Jak vybrat vodoměrnou šachtu?

Vodoměrná šachta slouží pro osazení vodoměru a armatur a zpravidla bývá kulatého či hranatého tvaru. Jak si vybrat takovou, která skutečně adekvátně bude plnit svou funkci?

K čemu šachta slouží

Tyto šachty využíváme v okamžiku, kdy nelze vodoměr nechat nainstalovaný přímo v rámci nemovitosti. A to z libovolného důvodu. Můžeme ji využít stejně tak tehdy, když je vodovod příliš vzdálen. Šachta se instaluje pod terén a zajišťuje, že vodoměr zůstane v nezámrzné hloubce.

Jaké jsou požadované rozměry a podle čeho vybrat poklop

Ideální místo pro její umístění je za obvyklých okolností především zahrada. Je to z toho důvodu, že přes ni nevede žádná příjezdová cesta. Je ale v konečném důsledku poměrně lhostejné, kam na trase mezi vodovodem a domem ji umístíte. Chcete-li mít v tomto směru jistotu, požádejte o radu projektanta.

V případě nákupu je nezbytné se řídit především průměrem šachty. Na trhu je k dostání široká škála různých velikostí. Standardní hodnoty činí 1 000 mm šířky, případně větší šířka může být i 1 300 mm, výška pak odpovídá většinou 1 100 nebo 1 500 mm.

Na rozměry berte ohledy i při výběru poklopu. Vzhledem k tomu, že musí přilnout na šachtu těsně, měl by jí rozměrově odpovídat. Pozor, poklop na šachtě být umístěn musí. Většina z nich se vyrábí z plastu. Vybírat můžete i z různých barev.

Typy šachet

Rozlišujeme dva základní typy vodoměrných šachet. Je to ta samonosná, popřípadě ta, která je určena k obetonování.

Samonosná šachta

Samonosná šachta vám poslouží tam, kde terén není podrobován výraznější zátěži. To znamená, že se po něm maximálně pohybují chodci. Instalace je velmi snadná, stačí si připravit jámu, kterou následně zasypete. Typicky to bývá na zahradě.

Vodoměrná šachta určená k obetonování

Tento typ šachet se užívá v extrémně namáhaném prostředí, kde se předpokládá vyšší zatížení. Princip jejího usazení je na počátku naprosto stejný, nejprve se vyhloubí jáma. Následně se ale šachta musí ještě obetonovat. Tím se výrazným způsobem zpevní a zlepší se její vodotěsnost.

Beton nebo plast

Pořizovací cena se v zásadě zase tolik neliší. S plastovou šachtou je snazší manipulace a rozdíl pocítíte i při montáži. Zaznamenáte i odlišnosti v ceně. Na rozdíl od betonové šachty je ta plastová levnější. K umístění šachty betonové budete potřebovat speciální techniku. Co se týče plastu, situace je o něco jednodušší. Starostem se ale tak zcela nevyhnete, stejně ji totiž budete muset minimálně na dně obetonovat. Což je na druhou stranu úkon, který se dá zvládnout i svépomocí.

Na co ještě dbát

Důležité je i to, aby byla šachta dostatečně tepelně izolovaná a spoje přiměřeně pevné, aby se dovnitř nedostala voda. Vhodnější je tak si připlatit a vybrat si model s možností utěsnění prostupů. Vyhnete se díky tomu starostem se zavodněním a nutností odčerpání a dodatečného utěsňování prostupů.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články