Schodiště

Schodiště využíváme k propojení dvou různých výškových úrovní.

K vyrovnání malých přechodů postačí 1 až 5 stupňů (např. před vstupem, různé výškové úrovně vnitřních podlah, schodiště ve svazích). Naopak k přechodu mezi jednotlivými patry již potřebujeme přibližně 16-20 stupňů. Velmi záleží na konstrukční výšce podlaží, která bývá u rodinných domů kolem 3 metrů a na optimální výšce schodišťového stupně. Můžeme se setkat i s atypickými schodišti, které mají větší i menší počet stupňů.

Kapitoly tématu „Schodiště"

Alternativou ke schodištím jsou rampy s různým sklonem. Jejich vyhodou je snadnější pohyb osob s omezenou schopností pohybu. Nevýhodou je potřebný větší prostor pro jejich realizaci a také cena bývá vyšší. Pro jejich výstavbu potřebujeme více materiálu a práce.

Jak na zábradlí u schodiště?

Zábradlí u schodiště existuje celá řada druhů, přičemž rozhodně neplatí, že by bylo lhostejné, jaký druh si zvolíte. Při výběru je třeba vždy dbát na to, aby bylo zábradlí vyrobeno z co nejkvalitnějšího materiálu a disponovalo kvalitní povrchovou úpravou. Funkce zábradlí samozřejmě není jen estetická, ale rovněž bezpečnostní.

Jak vyřešit schodiště před vstupem do domu?

Schody patří mezi stavební prvky, u nichž většinou převažuje účelnost, avšak ani estetickou stránku nemůžeme zanedbávat. Materiál schodů přizpůsobujeme celkové koncepci stavby.

Čím obložit betonové schodiště?

Betonové schody bývají nevzhledné, jsou studené a špatně se udržují. Právě proto volíme jejich obložení. Často bývá právě schodiště dominantním prvkem interiéru a v tomto případě se vyplatí nešetřit na použitém materiálu. Také díky vysokému namáhání schodiště volíme obklad, který vydrží dlouho, beze změn, je bezpečný, vypadá dobře a snadno se udržuje.

Jaké tvary schodišť existují?

Schodiště může být nejen funkčním, ale také výrazným designovým prvkem každého domu. Mohou být kamenná, betonová, dřevěná, kovová, dokonce i plastová, nebo v kombinaci dvou i více materiálů, ale víte, kolik různých tvarů schodiště vůbec existuje? Pokud bychom brali v potaz kombinace základních tvarových variant a různé zužující se či rozšiřující se verze, typů schodišť je vlastně nekonečně mnoho, ale dnes se budeme věnovat spíše základním typům.

Jak opravit poškrábané dřevěné schodiště?

Poškození jakýchkoli schodů je postupem času nevyhnutelné, nejvíce trpí tzv. stupnice. Týká se to i schodišť dřevěných, přestože dřevo se jinak řadí mezi velmi kvalitní materiály s dlouhou životností. Naštěstí je možné je zrenovovat, což je nutné nejen z důvodů estetických, ale taktéž i bezpečnostních. Jakým způsobem?

Jaké venkovní schodiště pro vstup do domu?

Možná by vás nenapadlo se něčím tak běžným jako schody zaobírat. Jakmile se ale například pustíte do stavby domu, zjistíte, že i schody mají svá specifika, na která je potřeba pamatovat. Zejména na ty určené do exteriéru jsou kladeny vysoké nároky ohledně výdrže, musejí přestát i extrémní teploty. Takže jak vybrat to ideální venkovní schodiště? Na které parametry si dát pozor?

Jak opravit staré schodiště?

Domov má být místo, kde budeme spokojení, kde bude všechno podle nás a přesně tak, jak to chceme my. A dá se předpokládat, že chceme mít všechno co nejkrásnější, nejpohodlnější a ideální. Pak je ovšem třeba se o věci u nás doma náležitě starat, a nebát se občas něco zainvestovat do jejich údržby a oprav.

Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.

Výpočet schodiště svépomocí

Při navrhování schodišť vycházíme především z funkčních požadavků. Většina rozměrů je ovlivněná typem budovy, provozem, ale i architektonickými požadavky. U novostaveb bývá návrh schodiště mnohem jednodušší než u rekonstrukcí, kde rozhodujícím (limitujícím) prvkem je schodišťový prostor. Renovace schodiště vždy vyžaduje schody na míru. 

Schodiště - základní názvosloví

Schodiště slouží k překonávání různých výškových úrovních v rodinných domech, v občanských stavbách, administrativních budovách, průmyslových....Setkáváme se s ním dnes a denně. U vícepatrových objektů je nedílnou součástí. V článku vám přiblížíme základní pojmy, které se schodišti souvisí.