Asfaltová střešní krytina obvykle slouží jako řešení dočasné, nicméně velmi variabilní. Pokládku lze realizovat skutečně rychle i svépomocí. Jak na to?
Střešní krytiny
Pod pojmem střešní krytina se skrývá vnější povrch střechy, jenž má bránit budovu před povětrnostními vlivy. Druhů střešní krytiny existuje celá řada, přičemž nejběžněji se je možné střetnout s pálenými či betonovými taškami. Mezi další krytiny patří šindel, došky, břidlice, šablonové desky. Jejich srovnání bude v následujícím textu věnována pozornost.
Z čeho udělat střechu
- Pálené tašky - patrně nejčastěji se je možné na českých střechách setkat s pálenými taškami, jichž existuje celá řada druhů. Jedná se o bobrovky, esovky, falcovky, hřebenáče a prejzy. Tašky jsou vyráběny z keramické hlíny, přičemž jejich životnost bývá podobně jako u betonových tašek okolo padesáti let. Mezi jejich přednosti lze zařadit i vzhledovou a barevnou stálost. Někdy některé lidi od jejich pořízení odradí vyšší hmotnost tohoto typu krytiny. Pálené tašky v sobě neobsahují žádné škodlivé přísady a není problém je jednoduchým způsobem recyklovat.
- Betonové tašky - jsou produkovány ze speciální směsi betonu. Mezi přednosti bezesporu patří vysoká odolnost, ale záporem je jejich vyšší hmotnost. Tato hmotnost klade vyšší nároky na krov domu. Tento druh střešní krytiny bývá prodáván v rozličných barvách. Životnost tohoto materiálu může být klidně i okolo padesáti let. U betonových střešních tašek je velmi jednoduchá pokládka a cenově je lze srovnat s kvalitními plechovými krytinami. Tašky z betonu jsou levnější než klasické keramické.
- Šablonové desky - dříve bylo toto provedení střešní krytiny zhotovováno z eternitu, ale postupem doby se ukázalo, že se jedná o materiál, který škodí lidskému zdraví. V současnosti jsou desky produkovány primárně z plastů, přičemž vzhledem k důrazu, jenž je dnes kladen na péči o životní prostředí, se samozřejmě jedná o materiál, jenž je recyklovaný. Tento typ střešní krytiny si řada lidí pořizuje i kvůli jeho velmi sympatické pořizovací ceně.
- Břidlice - v průběhu staletí se břidlice, což je přírodní materiál, jehož „výrobní proces“ v přírodě trvá několik milionů let, osvědčila jako vynikající materiál k použití pro střešní krytiny. Břidlicové desky vznikají štípáním této horniny. Břidlice existuje v různých typech, které se od sebe liší kupříkladu barevným odstínem, složením, povrchovou strukturou nebo tloušťkou. Mezi její přednosti patří, že je dekorativní a její údržba není nijak komplikovaná. Má současně poměrně dlouhou životnost a výborné tepelné a hlukové vlastnosti. Nepropouští vodu a oleje.
- Šindel - je skládaná střešní krytina, která vyniká svojí nízkou hmotností. Asfaltové šindele se doporučují k použití i pro střešní konstrukce s nízkým sklonem. Vhodné jsou především pro obloukové střechy. K jejich oblíbenosti bezpochyby přispívá i nižší cena a značná životnost.
- Došky - v současnosti zažívají návrat na scénu. Na svoje stavby si je pořizují především lidé, kteří chtějí být obklopeni zdravotně nezávadnými přírodními materiály. Minulostí jsou obavy z požáru tohoto typu střešní krytiny, když proti nebezpečí vnějšího ohně poskytuje přirozenou ochranu zarůstání mechem. Povrch střešní krytiny bývá současně ošetřován vodním sklem a jinými přípravky, jež jej brání proti ohni a slunečním paprskům a pomáhají ke zvýšení odolnosti vůči vodě. Doškové střechy vynikají svojí vzdušností a prodyšností. Není se čemu divit, vždyť bývají běžně vyráběny ze žita! Především pro malebné venkovské stavby se bezesporu jedná o vhodnou volbu.