  • zbroušení betonové desky do ideální roviny, aby nerezový plech perfektně doléhal k betonu
  • odsání prachu
  • vyplnění nepoužitých otvorů pružným tmelem
  • upravení distančních pásků, které mají sloužit k držení vložky - ponechal jsem mezeru cca 2-3 mm (trochu jsem se obával, že by se vložka o tyto pásky mohla zasekávat)
  • nanesení teplotně odolného silikonu (Gasket sealant červený) na krajní hranu nerezového plechu
  • osazení krytu hlavice a dotažení vrutů s jejich podsilikonováním; domazaní silikonu do míst, kde chybí
  • utěsnění spoje silikonem vodorovného a svislého nerezového plechu (možná by se voda dovnitř nedostala, ale spíš si myslím, že ano)
  • vytvoření správné pozice límce. V tomto případě jsem na internetu našel montážní návod podobného způsobu. Ale člověk k tomu dojde i logicky. Když by pod límcem nebyla mezera, nedocházelo by k odvětrání. Když by byla příliš velká, tak by docházelo k zatékání. Ten 1,5 cm je akorát. (mezi límcem a spodním okrajem krytu je mezera cca 1-1,5 cm, zahřátím se mezera zvětší) 
  • nanesení silikonu pod hranu límce
  • nasazení límce a dotažení
  • nanesení silikonu nad hranu límce

Konečně hotovo! Snad toto řešení vydrží aspoň 15 let.

Co řící závěrem?

Bojoval jsem s tím až do konce a musím říct, že jsem s výsledkem spokojen.

Až čas ukáže zda toto řešení mělo smysl.

Na co si dávat pozor? Pokud se rozhodnete jít do něčeho podobného, tak si strašně dávejte pozor na rozměry vložek a límce. U uchycení limce rozhoduje každý milimetr.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články