Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Zkušenosti s vrtacím a sekacím kladivem Scheppach DH1600Max

  

Je tomu už pár týdnů, co jsem si koupil novou hračku elektrické vrtací a sekací kladivo od Scheppachu. Důvodem bylo to, že jsem potřeboval provrtat betonový základ, abych mohl vyvrtanou dírou protáhnout zemnič. Konkrétně se jednalo o nerezový pásek 30 x 3,5 mm. Takže jsem po internetu hledal, jaký stroj by byl vhodný na vrtání.

Prakticky jsem neměl zkušenost s vyvrtáním tak široké a hluboké díry. Přemýšlel jsem a hledal jsem, jaký stroj by byl ideální pro provrtání základu širokého téměř 60 cm a o průměru díry 4 cm, navíc obsahující kromě betonu i kámen. Ale né ledajaký kámen! Představte si kámen velikosti 30x30x30 cm. Což na provrtání nemusí být nic lehkého. Hodně jsem hledal. Mým prvním favoritem byla jádrová vrtačka od Parksidu, konkrétně PKBM 1800 A1. Stroj níže na obrázku. Za lidovou cenu 5999,- Kč včetně samotného stroje a vrtacích korunek. Samostatná vrtačka stála 2999,- Kč. 

Tento stroj jsem nakonec zavrhnul a hledal dále. Důvodem bylo to, že bylo nesmyslné koupit tak "drahý stroj" na pár děr a následně jej nechal ležet ladem někde ve skříni.

 

Hledal jsem tedy dále a našel jsem vrtací a sekací kladiva od Scheppachu. Značku Scheppach mám rád. Již mám několik strojů, se kterými jsem spokojen (pila HS 100S, vibrační desku..). Není to úplně top kvalita, ale za tu cenu to ujde. Když nejste profík, tak na co kupovat Milwaukee či Festol za raketové ceny...a kdo ví jestli něco podobného mají v nabídce. Ale zpět ke kladivům od Scheppachu.

Scheppach má několik druhů lišících se velikostí, sílou úderu, typem sklíčidla, kombinací vrtání či bourání a ani už nevím čím vším. Z těchto údajů, které jsem vztáhnul k tomu, co potřebuji (vyvrtat díru o průměru 40 mm a délce do 60 cm), jsem si nakonec vybral Scheppach DH1600Max. Přikoupil jsem i pořádný vrták.

A cena?

ZBOŽÍPočetCena s DPH
Scheppach DH 1600 MAX, vrtací/sekací kladivo 1 ks 3 844 Kč
Vrták SDS MAX 40 / 600mm GEKO 1 ks 1 195 Kč

Plus doprava za 49 kč Celkem tedy 5088,- Kč

 

Výběr to byl nelehký. Hlavně i díky téměř nulovým zkušenostem. Věděl jsem, že potřebuji něco silnějšího a taky něco co bych mohl použít nejen k vrtání. A tento stroj to měl. Sekání se hodí téměř při jakékoliv rekonstrukci. Takže zvítězil. Ale pojďme od tlachání k něčemu užitečnějšímu...

Parametry stroje:

  • motor na: 230 - 240 V, 50Hz,  takže stačí jednofázová zásuvka
  • příkon: 1600 W
  • energie úderu: 10 J
  • počet úderů za minutu: 3800
  • otáčky: 630 za minutu
  • hmotnost: 7,3 kg bez vrtáku či sekacího dláta... s přiloženým sekáčem 7,9 kg
  • maximální průměr vrtáku: 40 mm
  • typ sklíčidla (způsob upnutí nástrojů): SDS max s průměrem stopky 18 mm ... zde pozor, existují i jiné typy SDS: plus, top či quick .. více info na wikipedii zde
  • návod v češtině (bohužel u výrobku nebyl český návod, ale naštěstí existuje)

Spokojenost či nespokojenost? Já osobně jsem spokojený. I když je stroj s 40 mm vrtákem poměrně těžký (9,8kg). Tak dokázal vyvrtat 40 mm otvor skrz základ. Kámen jsem samozřejmě trefil hned při druhé díře. Délka vrtání byla o poznání delší, ale stroj to i s přestávkou zvládl. Bylo však vidět, že větší průměr bych raději nezkoušel. Stroj kladl odpor.

Zkoušel jsem i vrtání do cihel. Ostře pálených i měkčích. Oba materiály bez problémů 40 mm vrták prošel. Měkčí cihlou šel jak po másle. U ostřejší cihly vrtal déle.

Stroj častěji používám na sekání než na vrtání. Přepínání mezi sekáním a vrtáním s příklepem se provádí pomocí přepínače na boční straně. Nahoře na obrázku je pěkně vidět. Nejdřív se musí zmáčknout tlačítko na boku přepínače a následně lze otočit buď na stranu s vyobrazeným kladívkem nebo kladívkem a vrtákem.

Sekání je mnohem rychlejší než majzlík a kladívko.

Co beru jako menší nevýhodu? Tak to je váha stroje. Se sekáčem váží necelých 8 kg. Což je dost! Hlavně když stroj držíte nad pasem. Na hrubé sekání je ale ideální. 

Používal jsem jej také na odsekání přetečeného betonu kolem základů a bez problémů si s betonem poradil. Dokonce jsem i rozbíjel část nadbetonovaného základu pod plotem. Starý beton o rozměru tak 90 x 30 x výška 40 cm šel rozbít bez problémů a poměrně rychle.

Chtěl bych upozornit na plastový kufřík, který je součástí balení. Otvírání/zavírání je nešikovné a hrozí skřípnutí kůže na ruce! Několikrát se mi to už stalo, naštěstí né až do krve.

Balení neobsahovalo český návod...možná, že nověji vyrobené produkty jej již budou mít. U značky Scheppach (konkrétně u stolní pily HS100S) jsem si všiml, že v průběhu času dochází k aktualizaci samotného produktu (někde něco přidají či zesíli nebo změní). Pravděpodobně podle zkušeností uživatelů. Takže je možné, že třeba za 2 roky, pokud tento stejný produkt koupíte, bude mít nějakou úpravu.

Protiskluzové držadlo má antivibrační systém.

Z jedné strany je po zapojení stroje do elektřiny vidět rozsvícené červené světýlko. Asi ať víme, že je stroj pod proudem. Sice by mohlo být viditelné z obou stran stroje, ale to je asi jedno.

Přední rukojeť se dá snadno povolit a otočit do ideální polohy.

Po odšroubování horní krytky pomocí přiloženého specifického klíče je vidět mazivo. Na obrázku niže je ještě krásně čisté.

Co říct závěrem? Jsem rád, že můžu "zahodit" majzlík s kladivem!

Tento stroj dokáže ušetřit mnoho času, ale na druhou stranu musí být člověk opatrný. Protože i s tímto pomocníkem se dá nadřít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články