Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Čím utěsnit průsak kolem komína?

  

Dehtace neboli průsak dehtu patří k poměrně častým problémům komínů, které se řadí k těm vůbec nejvíc namáhaným částem stavebních konstrukcí. Jak vzniká a hlavně jak se ho zbavit?

Jak vzniká průsak a jak mu předejít

K tomuto jevu dochází v okamžiku, kdy v komíně vyhoří ochranná vložka, problém představuje i nevhodný materiál, případně neodborná instalace. Záleží rovněž i na tom, čím vlastně topíte. Důvodem může být i špatně vybrané dřevo, některé má sklon dehtovat více, chybu lze hledat i v tom, že dřevo je mokré. Pak dochází právě k prosakování dehtu, což poznáte na pohled i podle charakteristického zápachu.

Zanedbávat bychom neměli ani pravidelné čištění komína. Zdaleka nejúčinnější metodou je bezesporu čištění strojní za pomoci ohebného hřídele vhodné délky. Takže si neváhejte pozvat kominíka, který má k dispozici účinné nástroje, rozhodovat se bude podle průměru komínu i jeho celkového technického stavu. Využít může třeba nylonová vlákna či ocelové kartáče. Na usazení nástavců použije výkonnou aku vrtačku.

U šamotových nebo cihlových těles zůstává tradiční metodou stejně tak i jejich vypalování. Spalinové cesty se jím poměrně účinně zprůchodní. Pokud si však nechceme způsobit úraz, případně minimálně zničit komín, neřku-li způsobit požár, zcela jistě bychom se měli vyvarovat vypalování svépomocí. Co sami zvládnout můžeme a profesionálové tuto cestu schvalují, je čištění komína za pomocí specializované chemie. Dbejte však na to, že účinkuje pouze v počátcích, kdy ještě komín není zanesen tak výrazně. Pak už se bez profesionálních služeb stejně neobejdete.

Když už se nám silně zadehtovaný komín projeví, nejenže je to značně nepříjemné a významně to snižuje komfort bydlení, jde i o dost nebezpečný jev. V místnosti se může začít vytvářet kysličník uhelnatý. Pokud tedy něco podobného začnete pozorovat, s opravou rozhodně neotálejte.

Jak si s průsakem poradit

Pakliže je chyba v nevhodném topivu, samozřejmě se problémů zbavíte relativně snadno. Můžete zvolit jiný druh dřeva, případně topit tím sušším. Pokud to ale nepomůže, určitě si pozvěte odborníka, který stav komína posoudí a rozhodne o tom, jaký je vhodný průměr spalinové cesty, obecně lze říct, že je to přibližně 150-160 mm.

Ten pak bude muset přistoupit právě k jeho zmiňovanému vyvložkování, protože jedině tímto způsobem lze trvale zajistit odvod spalin tak, aby bylo použití komína bezpečné.

Pokud se k tomuto uchýlit nechcete, zkušení kutilové ještě radí vyškrábat spáry kolem cihel a následně provést vyspárování komínovou maltou. V závislosti na celkovém stavu komína se jedná o celkem efektivní řešení, problém ale je, že závažnost celého problému stejně sami příliš dobře neposoudíte a nevíte, jak výrazné poškození je. Kominík naproti tomu má pro tento účel vhodnou techniku a prohlédne vám komín pomocí kamery.

Jak se vložkuje komín

Je-li průměr komínového průduchu menší než průměr vložky, musíme se uchýlit k frézování. Zpravidla nám ale stačí původní průduch, do kterého je možné rovnou uložit novou vložku. Nijak upravovat ho nemusíme. Komínové těleso bude předem nutné řádně vyčistit. Poté můžeme vysekat dva otvory. První bude určen pro sopouch (napojení) a druhý pro kontrolní otvor a vymetací dvířka. Pozor, v žádném případě nesmíme narušit statiku celého komína. Jakkoli tedy montáž vložky není náročný úkon, vyplatí se určitě si přizvat profesionály.

Komínová vložka se vždy montuje rozšířeným koncem směrem nahoru. Velmi pečlivě je nutné dbát na dokonalou pevnost a utěsnění veškerých spojů. Počítat musíme i s dilatací, proto nesmíme vložku do komína zazdít úplně natěsno. Vždy se začíná od usazení kondenzační jímky. Do té se pak nasune komínový díl s kontrolním otvorem. Pak musíme usadit napojovací kus určený k napojení topidla. Kondenzační jímku i díl s kontrolním otvorem se doporučuje pro zlepšení stability zazdít.

Závěrem ještě upozornění: I když se pokusíme starý komín opravit, rozhodně svými technickými parametry ani životností není srovnatelný s komínem novým. V mnoha případech může být zdaleka nejlepším řešením všech problémů prostě komín zbourat a vybudovat nový.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)





Související články