Tipy a rady: jak na zateplení stropu
U nezateplených stropních konstrukcí dochází k velkým únikům tepla. K zabránění nebo spíše k omezení těchto ztrát, je potřeba zvolit správnou tloušťku izolace, druh a vhodný konstrukční postup instalace zateplení. Samotná montáž je poměrně jednoduchá bez nutnosti mít speciální drahé nářadí.
Tloušťka izolace u stropu se pohybuje v rozmezí od 20 do 40 cm a to v závislosti na konstrukci a požadavcích na úsporu energie.
Izolační materiály pro stropy
Dle druhu
- Minerální vata (vlna) v rolích a deskách - izolace z vláken minerálního původu
- skelná vlna - vyrábí se z recyklovatelného skla (Použití: tepelná a zvuková izolace. Vhodná do příček, šikmých střech a stropů i do podlah - tvrzená forma.)
- kamenná vlna - vyrábí ze směsi kameniva (čediče a dalších příměsí), oproti skelné vlně je tužší, můžeme ji použít na kontaktní fasádní zateplovací systém a slouží i jako izolace proti žáru (Použití: tepelná, zvuková a protipožární izolace. Používá se především u protipožárních konstrukcí.)
- Polystyren v deskách - vzniká polymerizací styrenu
- Expandovaný pěnový polystyren (zkratka EPS) - nejčastěji používaný, měkčí oproti XPS
- Extrudovaný polystyren (zkratka XPS) - oproti EPS mají tyto polystyreny vyšší pevnost v tlaku a výrazně menší nasákavost, použití do vlhkého prostředí
- Foukaná tepelná izolace
Nejznámnější výrobci izolačních materiálů
- Isover (Produkty: Desky Isover UNI, Isover ORSET, Isover PIANO, Isover DOMO a další)
- Rockwool (Produkty: MEGAROCK PLUS, ROCKMIN PLUS, SUPERROCK a další)
- Knauf Insulation (Produkty: Classic 039, Supafil Loft 045 - foukaná izolace z panenského vlákna)
- a další...
Kterou izolaci použít? Polystyren nebo vatu?
K zateplení stropu se nejčastěji používá minerální vata v rolích nebo deskách.
Způsoby izolování stropu?
- izolování z vnitřní strany (tj. uchycení pod stropem - je nejméně vhodné) - riziko kondenzace vlhkosti, dochází k snížení světlé výšky místnosti. Může se použít lepení, kotvení ze spodní strany stropu nebo s pomocí sádrokartonového podhledu, kdy tepelnou izolaci vkládáme na připravený kovový rastr.
Zateplení stropu spodní z vytápěné místnosti:
- do konstrukce stropu (mezi dřevěné nosné stropní trámy) zde je potřeba vyřešit i únik tepla skrz trámy (hlavně u trámu, které jsou velmi blízko u sebe). Tento nedostatek se řeší dodatečným sádrokartonovým podhledem, kdy se do něj vloží minimálně 40 mm tepelná izolace (záleží na celkové skladbě stropu) + parozábrana, která zabrání vnikání vlhkosti z vnitřního prostředí do tepelné izolace. Důležité je, aby parozábrana byla nepropustná, tedy ve všech místech správně přichycená.
Zateplení stropu při rekonstrukci (nevytápěná půda / vnitřní vytápěný prostor):
Podmínkou k úspěšnému zaizolování dřevěného stropu, je zhodnocení zda původní (ponechaná) konstrukce, nejeví známky poškození a je schopná přenést dodatečné zvýšení hmotnosti. To znaméná:
- dřevěné trámy jsou v bezvadném stavu
- ve styku dřevěného podbití a trámů není mezera
- dřevěné podbití není poškozené (např. vlhkostí, dřevokazným hmyzem)
- dřevěné trámy jsou schopné unést spodní konstrukcí sádrokartonu bez výrazného prohnutí
- konstrukce splňuje mezní stavy použitelnosti a únosnosti (viz. statika)
- uložení izolace nad stropem (nejlepší způsob) - Nevzniká žádný tepelný most. Doporučuje se použít dvě vrstvy izolace s pokládáním vrstev do kříže (tak, aby nevznikaly mezery skrz celou vrstvu izolace). Pokud chceme mít pochůznou podlahu, použijeme tvrzené produkty nebo kombince tvrzeného polystyrenu a měkké vaty (např. systém ISOVER Stepcross).
Dodatečné zateplení stropu s částečně pochozím stropem:
Článek aktualizován 17.12.2022 při hodnocení: 2/5 (7 hlasů)
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 2.5/5 (10 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Izolace ›
Tipy a rady ›
Zateplení ›
Stropní konstrukce