Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.
Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.
Je velký rozdíl pokud zakládáte stavbu "hluboko" pod zemí (kde hladina podzemní vody je například 1 m pod úrovní terénu) nebo nad zemí (kde nehrozí přímý kontakt s podzemní vodou). Samozřejmě stavbu izolujeme vždy, ale někdy je potřeba použít kvalitnější hydroizolaci a mnohem sofistikovanější postupy.
Cílem hydroizolací je:
Související články: Hydroizolační principy | Vlhkost ve starých domech | Jak odstranit vlhkost ze zdiva?
Sortiment hydroizolačních materiálů:
JAK POSTUPOVAT: při hydroizolování betonového základu
1# Volba hydroizolace - Hydroizolaci koupíme dle projektu nebo dle konzultace s projektantem. Důležitá je nejen ochrana proti vodě, ale i proti radonu (pokud se vyskytuje a kolik se jej vyskytuje). Dle stavební konstrukce, výšce hladiny podzemní vody a radonového indexu zvolíme druh hydroizolace.
Tip: CO JE TO RADON A JAK SE PŘED NÍM CHRÁNIT | Protiradonové opatření
2# Příprava podkladu - Nosný podklad musí být rovný, suchý, zbavený nečistot, stejnoměrně jemně drsný, nesmí být porušený prasklinami ani smršťovacími trhlinami. Před natavováním izolace je potřeba podklad napenetrovat asfaltovým penetračním lakem a to buď nátěrem nebo nástřikem.
Tip: k nátěru penetrace je lepší štětec než váleček. A důvod? S štětcem vyplníte póry betonové desky efektivněji. Na druhou stranu bude práce trvat déle než s válečkem. Nepoužívejte malý štětec, ale třeba velký podlahový štětec s teleskopickou tyčí.
3# Natavení hydroizolace - Izolujeme buď celou plochu betonové desky (Nutná ochrana izolace, nejlépe tentkou vrstvou betonu. V opačném případě hrozí při následných pracích porušení hydroizolace) nebo použijeme postupné natavení (nejdříve pod nosnými stěnami případně příčkami a posléze zbytek plochy.) Nejčastěji se setkáte s postupným izolováním.
Na co pamatovat při realizaci hydroizolace:
Jak upravit rohy před natavením hydroizolace:
Úpravu rohu lze provést několika způsoby. Předně záleží, jaký roh upravujeme. V případě vnitřního rohu (obrázek vlevo) tvoříme náběh pomocí cementové malty. V případě vnějšího rohu (obrázek vpravo) máme více způsobů: buď zbrousíme vytvrdlý beton nebo hranou kladiva po částečném ztvrdnutí (po odbednění, 1 nebo 2 dny po odbednění) a nebo pomocí zaobleného nerezového hladítka v den betonáže (po mírném zatuhnutí betonu). Nejlehčí je poslední způsob. Nejlevnější je pak kladivo. Ale výsledek není tak dokonalý.
4# Ochrana - Vodorovné izolace chráníme betonovou mazaninou nebo lepenkou, kobercem, textilií (jedná se o dočasnou ochranu). Svislé hydro-izolace chráníme cihelnou přizdívkou nebo betonem. Mezi ochranným pláštěm a izolací musí být minimálně 2 cm mezera vyplněná cementovou maltou.
Pozor, každé porušení hydroizolace nebo špatné natavení ve spojích se po dokončení stavby opravuje velice špatně.
Pečlivost se při natavování asfaltové hydroizolace vyplatí.
Zdroje: Hydroizolace VŠB, Hydroizolační nátěry DEN BRAVEN, Wikipedie (Hydroizolace, Asfalt, Dehet), Spodní stavba, Odborný článek o hydroizolacích
Dechtochema - https://www.dehtochema.cz/dokumenty/technicke-listy/ přehledný seznam produktů
Gutta - https://www.guttashop.cz/asfaltove-stresni-pasy a https://www.guttashop.cz/asfaltove-pasy
Fatrafol - https://www.fatra.cz/produkty/hydroizolacni-systemy-fatrafol/