Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Zkušenosti s kamerou Niceboy VEGA X

  

Tento článek mne napadlo napsat ve chvíli, kdy jsem se snažil pořídit mé první video snímky s touto kamerou. Chtěl bych Vám popsát mé první pocity a zkušenosti z používání této bezesporu zajímavé, stylově pěkné ("minimalistické") mini kamerky a svoje myšlenky si zapsat i pro mě, abych si třeba při příštím nákupu kamery dával na některé části při rozhodování větší pozor.

Na první pohled se zdá, že tato kamerka bude vhodná i na natáčení videí ze stavby, z čehož mám obrovskou radost. Doufám, že i někteří stavebníci (čtenáři tohoto magazínu) se nechají inspirovat. Avšak hlavní důvod, proč jsem si tuto kameru pořídil jsou zpomalená videa..tak snad budou dokonalá :) .

Jak jsem dospěl k názoru, že tato kamerka bude vhodná?

Po první kameře jsem pokukoval již pár dní zpět a jak to tak při nákupech dělám, procházel jsem si různé eshopy, blogy, hledal informace, rady, zkušenosti a tipoval, která kamerka by byla asi pro mé účely nejvhodnější. Čím více času hledání dáte, tím více budete nerozhodní, teda aspoň já to tak měl.

Mé požadavky:

  • chci kameru na natáčení zpomalených videí (pro natáčení pomale rostoucích rostlinek)
  • nechci za ní dávat velký balík peněz, škrtám gopro a podobně známé kamery, případně foťáky, dávám si limit v řádech do pár tisíc (tzv. střední třídu v kamerách), špíš takové o kterých člověk moc v tv apod. neslyší
  • chci aby kamera vydržela a měla jednoduchý design - osobně preferuji minimalismu a jsem do určité míry perfekcionalista

Ani již nevím, jaký byl můj první dotaz ve vyhledávači google, ale asi pro začátek je nejlepší tento: kamera na časosběr. V úvodních výsledcích hledání se zobrazí reklama s produkty. Ty, které mne zaujmou procházím a koukám po informacích. Takto jsem narazil na mého prvního favorita. Brinno Construction Cam BCC100, časosběrná a zároveň stavební kamera, na některém z eshopů jsem viděl i video z nějaké stavby a vypadalo to fakt drsně, ale co bylo ještě drsnější tak to byla cena: kolem 6000,- Kč. Jo v prvním opojení jsem ji fakt chtěl, ale nakonec jsem ji neobjednal a nechal si pár dní na rozmyšlenou. Myslím, že to je nejlepší způsob: nákup si promyslet s odstupem pár dní (pokud Vás netlačí čas).

Otázky k zamyšlení:

  • Opravdu je to ta správná kamera?
  • Neexistují lepší kamery za lepší peníze?
  • Šetřit takovým způsobem, že koupím bazarové zboží? Příkladem jsou eshopy, které nabízí rozbalené nebo vrácené zboží. Ale na takové zboží si dávejte pozor! Jednou jsem se takto spálil (vlastně 2krát) při nákupu notebooku a světla. Notebooku osciloval větrák při chlazení a ledkové světlo bzučelo. Světlo jsem nakonec vrátil (uznali vadu), notebook jsem si nechal a upravil nějaké nastavení, tak už to není tak strašné.
  • Co zkušenosti ostatních? Co si najít nějaké zkušenosti s touto kamerou a jak moc se o ní píše?
  • Potřebuji kameru? Nestačí mi chytrý telefon, který již mám?

Moje první hledání skončilo tak, že jsem nakonec upustil od nákupu...nechtěl jsem kupovat žádnou. Avšak po pár dnech můj chtíč po kameře opět posílil. A hledal jsem znovu. Nakonec jsem se dopracoval až na Heureku (dobrý pomocník!) k produktu Niceboy VEGA 6 star, který byl za cenu okolo 1600-2500,- Kč. Produkt byl v top 1, tedy ještě je mezi prodeji a v roce 2019 byl jako produkt roku - finalista. Recenze slušné, cena slušná, vzhled pěkný. Je vidět, že si značka Niceboy dává záležet. Pár dní mně tato kamerka ležela v hlavě, ale pořád jsem si nebyl jistý zda je to opravdu ta pravá. A proto jsem hledal dál.

Pak jsem hledal i nějaké recenze. Hodně takových je na youtube. Stačí zadat tento výraz: nice boy vega a hned jich máte plno k shlédnutí. Po pár videjích přijde aha moment, kdy zjistíte, že je potřeba se koukat i na jiné parametry než je cena a vzhled, ale co taková stabilizace otřesu? nebo jas barev, hlas, kvalita obrazu, výdrž baterie atd. Take nezbývá nic jiného než si tyto informace dohledat a pak opět vybírat.

Po opětovném výběru jsem nalezl svého favorita: Niceboy VEGA X cenově vychází na na nějakých 2700,- Kč Takže dražší oproti předchozí kameře, ale na druhou stranu Vega 6 star má výdrž baterie 70 minut, ale Vega X má 170 minut! Wuau! Kapacita mikro SD karty o 64 GB větší tedy 128 GB! Super, více místa videa! + tam jsou další vylepšení. Takže cena nejspíš bude odpovídat lepším parametrům.

Objednáno! Ano objednal jsem si Vegu X u jednoho z největších eshopů. Již na druhý den, jsem měl kamerku doma! (platil jsem kartou, bez problému).

Spojenost nebo nespokojenost po rozbalení?

Balíček jsem v pořádku převzal od DPD a chopil se rozbalování. První byla na řadě bublínková obálka. Nevypadala nijak poškozená, ale při rozbalování jsem slyšel, že uvnitř něco chrastí. Trochu jsem začínal mít stres, že je uvnitř něco rozbitého. Jediné co mě malinko uklidňovalo bylo to, že to může být příslušenství. Vytahuji krabici s kamerou a mikro SD kartu (ta není u kamery, musíte si ji dokoupit). Na krabičce jsou viditelné stopy po odření (jako by s ní šoupal někdo po stole). Opět ve mne hrklo a rychle jsem přistoupil k rozbalování. Ok, první obal pryč. Otvírám krabičku a uvnitř vidím kameru ve vodotěsném obalu uloženou v plastovém výlysku. Hned si uvědomuji, že to byl ten podivný zvuk a kamerka je pravděpodobně v pořádku. Po stranách je jedna menší a jedna větší papírová krabička s příslušenstvím. Rozbaluji i je a nevidím známky poškození. Uff. Oddechnul jsem si. Ale dokud kamerku nezapnu nebudu v klidu.

Vytahuji kamerku z vodotěsného obalu. Zkouším zapnout...nefunguje. Baterie pravděpodobně není nabitá (asi z důvodu přepravy). No nic nevadí. Snažím se tedy najít nabíječku a zjišťuji, že v příslušenství chybí nabíjeci adaptér. V balení je kabel USB (avšak adaptér není součástí, po přečtení manuálu zjišťuji, že musíme použít například adaptér z mobilní nabíječky). Pokud nemáte takovou nabíječku, lze baterku nabít přes počítač nebo powerbanku. Doporučuji číst manuál, který v balení nechybí.

Další krok: příprava microSD karty a její naformátování FAT32 (koupil jsem si tuto paměťovou kartu Samsung EVO Plus Micro SDXC 128GB + SD adaptér (MB-MC128HA/EU)). Tohle byl trošku porod, na kterém jsem mírně zamrznul. Pomocí SD adaptéru jsem vložil kartu do počítače a zkoušel ji naformátovat klikl jsem na Tento počítač => po chvíli se zobrazil disk SDXC => na něj jsem klikl pravým tlačítkem a vyhledal Formátovat...a ejhle v rozbalovací nabídce Systém souborů chyběl FAT32. Tak to byl problém. Takže jsem začal hledat informace na internetu. Našel jsem postup, kdy se muselo něco nastavit v počítači ...to nešlo. Potom jsem stáhl nějaký program pomocí, kterého jsem kartu naformátoval na požadovaný formát FAT32, ale bohužel po vložení do kamery mi kamerka hlásila požadavek na naformátování karty...co teď? Už jsem byl bezradný. Nakonec jsem našel informaci, že se dá karta naformátovat přímo v kamerce. Takže jsem hledal v nastavení a opravdu to tam je! Hurá. Musíte si přepnout rozhraní na češtinu. Osobně jsem si ještě vypnul otravné zvuky ze zapínání a vypnutí a tlačítek. Kliknete na ozubené kolečko a skoro dole v menu je Formát, kliknete na něj a potvrdíte zda chcete rychlý formát nebo pomalý. A můžete kartu používat!

Tip: micoSD karta se dosti špatně do kamery vkládá, pozor si dávejte na to ať Vám při zamáčknutí nesjede prst. Jinak karta vystřelí jak z praku :D už se mi to stalo.

Pokračování příště ...

První krůčky...první zkušenosti s natáčením

První časosběrné videa již mám natočené. A myslím, že kamerka bude dobrá, ale pro lepší hodnocení to bude chtít ještě počkat. Momentáně bych se chtěl naučit s kamerkou více pracovat. Projít si nastavení, abych věděl co a kdy nastavovat. Avšak co mě trošku vadí, je zahřívání kamerky. I při pouhém spuštění a nenatáčení, nenabíjení se displey zahřívá více než bych očekával. Nevím jestli je to vlastnost nebo chyba. Snad se nebude zahřívat více i při natáčení v létě při 30°C.

Další věc, kterou jsem postřehl při časosběru je rozdělování videa do několika souboru. Určitě to bude souviset s maximalní velikostí souborů (u souborového systému FAT32 to je 4GB). Takže si budu muset pořídit nějaký program, s kterým budu moci tyto soubory upravovat. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články