Kam uložit odpad z bourání domu?

S bouráním se nejčastěji setkáme při rekonstrukcích a v menší míře při stavbě novostavby. Produktem z bourání je odpad.  Jeho množství velmi záleží na stavu budovy. U velmi starých domů bývá odpadu mnohem více. Je to dáno tím, že většinou bývá potřeba upravit rozměry oken, dveří, rekonstruovat staré omítky, vyměnit podlahy atd. U novostaveb je odpadu minimum. Spíše se jedná o zbytky z cihel, malt a betonů, které lze později uložit pod chodník či příjezdovou cestu.

Dále musíme počítat s tím, že odpadu bude přibývat nejen z bourání, ale i z nových materiálů a postupů, které na stavbě použíjeme. Jedná se hlavně o obalový odpad. Cihly bývají v drtivé většině případů na paletách zabalené do igelitu (kvůli ochraně před vlhkostí a přepravě). Různé nátěrové hmoty jsou v plastových obalech. Spreje bývají v plechových nádobách. Dveře, okna zabalené v papíru a fóliích. Cement, lepidla v papírovo-igelitových obalech.

O odpadech se dočteme ve vyhlášce č. 93/2016. V této vyhlášce nalezneme katalog odpadů, který je pro nás velmi důležitý. Z tohoto seznamu zjistíme, kreré odpady jsou nebezpečné a které naopak nejsou.

Možnosti likvidace odpadu ze stavby

V drtivé většině, vše co použijete na stavbě, vyprodukuje nějaký odpad. Co s ním? Musíme jej vytřídit a zlikvidovat. Pokud oficiálně rekonstruujeme nebo stavíme nový dům, budeme potřebovat pro kolaudaci potvrzení o likvidaci odpadu. Jak získat toto potvrzení? Jednoduše.

Při likvidaci odpadu mohou nastat dvě situace:

  1. najali jsme firmu - firma vyprodukuje odpad a měla by jej i zlikvidovat a dát nám potvrzení o likvidaci. Je vhodné tuto skutečnost uvést do smlouvy.
  2. většinu prací provádíme svépomocí - na stavbě si vytvoříme prostor, kde budeme tento odpad odkládat. Následně až jej bude moc, objednáme si kontejner ze sběrného dvora (nebo u firmy, která se zabývá likvidací odpadů). Při objednávce bude potřeba říct o jaký odpad se jedná (popíšete oč se jedná), kolik jej je a na jak dlouho potřebujeme kontejner. Cena se liší podle typu odpadu, jeho množství, době přistavení kontejneru, vzdálenosti stavby od sběrného dvora. Potvrzení si následně vyžádáme od této firmy.

O uložení odpadu se tedy postará specializovaná firma na sběr a ukládání odpadu.

Jak ušetřít při likvidování odpadu?

Nejvíce ušetříte tím, že stavební odpad použijete při realizaci chodníků či při dodatečné stavbě pergoly, garáže. Uložíte jej do podkladové vrstvy. 

Recyklovatelné odpady vložíme do odpovídajích sběrných kontejnerů.

Nebezpečný odpad odevzdáme v příslušném sběrném dvoře.

Jaký odpad vzniká při stavbě domu?

  • Při zakládání stavby - z betonáže základů...přebytečný beton. Betonárny jej recyklují, ale musíte si za nespotřebovaný beton připlatit. Takže nejlepší je si připravit místo, kam tento přebytečý beton použít (např. základy pod plot, základy garáže apod.)
  • Při stavbě zdí a příček - většinou se na stavbách nepoužívá přesná modulová vystavba (nepoužívají se doplňkové cihly, tzv. půlky a jiné), ale cihly si podle potřeby zkracujeme. Z tohoto upravování nám většinou vznikne cihelný odpad.
  • Obalový odpad - palety s cihlami, taškami bývají zabalené do plastových fólií. Keramika do kartonů, které bývají opáskované plastovou páskou. Různé krycí fólie např. skla.
  • Od nátěrů a tmelů - penetrace, ochránné nátěry, tuby od akrylátových tmelů, kýble od lepidel, maleb.
  • Ze střechy, z bednění vzniká dřevěný odpad. Zde pozor na dřevo s obsahem lepidel.
  • omítek - zbytky malt a lepidel.
  • Železný odpad z výstavby stropů, schodišť a překladů. Můžeme jej použít při výstavbě plotu.
  • Při realizaci podlah vznikají zbytky z keramických obkladů a dlažeb.
  • Různé kabely při realizaci elektroinstalací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (5 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články