Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Jak na rustikální stůl

  

Návod vám pomůže při realizaci stolu s rustikálním vzhledem. Základním předpokladem pro úspěšné dokončení projektu je kvalitní příprava, nákup kvalitního dřeva, barev a nástrojů. Rustikální stůl má obvykle charakteristický vzhled, který zdůrazňuje přírodní a tradiční prvky.

Charakteristický rustikální vzhled

K dosažení rustikálního vzhledu je potřeba se zaměřit na několik výrazných charakteristik, mezi které patří:

  • Dřevo - využívá se dub, borovice nebo jiné dřeviny, které mají výraznou barvu a strukturu.
  • Nerovnosti a hrany - rustikální stůl potřebuje pro svou autentičnost hrubé hrany a nerovnosti na povrchu. S pomocí různých nástrojů lze tohoto vzhledu snadno dosáhnout.
  • Přírodní barvy - používají se nejčastěji teplé a přirozené tóny hnědé, šedé, zelené nebo modré barvy. 
  • Kov - můžeme využít kovových nohou nebo ozdob, které stolu dodají průmyslový nebo venkovský vzhled.
  • Unikátnost - lze dosáhnout použitím recyklovaného dřeva.
  • Rozměry - Rustikální stoly mohou mít robustní konstrukci a větší rozměry, což zdůrazňuje jejich pevnost a tradiční vzhled.

Výroba stolu

Budeme potřebovat 2 silné, široké a velké fošny. Velikost volíme podle počtu osob, které budou u stolu sedět(4, 6, 8 více?).

Spodní část můžeme vytvořit z ocelových jeklů, které svaříme například do tvaru O nebo X či Z. Nejjednodušší způsob je do tvaru obráceného U. Zde si můžeme zvolit tvar nohou, zda se má jednat o kruh, čtverec, obdelník...Nesmíme též opomenout přípravu otvorů pro upevnění fošen. Následně po svařování konstrukci přebrousíme, očistíme a obarvíme dle námi zvolené barvy.

Fošny opracujeme do požadovaného vzhledu. Pro srovnání fošen můžeme využít ručního hoblíku nebo elektrického. Nemá-li fošna rovné boční hrany (není omítnutá), je nutné pomocí pily jednu stranu z každé fošny seříznout do ideální roviny, tak aby při dosazení fošen k sobě, nebyla vidět mezera mezi fošnami.

Následně obě fošny přilepíme k sobě lepidlem na spojování dřeva a po jeho vytvrdnutí odstraníme přebytky s pomocí rovného dláta. Taktéž lze mezi fošnami menší mezeru ponechat.

Vytvoříme rustikální vzhled. Postup níže.

Na závěr přišroubujeme vytvořenou desku stolu k spodní konstrukci. A máme hotovo.

TIPY: Dejte si záležet se správnou volbou velikosti. Bude dostatečně prostorný? Taktéž výška hraje velkou roli. Měla by být optimálně volena podle výšky lidí, kteří budou stůl nejčastěji využívat. Děti časem vyrostou, proto je vhodnější uvažovat i o rozdílné výšce židlí a stůl spíš navrhnou pro dospělé.

Možný postup při tvorbě povrchu s rustikálním vzhledem

Použitý materiál: například borovice.

Nejdříve povrch pořádně vykartáčujeme ocelovým kartáčem. Můžeme použít ruční ocelák nebo ocelový kartáč do vrtačky. Chceme-li dosáhnout hrubého vzhledu, použijeme dláto nebo hrubší nástroj, se kterým docílíme hrubých hran a nerovností. Následně ometeme nečistoty vzniklé z kartáčování a povrchových úprav. (pomocí špachtle lze dosáhnout efektu starého dřeva - odřeného dřeva)

Povrch natřeme mořidlem s co nejvíce hnědým tónem (bez podtónů červené, co nejméně červené). Necháme zaschnout.

Následně naneseme bílou barvu a necháme ji zaschnout. Ńevadí, že mírně prosvítá hnědá.

Přebrousíme a nakonec naneseme černý vosk (dobře rozetřít hadrem, né moc nebo je potřeba postup opakovat).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)