Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké způsoby vytápění existují?

  

Každý z nás stojí někdy před otázkou, jaký způsob vytápění zvolit. Bez topení se v našich končinách zkrátka neobejdeme. Topná sezóna začíná obvykle na přelomu října a listopadu (někdo topí i dřív) a končí v dubnu nebo dokonce v květnu. Zkrátka topíme po většinu roku. Jaký způsob vytápění se nabízí, jaké jsou výhody a nevýhody? Pojďme si toto téma rozebrat podrobněji.

Ještě než se rozhodneme pro konkrétní typ vytápění rodinného domu nebo bytu, je třeba si ujasnit, jaké jsou vlastně možnosti. Existují takzvané klasické zdroje tepla a alternativní neboli obnovitelné zdroje.

Zdroje tepla - volba vytápění - jaké?

Rozhodnete-li se pro klasické zdroje tepla, pak můžete vybírat hned z několika variant. Patří sem kotle na pevná paliva, plynové kotle, kotle na pelety, kondenzační kotle a elektrokotle.

Najít vhodný způsob vytápění není skutečně snadný, protože nikdy nevíte, jak bude cena plynu, elektřiny nebo tuhých paliv stoupat. Každý způsob má svá pro a proti. Výhodnější možností se zdají být alternativní zdroje tepla, mezi která patří zejména tepelná čerpadla, která v článku také popíšeme podrobněji.

  • Kotel na pevná paliva

Jednou z možností je kotel na tuhá paliva, který představuje vhodnou alternativu k vytápění elektřinou nebo plynem. Mezi tuhá paliva nejčastěji řadíme dřevo, uhlí, pelety či brikety. Pro tento způsob vytápění se můžete rozhodnout v případě, že máte dostatek místa, kde uskladnit palivo. Ideální je sklep. Nutno podotknout, že dřevo je maximálně šetrné k životnímu prostředí, není drahé a lze jej poměrně snadno získat. Velkou výhodou je tedy minimální emise tuhých znečisťujících látek. Cenově výhodným palivem je také černé uhlí, ještě levnější je uhlí hnědé, které však není příliš šetrné k životnímu prostředí.

  • Kotel na pelety

V současné době jsou velmi oblíbené kotle na dřevěné pelety, které mohou objekt vytápět prakticky bezobslužně. Pelety mají velkou výhodu v tom, že je nemusíte štípat ani neustále přikládat, jako dřevo. Navíc pelety lze nechat nafoukat přímo do zásobníku, který lze mít ve sklepě nebo v kotelně. Kotel si tak bude odebírat pelety podle potřeby. Stačí jednoduše nastavit požadovanou teplotu a už se nemusíte o nic starat. Je to snadné. Nevýhodou je opět nutnost prostoru na ukládání paliva.

  • Plynové kotle

Jeden z nejčastějších druhů topení představují právě plynové kotle. Oproti elektřině jde o levnější způsob vytápění, které však není dostupné pro každého. Topit plynem lze totiž pouze v tom případě, že budova je napojena na plynové vedení. Je potřeba si zajistit plynovou přípojku, což samozřejmě není zdarma. Cena paliva stále stoupá, oproti tuhým palivům je dražší. Na druhou stranu plynové kotle se velmi snadno obsluhují, velmi snadno vytopí i větší dům a jsou šetrné k životnímu prostředí. Navíc odpadu nutnost prostoru pro skladování paliva.

  • Elektrické kotle

Stejně jako plyn, je velmi oblíbená také elektřina. Ačkoliv tento způsob vytápění patří k nejdražším, nabízí velký komfort. Další předností jsou poměrně nízké pořizovací náklady. Elektřina je často využívána v moderních nízkoenergetických domech, ovšem často je potřeba použití přímotopu v některých místnostech. Elektrická energie je na rozdíl od plynu dostupná prakticky všude, což je další velkou předností tohoto způsobu vytápění.

Alternativní zdroje tepla

Patrně nejrozšířenějším alternativním zdrojem tepla jsou tepelná čerpadla. Tento způsob vytápění přináší celou řadu výhod, zejména s ohledem na ekologii. Hodí se do novostaveb, ale také do starších staveb. S tepelným čerpadlem můžete především hodně ušetřit, podle statistiky až 2/3 nákladů oproti přímotopům. Tepelná čerpadla jsou zcela bez emisí a opět odpadá starost o uskladnění paliva. Někoho však mohou odradit počáteční náklady, které jsou poněkud vyšší, ovšem z dlouhodobého hlediska ušetříte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (6 hlasů)





Související články