Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?

  

Pergola, altánek, terasa, zahradní domek, venkovní posezení atd. atd. ... Zřejmě jeden z mála pojmů a zahradních staveb, které minimálně každému druhému člověku z panelového nebo jiného bytu bez zahrady opravdu chybí. Kdo by si rád nedal na jaře, v létě nebo na začátku podzimu šálek silné kávy, sklenici dobré limonády nebo sklenku kvalitního vína venku, v hezkém a tichém prostředí své zahrady. Nemluvě o sezónních vůních grilovaného masa a jiných pochutin...

Nejhezčí a nejlepší na stavbě pergoly bývá, že si jí můžeme celou vymyslet a postavit pouze podle svých představ nebo představ někoho z okolí. Co člověk na zemi, to jiný názor a vkus, proto se realizace často chopí každý alespoň trochu zručný přítel, bratr, syn, manžel, tatínek i dědeček, aby udělal radost sobě, své drahé polovičce nebo někomu blízkému ve svém okolí. Ti méně schopní a zruční si mohou samozřejmě vybrat z firem na trhu, nabízejících tento produkt, avšak musí počítat s připlacením si za služby a práci. Pojďme se tedy z celé řady zaměřit pouze na jeden druh stavby pergoly, a to připevněné přímo ke zdi domu, která je momentálně velkým hitem a velice často žádaná.

Hlavní výhody pergol upevněných přímo ke zdi domu

  • ekonomicky výhodné
  • od jara do podzimu zvětšená obytná plocha domu (de facto velký pokoj navíc, především v případě alespoň částečného uzavření stran)
  • přímé propojení domu, takže jednodušší servírování jídla a nápojů z kuchyně ven
  • zkrášlí okolí domu, dodá zahradě příjemný vzhled

Než začneme stavět...

I když pergola připevněná ke zdi domu je momentálně nejoblíbenější mezi lidmi, nehodí se pro každou stavbu a někdy s sebou nese určitá úskalí a rizika. Než se pro ni rozhodneme, je třeba zvážit materiál, ze kterého je náš dům postaven a příslušnou zeď důkladně zkontrolovat. Především je vhodné se zaměřit na to, z jakých cihel či bloků je konkrétní zeď postavená, v jakém je stavu a zda je dostatečně pevná, aby pergolu udržela a nespadla nám za nějaký čas "na hlavu".

Druhy upevnění pergoly k nosné zdi

  1. za použití vazníku, závitových tyčí a chemické kotvyDo zdi se vyvrtají hluboké díry, které se vyplní chemickou maltou. Ihned a hlavně rychle vsuneme závitové tyče, jelikož malta rychle tuhne. Nakonec se přišroubuje na zeď vazník. Vazníkem neboli vazným trámem se rozumí hlavní nosník střechy. Jedná se o vodorovný trám, na kterém spočívá váha trámů k němu kolmých. Není vhodné při plnění používat např. PU pěnu apod., opravdu jen chemickou maltu, po čase by se mohla pergola zbortit. Tato aplikace se nehodí pro dřevostavy, je určená výhradně a pouze na zděné domy.
  2. pomocí stojek - Toto použití se doporučuje pro pergoly s těžkou střešní krytinou, např. betonovou apod. Jako stojku můžeme chápat dřevěný trám/kůl, který střechu podpírá a je připevněn dolů k zemi.

Výjimkou není ani kombinace těchto dvou typů stavění pergol k nosné zdi, tím pádem si můžeme být jistější pevností a stabilitou naší pergoly. Zároveň to na oko nevypadá vůbec špatně. I tak je lepší si nejprve svou představu nakreslit na papír, vše důkladně zvážit, případně pozměnit a až poté nakupovat materiál a začít pracovat na svém snu.

Důležitou informací je, že výše zmíněné druhy upevnění se používají u domů bez nových fasád. V případě zateplení je třeba zakoupit delší závitové tyče, jelikož musí proniknout fasádou i zdivem. Je proto lepší počítat s většími finančními náklady. Poté je postup již stejný.

Máme postaveno a můžeme začít vybavovat. Venkovní nábytek, krby, udírny, grily, květináče atd., to vše už je jen na našem vkusu a našich možnostech. Užijme si to!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.13/5 (8 hlasů)






Související články