Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak poznám pravé a levé dveře?

  

Věřím, že většina z vás dlouhá léta netušila, že nějaká problematika podobného rázu vůbec existuje. A proč by se tím měl člověk zabývat, když to k běžnému civilnímu životu vůbec nepotřebuje. Ale v životě člověka přicházejí chvíle, které nás mají něco naučit. Třeba to, jak poznám, jestli máme doma pravé nebo levé dveře.

Jak poznám? | Ukázka pravých | Ukázka levých | Kdy které?

Kdy to využiji?

  • Při projektování - pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat a dostanou se vám do ruky plány, narazíte v nich na takové kruhové výseče, které budou čouhat z naprojektovaných zdí. Ty označují dveře a směr jejich otevírání. Zdá se to jako banalita, možná až zbytečnost. Je ale potřeba pečlivě promýšlet i tohle, aby se nestalo, že by třeba dveře nešly někde otevřít např. kvůli jiným dveřím a tak podobně.
  • Při výměně - nejlogičtější důvod, proč si to zjistit je ten, že zkrátka chcete nebo potřebujete koupit nové dveře. Pokud byste si přinesli pravé dveře a doma měli levá futra, možná by se vám povedlo je nasadit, ale vězte, že je rozhodně nezavřete.

Jak to poznám?

  1. Postavím se naproti dveřím z té strany, kde jsou vidět panty, tedy tak,a by se otevíraly v tu chvíli ke mně.
  2. Mám hned několik ukazatelů: strana, na které jsou panty, směr, do kterého dveře otevírám a kterým ukazuje klika. Pokud je toto všechno vpravo, jedná se o pravé dveře. Pokud vlevo, jsou to dveře levé.

Ukázka levých dveří

Modré levé dveře

CC: Skitterfoto

Ukázka pravých dveří

Pravé dveře

CC: qimono

Kdy se hodí otevírat dveře dovnitř a kdy ven?

Pokud stojíte před otázkou, zda je lepší otevírat dveře do místnosti, nebo z ní, máme pro vás pár základních pravidel, jak na to. Záleží totiž na velikosti a účelu místnosti.

  • DOVNITŘ - když máte větší místnost, většinou nevadí, že jsou dveře dovnitř. Dál se to vyplatí, když usmisťujete dveře do nějaké chodby nebo předsíně, kde je těch dveří víc. Kdyby se všechny otevíraly ven, nedalo by se tudy projít.
  • VEN - rozhodně u malých místností. Týká se to především toalet a malých koupelen. Na tohle mnohdy nemyslí např. restaurace, kde člověk může vidět (jako se to stalo mně), že těhotná paní uvízne na záchodě, protože se nevejde s bříškem mezi zásobník na toaletní papír a dveře.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.76/5 (21 hlasů)

Související články