Stavba garáže

Návrh a výstavba rodinného domu se v dnešní době neobejde bez vhodného řešení parkování. S ohledem na velikost pozemku se tak přistupuje ke stavbě garáže nebo k optimální úpravě parkovacího stání zpevněním povrchu či zvýšenou ochranou přístřeškem. Nezbytnost řešení parkování je dána především vysokou mírou motorizace – alespoň jeden automobil vlastní prakticky každá rodina.

Kapitoly tématu „Stavba garáže"

Samotný objekt garáže (či parkovacího stání, přístřešku) může mít různé formy, vždy by však měl maximálně plnit několik funkcí, včetně ochranné, izolační a pokud možno také údržbové. Výhody garáže spočívají v možnosti využití poměrně velkého prostoru nejen k parkování automobilu, ale také k uskladnění celé řady předmětů a pomůcek, které si v běžné domácnosti hůře hledají místo.

Typy a druhy garáží

Ačkoliv se garáž obvykle buduje jako součást jednoho komplexu (tvoří jednotný celek s rodinným domem), lze se setkat také s objekty s vlastním pozemkem, jež jsou budovány jako garáž a plní tuto funkci, případně slouží jako sklad apod.). S takovým řešením se obecně setkáváme ve městech, kde bývají garáže budovány jako řadové nebo se společnou příjezdovou cestou ovšem mající různé majitele, bývají však zpravidla již zbudované nebo mohou vyžadovat rekonstrukci. O výstavbě garáže běžně uvažují lidé, kteří potřebují řešit parkování u svého rodinného domu. Ti se nejčastěji rozhodují mezi těmito typy objektů:

 • garáž tvořící součást domu – její výhodou je možnost napojení na instalace domácnosti (včetně elektroinstalací, kanalizace nebo přívodu vody) a částečného vytápění, přechod mezi prostorem garáže a ostatními místnostmi bývá plynulý
 • samostatně stojící garáž – pokud stojí garáž samostatně na pozemku, musí mít vše řešeno jako speciální stavební objekt, přechod mezi jí a domem nebývá plynulý (pokud není propojená zastřešeným průchodem), výhodou tohoto typu garáže je eliminace nutnosti jejího zahrnutí do celkového statického řešení domu nebo zvláštních nájezdových úprav
 • přístřešek – je velmi jednoduchý, co se týká konstrukčního řešení a spotřeby materiálu, neposkytuje však takovou úroveň ochrany proti vlhkosti nebo chladu jako kompletní objekt garáže, rovněž neposkytuje ochranu proti vniknutí cizí osobou
 • parkovací stání – je v podstatě pouze zpevněnou nebo upravenou plochou pro zaparkování, které však může být realizováno za plotem, může tak poskytovat alespoň minimální bezpečnostní ochranu (jeho provedení je nejlevnější)

Každý z uvedených objektů určených pro soukromé parkování automobilu se vyznačuje svými specifiky, které definují jeho odlišnosti v oblasti, zabezpečení, ale také materiálu nebo ceny výstavby.

Je důležitá výstavba garáže?

Výstavba garáže vedle nebo přímo v rámci rodinného domu je v dnešní době velmi důležitá, zejména proto, že poskytuje celou řadu výhod. Většina pracujících do zaměstnání dojíždí a rodinné domy jsou budovány především na okrajích měst nebo dokonce v přilehlých či vzdálenějších vesnicích, takže automobil využívají prakticky každodenně. Vlastnictví garáže je velmi výhodné především proto, že je automobil vždy připraven hned k použití – zejména uzavřená či mírně vytápěná garáž zajistí v zimních měsících minimální riziko zdržení kvůli odstraňování námrazy, v letních zase šmouhy, případně poškození živly apod. Při používání elektromobilu bývá garáž vybavena nabíjecí stanicí.

Výstavba garáže – na klíč nebo svépomocí

U garáže, která má být součástí rodinného domu, je rozhodování o způsobu její výstavby závislé na celkové realizaci stavby domu. Výstavba rodinného domu bývá prováděna minimálně v kombinaci se stavební firmou a na základě kompletní projektové dokumentace – v tomto případě se vyplácí výstavba svépomocí pouze využívá-li jednoduchých systémů budování. Samostatně stojící garáže či parkovací přístřešky nabízí větší variabilitu přístupu, jelikož lze vybírat z mnohem širšího spektra materiálů a řešení. Výstavbu takové garáže pak můžete realizovat:

 • na klíč
 • svépomocí

Pokud se ovšem rozhodnete pro klasické materiály a kompletní vybavení instalacemi je i přes vyšší cenu vždy výhodnější stavba na klíč, u níž budete mít jistotu, že dosáhnete standardizovaného provedení a odpovídající kvality. Jednodušší stavební systémy (např. kovové konstrukce, připravené moduly nebo dřevěné přístřešky) můžete klidně zbudovat svépomocí. Hlavní výhodou je v jejich případě cena výstavby, nedisponují však obecně ochranou tepelně izolační, případně nemívají kompletní vybavení instalacemi.

Budoucnost pro domácnosti s více auty

Stále více domácností operuje se dvěma (někdy i více) automobily, pro které musí řešit odpovídající parkování. To může mít podobu:

 • delší garáže pro dvě auta
 • dvojgaráže
 • zdvojeného (nebo vícečetného přístřešku)
 • upraveného venkovního stání
 • kombinace uvedených možností

Počet užívaných automobilů na jednu rodinu bývá často vyšší než jedna – kvůli vzdálenosti různých aktivit používá každý rodič svůj vůz. Při výstavbě rodinného domu je s tím tak nutné počítat, zvláště využívá-li rodina elektromobily.

Závěr

Při návrhu a následné výstavbě garáže hraje roli několik zásadních faktorů, které ovlivňují především typ, který zvolíte, a způsob, jakým jej vybudujete. Každý typ garáže nebo řešení parkovacího stání s sebou přináší své výhody i nevýhody navazující nejen na cenu výstavby či provozu garáže, ale také celkové ochrany vozu proti působení živlů či cizích osob a implementace dalších fnkcí.

Jak zajistit garážová vrata proti zlodějům?

Dle statistických údajů policie, jsou garáže pro zloděje doslova magnetem. Důvod bývá jednoduchý, takovéto garáže bývají nejméně zabezpečené a lidé tomu nevěnují tolik pozornosti. Zloděje je přitahuje z důvodu uskladněných věcí, kterých tam bývá mnoho.

Jak se vypořádat s nedostatkem místa v garáži?

Když se řekne garáž, jen pro málokoho to znamená pouze místo pro zaparkování vozu. Naopak, často slouží jako skladiště všeho možného, v horším případě si čeští kutilové z části garáže udělají dílnu.

Jakým způsobem zabezpečit garáž?

Garáž je mnohdy místem, které zloději využívají při vykrádání rodinných domů. Podle statistik je velkým lákadlem nejen zaparkovaný vůz, ale především snadná cesta do dalších objektů. V garáži skladujeme cenný majetek v podobě jízdních kol, pneumatik, nářadí, zahradní techniku a nesprávným zabezpečením je prakticky zlodějům přímo nabízíme na ruku. Z tohoto důvodu bychom měli mít garáž zabezpečenou opravdu kvalitním a spolehlivým mechanismem.

Jak postupovat při prodeji garáže?

Jste vlastníkem garáže, kterou již nevyužíváte, či jste se přestěhovali a vaše garáž je pro vás příliš daleko? Z těchto, ale možná také z mnoha jiných různých důvodů jste se rozhodli vaši garáž prodat a my vám v našem článku poradíme, jak při jejím prodeji postupovat. Přinášíme vám 7 tipů, kterých byste se měli držet.

Jak vyřešit vjezd do garáže?

Jistě to znáte. Je večer, vracíte se z práce domů, a jako každý den zacouváte autem do garáže, zavřete vrata, zamknete svého plechového miláčka, aby ho nikdo neukradl, a jdete domů.

Každodenní rutina, nic zajímavého, nad čím by stálo za to přemýšlet. Ale přesto i taková základní věc, jako je vjezd do garáže musí splňovat hodně požadavků, pokud nám má sloužit dobře a pohodlně a nekomplikovat nám život.

Rolovací a výklopná garážová vrata

Moderní rolovací či výklopná garážová vrata dokáží ušetřit místo a zároveň ochránit vaši domácnost před nebezpečím požáru nebo loupeže. Na kolik vás přijdou, jak je to s náročností údržby a ovládáním?

Jakou podlahu do garáže?

Při stavbě či přestavbě rodinného domku je třeba neustále řešit nějaká dilemata, týkající se nejenom základních stavebních úprav, dokončovacích prací nebo pak následného vybavování a zařizování. Ve finále na řadu přicházejí také venkovní úpravy, plot, brána, garážová vrata, bezpečnostní systém. Velkým oříškem je také pro mnohé výběr vhodné ideální a nejlépe bezúdržbové podlahy do garáže za rozumnou cenu.

Rychloběžná vrata

Takzvaná rychloběžná vrata se vyplatí pro všechny podnikatele a majitele skladů a větších prostor, jako jsou supermarkety, výrobní haly a podobně. Díky rychlému zavíraní a otevírání jsou zvláště vhodné pro místnosti, kde vadí rychlé střídání teplot, hodí se do prostor kladoucích vyšší nároky na hygienu, vlhkost (mikroklima uskladněného materiálu, například ve skladech rychle se kazících potravin), průvan, prach, hluk a při požadavcích na oddělení výroby v „čistých provozech“.

Stavba malé garáže svépomocí z Porothermu

Postavit hrubou stavbu garáže svépomocí z keramických tvárnic Porotherm není žádný problém. Tvárnice Porothermu v sobě skrývají několik předností, které nám jiné stavební materiály nedopřejí. Rychlost, efektivnost výstavby a tepelně izolační schopnosti jsou v porovnání s klasickou cihlou úplně na jiném levelu.