Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jakou hydroizolaci pod keramické dlažby a obklady?

  

Mokré zdi ve vedlejší místnosti, opadávání balkonů nebo třeba drolení stavebního materiálu. Tyto problémy způsobuje vlhkost a pronikání vody do dlažby či obkladů. Použití pouze tmele v místech s výskytem vlhkostí, opravdu nestačí. Ovšem můžeme se podobným komplikacím vyhnout správně zvolenou hydroizolací a máme hned několik druhů. Pojďme si tedy společně vysvětlit jaké druhy máme a jejich využití.

Tekutá hydroizolační stěrka

Tento druh hydroizolace je vhodný pro odolné hydroizolační vrstvy pod nalepné obkladové prvky z keramiky, ale také je využitelný pro obklady z přírodního kamene nebo mozaiky. Charakteristické vlastnosti pro tuto hydroizolaci jsou – voděodolnost, trvalá pružnost a schopnost přemostit trhliny vzniklé v podkladu. Aplikuje se v tloušťce 1 mm a to buď válečkem, štětcem nebo hladítkem na veškeré běžné podklady. Zajišťuje nám trvalou ochranu stěn a podlah proti stékající vodě a vlhkosti.

Pružná hydroizolační stěrka

Jako alternativu můžeme využít pružnou hydroizolační stěrku. Tato hydroizolace je určena pro přímé nanesení bez předchozího ošetření podkladů penetračním nátěrem. Její výhodou je krátká doba vysychání. Nanáší se vždy ve dvou vrstvách, přičemž lepení obkladových prvků z keramiky je možné již po čtyřech hodinách (platí v případě, že je v místnosti 23 °C a 50% relativní vlhkost). Přestávka mezi aplikováním první a druhé vrstvy by se měla pohybovat okolo 60 minut.

Hydroizolační systémy

Hlavní účel je zabránit v koupelnách a sprchových koutech průniku vlhkosti do podkladových vrstev, ať už se jedná o zdivo, sádrokarton omítku či OBS desku. Poruchy, které vznikají průnikem vlhkosti do podkladů, se projevují vlhkými skvrnami ve vedlejších místnostech, což představuje i zdravotní riziko z důvodů, že se mohou změnit až v plísně. A právě předcházet podobným defektům je možné použitím vhodného hydroizolačního systému, který je složen kvalitní hydroizolační stěrkou, hydroizolační PVC páskou a manžetou z PVC k utěsnění například vodovodních a kanalizačních trubek.

Opadávání dlažeb či obkladů

Tento defekt způsobuje nevhodně použité lepidlo a příčin opadávání je opravdu mnoho, uvedeme si pár příkladů.

  • Nevyzrálý podklad
  • Nevhodný lepící tmel
  • Pozdní aplikace obkladů
  • Předčasné zatížení prostorů
  • Nadměrné ředění
  • Špatné nanesení

Doporučuje se, velmi pečlivě si přečíst technický list za účelem zjistit dobu zrání jednotlivých produktů apod.. Nejčastěji vzniká chyba při snaze urychlit celý proces, kdy je snaha dokončit práci během pár dnů. Aby se zamezilo případným problémům v budoucnosti, je důležité celý proces neuspěchat a provést vše dle pokynů v technických listech, popřípadě se informovat u specialistů na prodejních místech. 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články