Jakou podlahu do garáže?

Při stavbě či přestavbě rodinného domku je třeba neustále řešit nějaká dilemata, týkající se nejenom základních stavebních úprav, dokončovacích prací nebo pak následného vybavování a zařizování. Ve finále na řadu přicházejí také venkovní úpravy, plot, brána, garážová vrata, bezpečnostní systém. Velkým oříškem je také pro mnohé výběr vhodné ideální a nejlépe bezúdržbové podlahy do garáže za rozumnou cenu.

Výběr materiálů

V garáži sice netrávíme mnoho času, ale výběr vhodného a odolného materiálu na podlahu není radno podcenit. Kromě vzhledových a estetických parametrů je nutno vzít v patrnost hlavně požadovanou odolnost proti:

Tuto krytinu nepořizujeme na pár let, jako například koberec do bytu. Ideální vlastností je samozřejmě:

  • vysoká trvanlivost
  • nezničitelnost - použitých materiálů, které nebudou klást vysoké nároky na užívání a o které nebude třeba se dennodenně starat.

Odolný a téměř nezničitelný beton

Nehořlavý betonový povrch vysoce odolává veškeré, jak mechanické zátěži, tak chemikáliím, vlhku, nečistotě, odpovídá předpisům. Jenomže doby, kdy levná litá podlaha v garážích byla jediným používaným trendem, jsou dávno pryč.

Pro svoji nevzhlednost ji postupně nahradily jiné materiálové typy, a nejlépe ty vylepšené, ke kterým náleží také lité epoxidové podlahy.

Mezi jejich výhody počítáme kromě stálého vzhledu a jednoduché údržby především:

  • technologii beze spár
  • paropropustnost
  • a je možno vybrat si i dekorativní proměnu (jednobarevný povrch, barevná struktura)

Velké plus získává také krátkodobá realizace a možnost vybrat si hladkou nebo protiskluzovou úpravu.

  • Epoxidový nátěr - betonová podlaha, kterou jednoduše zametete, je pro svoje vlastnosti a cenu ještě stále užívaná. Pro lepší vzhled lze však využít nátěrové barvy ve veselejších barevných dezénech. Dalšími možnostmi je využití položených speciálních rohoží nebo barevného nátěru s obsahem epoxidové pryskyřice, který je odolný proti chemickým látkám s olejem, vytváří hladký, lesklý povrch (nevýhodou je možnost uklouznutí) a finančně vás nezruinuje. Neopomenutelná je však důsledná příprava základu, aby epoxidový nátěr dokonale přilnul k podkladu.
  • Speciální rohože - z gumy nebo vinylu jsou k dispozici srolované v rolích. Jsou jednoduchým, dostupným, levným a odolným řešením. Na výběr je mnoho dezénů, v různých kvalitách zpracování. Bohužel se časem zdeformují a nevydrží všechno, po čase je vhodné obnovení a výměna rohoží. Nejodolnějšími se jeví rohože ze 100% vinylu.

Co nelze opomenout?

Při výběru oné ideální podlahové krytiny do garáže vycházíme z projektové dokumentace garáže, která udává přesné požadavky. Zvolená podlaha by měla splňovat protipožární aspekt a protiskluzovost nášlapné vrstvy.

Důležitá je také hydroizolační a ochranná vrstva podlahy, která by měla být vytažena na navazující konstrukce a stěny.  

Dlaždice a jejich vlastnosti

Velký výběr dlaždic do garáží je více než jistý. Na trhu je široká škála tvarů, barev, dezénů, vzorů. Jejich základem je velmi kvalitní PVC, jejichž výhodou je rychlá a jednoduchá pokládka, užívané jsou také dlaždice vinylové a keramické glazované, u nichž je pokládka již náročnější. Příprava podkladu a nároky na něj jsou vyšší a složitější, pro správnou funkčnost tohoto typu podlahy je nutné jejich dodržení. Dlaždicová podlaha absorbuje vlhkost a tím je náchylná ke vzniku plísní.

  • Dlaždice Fortelock - jsou novinkou na trhu dlaždic s vysokou nosností, jejich výdrž je určena i pro nákladní i hasičská auta. Jedná se o houževnatou a flexibilní krytinu, vytvářející tepelnou a zvukovou izolaci, čímž je jedinečnou a esteticky propracovanou alternativou. Tento typ pokládky dokáže snížit zatížení kloubů při dlouhém stání motorových vozidel. Dodávána může být téměř ve všech základních barvách, s různými možnostmi zatížení ( střední, nejvyšší zátěž, nájezdové prvky). 

Anhydritová garážová podlaha

V průmyslové výstavbě, stavbě rodinných domů i garáží jsou stále častěji používány také tzv. lité anhydritové a cementové samonivelační podlahy.

Jedná se o revoluční technologii v podlahářství, která se pyšní řadou výhod.

  • Nevyžadují žádné finální a dodatečné upravování povrchu, jako je broušení, instalování nášlapných vrstev.
  • Na rozdíl od betonové lité podlahy, která zraje i více týdnů, anhydrit je připraven k užívání po několika dnech, k chůzi již po 24 hodinách.
  • Do prostorů s výskytem vyšší vlhkosti jsou vhodné právě cementové samonivelační podlahy, v garážích, dílnách, parkovacích plochách velkých obchodních center a průmyslových objektech najdou své nezastupitelné místo.

K čemu je dobré přihlédnout?

Možným a vhodným vodítkem při finální volbě úpravy podlahy ve vaší garáži je dostupnost referencí, recenzí a doporučení od spokojených uživatelů již upravených garáží. Také dostupné fotogalerie na webových stránkách nasměrují vaše kroky ke kýženému cíli. Dáváte-li přednost kvalitě a dostatku informací před jakýmkoliv důležitým krokem, profesionální poradenství v příslušném oboru jen upevní vaše rozhodnutí o správném výběru.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (4 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Kapitoly tématu „Stavba garáže


  1. Stavba malé garáže svépomocí z Porothermu
  2. Jak postavit nájezd do garáže?
  3. Jakou podlahu do garáže?
  4. FORTELOCK Podlaha do garáže - vinylové dlaždice se zámkem
  5. NÁVOD Jak na vnitřní parapet do dílny nebo garáže?
  6. Jak zajistit garážová vrata proti zlodějům?
  7. Jak na příjezdovou cestu z asfaltu?
  8. Jak se vypořádat s nedostatkem místa v garáži?
  9. Jak opravit starou betonovou podlahu v garáži?

Související články

Aktuální články