Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Lepení obkladů na stěnu (návod)

  

Obkládání stěny je specifická činnost, při které maximálně procvičíme svůj cit pro detail. Aby obložená stěna vypadala dokonale, je potřeba být velmi přesný. Každý milimetr hraje svou roli. V tomto návodě nalezneme kompletní postup z obkládání schodišťové stěny. Návod můžeme použít i na obkládání jiných stěn.

Co potřebujeme nachystat před obkládáním (v podrobném seznamu)

Seznam materiálů, nářadí a doplňků je poměrně dlouhý. Mimo něj je potřeba pamatovat i na podklad obkladu. V tomto návodě nebude popsaný způsob, jak jej připravit. Předpokladem je, že máte podklad připraven: musí být ideálně rovný a dostatečně pevný, aby obklad od stěny neodpadl. 

Hlavní materiály

  • obklady - dle našeho vkusu objednat s rezervou (podle členitosti obkládané plochy)
  • cementové stavební lepidlo - těchto lepidel je k mání extrémní množství (tříd i výrobců). Vhodné je se poptat přímo ve stavebninách, od jakého výrobce lepidla nabízí. V tomto návodu bylo použito lepidlo třídy C2TE S1 (deformovatelné cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí), které je vhodné spíše do náročnějších prostor jako jsou terasy, bazény, velkoformátové desky apod.. Lepidlo zbylo z jiné realizace a bylo škoda jej nechat zvtrdnout. 
  • spárovací hmotu - k vyplnění spár je vhodné koupit odpovídající odstín k barvě obkladu. 
  • penetraci - penetrace slouží ke kvalitnímu propojení vrstev a k správnému vytvrdnutí lepidla. Po nanesení dojde k sjednocení savosti podkladu, volný prach a nečistoty se spojí s podkladem, zvýší se přilnavost následující vrstvy stavebního lepidla.
  • silikon - bývá potřeba v rozích a u podlahy, kde může dojít k nevzhledným prasklinám. Samozřejmě silikon není všespásný a nevyrovná velké pohyby. 
  • spárový výplňový provazec - aby silikon správně fungoval, vložíme do spáry kulatý provazec. Hloubka prostoru pro silikon by měla být u malých spár stejná, jako je šířka spáry. Provazec by měl být o cca 25% větší než je šířka spáry, aby ve spáře dobře držel.
  • vodu

TIP: na materiálech se dá ušetřit, ale většinou je k tomu potřeba správná doba nákupu nebo znalosti. Příkladem můžou být výprodeje. Někteří prodejci vyprodávají obklady za akční ceny. Důvodem může být horší kvalita (zákazník vrátil obklady s poškozením) nebo doprodej malého množství, které naopak pro někoho, kdo netrvá přesné na barvě a vzoru obkladu, může být výhodou.

U cementových lepidel se dá ušetřit nákupem na internetu (většinou je ale potřeba kupovat větší množství, pytel nebo dva je vhodné koupit přímo ve stavebninách), volbou méně známého výrobce nebo koupí nižší třídy lepidla.

S penetrací a silikony se opět dá ušetřit nákupem v eshopu. Ale výhodnější je kupovat více věcí naráz.

Pamatujme, že né vždy je úplně vhodné spoléhat se na nejnižší cenu. I materiály je dobré kupovat v odpovídající kvalitě, která je potřebná k bezproblémovému životu realizované konstrukce. 

Co je potřeba k měření

  • stavební laser (lze použít i pouze vodováhu)
  • metr
  • tužku
  • vodováhu krátkou 0,5m a dlouhou 1,5m
  • úhelník

Na přípravu lepidla a spárovací hmoty

  • několik kýblů  - různých velikostí (na lepidlo, vodu, jako stoleček na obklady, na spárovací hmotu)
  • odměrku na vodu - která měří aspoň půl litru
  • váhu - na odměření množství stavebního lepidla, spárovací hmoty

K samotné realizaci

  • zubaté hladítko - 8 nebo 10 mm
  • zednickou lžíci - k míchání a nanášení lepidla, spárovací hmoty
  • špachtli - na míchání spárovací hmoty, stírání lepidla z hran obkladů
  • řezačku obkladů - odpovídající velikosti obkladů
  • obkladačské křížky - případně plastové klínky
  • spárovací hladítko - nebo spárovací gumu k vtlačení spárovací hmoty do spár
  • hladítko plastové s celulózovou houbou - stírání spárovací hmoty, k vytvoření dokonalých spár

Závislé na elektrické energii

  • míchadlo - na lepidlo, spárovací hmotu
  • fleksa - k úpravě obkladů
  • průmyslový vysavač - na číštění povrchu podkladu a k úklidu
  • přenosné světlo - pro lepší viditelnost plochy obkládané stěny
  • elektrická prodlužka - pokud je energie daleko

Doplňky

  • smeták
  • zednickou (penetrační) štětku
  • hadr
  • podložky
  • karton, geotextilie nebo folie
  • zkoušečka napětí
  • vytlačovací pistole na silikon
  • stěrka na silikon, na spárovaní
  • plochý šroubovák
  • škrabák spár
  • lepicí páska nezanechávající lepidlo (např. krepová - malířská)
  • diamantový kotouč plný hladký
  • klapky na uši, ochranné brýle, ochranná maska

Realizace probíhá v několika krocích

#1 - chystání potřebného materiálu a nářadí - podle výše uvedeného seznamu si připravíme většinu potřebných věcí. Některé si můžeme připravit později, ale vše co je potřeba koupit, je lepší řešit s předstihem. 

Níže na obrázku je obklad, který bude použitý na obložení schodišťové stěny. První, co je potřeba s ním udělat, je kontrola zda neobsahuje vady (např. prasklé obklady, poničenu glazuru, odlišný odstín glazury, špatné rozměry..). Současně s kontrolou si rozdělíme obklady na hromádky o stejných vzorech. Zjistíme, kterých vzorů je nejvíce. Škaredé vzory vyřadíme nebo použijeme do míst, kde nebudou na očích.

#2 - úklid, příprava podkladu - spočívá ve vyklizení prostor, kde budeme obklad stěny realizovat. Vše, co by mohlo zavazet, musí jít pryč nebo bokem. Zakryjeme části, které by jsme mohli prací poškodit (něco spadné z ruky a snadno poškodí podlahu, do něčeho nechtěně kopneme a vyvrátí se, ukápne nám penetrační roztok). Podklad očistíme od hrubých nečistot a prachu (smetákem, průmyslovým vysavačem) a 2x napenetrujeme . Poprve povrch ztmavne, podruhé již tolik nesaje a téměř není poznat, kde je poslední tah štětcem.

Použitá penetrace S2802A od Den Bravenu...

Co je potřeba na penetrování

Realizace první vrstvy penetrace. Podlahu je potřeba dobře zakrýt. Penetrace po zaschnutí tvoří film nerozpůstný vodou.

Druhá vrstva penetrace. Podklad již tolik nesaje a je světlejší.

#3 - měření, zjištění nerovností, rozmístění obkladů - v dalším kroku si rozvrhneme umístění obkladů do požadované výšky a šířky. Podle nerovností stěny zvolíme, z které strany začneme s obkládáním. Měli by jsme začít tam, kde bude nejmenší vrstva lepidla. V opačném případě se může stát, že se obklad bude v ploše "lámat" a plocha obkladu nebude rovná (to se může stát i ve svislém směru, je důležité si plochu dobře proměřit). Pokud je podklad dokonale rovný, můžeme začít z kterékoliv strany. Tedy téměř z kterékoliv strany.

Ještě je možnost se rozhodnout, při obkládání rohů, z které strany se budou obklady překrývat. Umíme-li vytvořit dokonalý dořez (šířku spáry) v rozích, pak není potřeba si nad tím lámat hlavu. V opačném případně je možné spáru umístit tak, aby nebyla na první pohled vidět.

Nastavení laseru do třetí spáry od podlahy. První spára - styk podlahy a stěny, bude vyplněný silikonem. Druhá spára - styk dořezávaných a celých obkladů.

Použitý křížový zelený liniový samonivelační laser Extol Premium. (Přesnost +- 0,3 mm/m). Velká vyhoda, že konzolka obsahuje magnet. Lze jej tedy umístit na ocelové zárubně.

Laser na měření výšky obkladů

#4 - založení první řady - zde záleží zda budeme obkládat pouze část nebo větší plochu. Rozvžení zde hraje zásadní roli. Často bývá podlaha křivá, proto založíme první řadu o něco výše. Může to být o necelou polovinu, 3/4 nebo jen malý pásek výše. Vhodným rozvržením obkladů lze docílit malého prořezu i lepšího vzhledu. 

K nanášení lepidla lze použít dva způsoby. Buď vytvořit zuby lepidla na stěně nebo na obkladu. Pohodlnější je vytvořit si zuby na obkladě a na stěnu pouze nanést vrstvu lepidla, tak aby se obklad dobře spojil skrz lepidlo se stěnou. Obkladačku si položíme na kýbl, lžící naneseme lepidlo, vytvoříme zubatým hladítkem zuby a hrany malou špachtlí zkosíme. Při tomto postupu nedochází tolik k odpadání lepidla na zem (tedy na hranu spodního obkladu nebo lišty, nemusíme pořád utírat odkáplé lepidlo hadrem :) ). U kladení dlažby na podlahu bych, ale volil obrácený způsob.

Pozor je potřeba dávat i na množství lepidla na stěně/obkladu. Někdy je vhodné si přiložit ke stěně prázdný obklad bez lepidla. A zjistit si přibližnou tloušťku lepidla. Jinak budeme třeba muset obklad odlepit a zvětšit nebo snížit jeho tloušťku.

 

První řada obkladů položená na dřevěné lati, která je v rovině. Spodní pásek bude dořezaný, jelikož podlaha není ideálně rovná.

Příprava spodní podkladní latě na vedlejší stěně s použitím laseru, zbytků obkladů a různých podložek (ze střepů, papíru..). Po vyrovnání spodní latě si pomocné obklady dáme bokem.

V ideálním případě, pokud nespěcháme, necháme první řadu plných obkladů vytrvdnout 1 den. Následně pokračujeme dále. Avšak na pevnou spodní lištu lze postupně položit i několik řad.

Kontrola roviny obkladů ve vodorovném, diagonálním i svislém směru. Při zakládání první řady je potřeba zjistit zda nám nebude v horních řadách chybět místo pro lepidlo. Pokud ano, pak je možnost první řadu založit na větší tloušťku lepidla nebo udělat obklad mírně šikmý.

Pomocí střepu, podložky (v tomto případě z 5 mm mirelonu) a vodováhy zjistíme tloušťku lepidla, kterou bude nutné pod obkladem vytvořit.

Následující body 5 až 7 jsou provázané navzájem. Je tedy vhodné si je přečíst celé.

#5 - obkládání - při této činnosti si hlídáme rovinnost obkládané stěny pomocí vodováh (ve vodorovném i svislém směru). Hlavní je si dát záležet s první řadou, která nás do určité míry již vede. S obkládáním následně pokračujeme dokud není hotovo.

V tomto případě nebyla stěna obložena naráz, ale celkem ve 4 etapách (nová etapa začala vždy další den, lepidlo pěkně vytvrdlo a mohlo se pokračovat)...první etapa viz. čtvrtý obrázek níže ... druhá etapa pátý obrázek ... třetí etapa šestý obrázek ... a nakonec čtvrtá etapa dokončení spodního pásku. Nebylo mnoho času a tak realizace probíhala postupně. Ve skutečnosti by se dala zrealizovat ve dvou dnech. První den třeba 4 řady a na druhý den zbylé 2 a spodní pásek. Obložení stěny v jednom dni považuji reálné pouze tehdy, pokud by se začalo obkládát od podlahy. Ale raději bych nikam nespěchal a obložil si max. 4 řady. I kvůli křížkům, které pak jdou hůř vyndat.

Níže na prvním obrázku je začátek obkládání druhé stěny. Postup obkládání je z levé strany. V levém spodním rohu je nejméně lepidla..naopak v pravém horním bude nejvíce. Zeď je křivá, ale naštěstí né tolik, aby bylo nutné plochu předvyrovnávat. Nevýhodou je větší spotřeba lepidla.

TIP: Jak brát vzory obkladů? Dáváme si pozor, aby se nestalo, že by hned vedle sebe byly 2 stejné vzory (hlavně výrazné vzory by mohli vytvářet nevzhledné mapy). Ideální je si připravit hromádky obkládu. Rozložit je vedle sebe podle toho, jak by mohli být skládané na stěnu a postupně je brát.

Dokončení spodního pásku. V rohu trochu atypické (z důvodu poklopu). S přesahem do podlahy. Zde bylo nutné zafixovat obklady páskou. Technika používaná při hrozícím posunu obkladu. "Živý" obklad se zafixuje s pevným obkladem dokud lepidlo neztvrdne.

#6 - dořezy - v průběhu obkládání je potřeba většinou poslední kusy v řadě dořezat pomocí řezačky obkladů. Šikminy jsou složitější, ale dají se vyladit i s pomocí fleksy s diamantovým kotoučem. U některých kousků, které se špatně lámou je dobré si na zadní straně obkladů říznout fleksou drážku a až pak obklad rozlomit. Nesmíme zapomenout obklad říznout řezačkou ještě před řezem fleksou nebo se nám obklad může rozlomit do několika střepů. 

Takto vypadá "jednoduchá" ložisková řezačka obkladů, 600 mm značky Extol. Má jednu malou chybičku, se kterou se i přesto dá řezat. O 2 mm zařezává. Pravěpodobně to bude horní měřící lištou, která nebude kolmo k řezu. Když s tím člověk počítá, dá se uřezat obklad velmi přesně.

Horní pomocné měřítko se dá upravit tak, aby bylo více do pravého úhlu k řezu, ale bude potřeba otvor mírně posunout (nebo vytvořit jiné pomocné vodítko). Stávající otvory pro uchycení byly pravděpodobně navrtané mimo správnou polohu. 

Řezačka obkladů

#7 - prostupy, kryty, zásuvky - u prostupů skrz dlažbu kromě řezačky obkladů využijeme i fleksu s diamantovým kotoučem. Hlavně u kruhových otvorů je fleksa dobrý pomocník. Kvůli pár otvorům je diamantová vrtací korunka zbytečný náklad navíc.

Jak se dá vytvoři otvor v obkladu s pomocí fleksy a kleští:

  • Nejdříve si na obklad tužkou vyznačíme budoucí otvor.
  • Vytvoříme hvězdičku z řezů.
  • Špičky vyklepeme buď klíčem na kruhové matice nebo kleštěmi.
  • Zbytek vylomíme kleštěmi. Zde opatrně ať se obklad nerozlomí.
  • Pomocí fleksy vybrousíme zkosenou hranu.
  • Nakonec kleštěmi vyštípeme dokonalé kolečko. (Exitují i lepší tzv. štípací kleště. Nejlevnější stojí kole 100-200Kč. Na pár otvorů postačí obyčejné.)

 Ukázka vytvoření otvoru v obkladu

#8 - Máme obloženo. Nyní necháme lepidlo plně vyschnout. Podle tloušťky lepidla a teplotě okolí až 1 týden. U tenké vrstvy a kolem 20°C postačí 2-3 dny.

#9 - Spárování je velmi podobné jako u spárování dlažby.

Barvou spárovací hmoty lze docílit jednolitého vzhledu. Zde je ještě barva spárovací hmoty tmavší. Po vyzrání hmota zesvětlá a spáry se více zvýrazní.

#10 - Vyplnění spár silikonem. Po vytvrdnutí spárovací hmoty.

Postup:

  • Všechny spáry, kde bude silikon očistíme od zbytků lepidla a vysajeme od prachu průmyslovým vysavačem.
  • Pokud si nechceme zašpinit okolní obklad či stěny silikonem, který se těžko sundává, pak okraje přelepíme krepovou maskovací páskou (malířskou).
  • Spáru vyplníme vyplňovacím dilatačním provazcem. Díky kterému ušetříme silikon a navíc bude dilatace správně fungovat. Hloubka vyplnění je stejná jako šířka spáry. 
  • Následně spáry vyplníme silikonem a vyhladíme (např. stěrkou). Ideální je jedním tahem v celé délce spáry. Existují i přípravky na vyhlazení.
  • Sundáme krepovou pásku. Nečekáme na plné zaschnutí. Ideálně hned po vyhlazení. 
  • Necháme hmotu vytvrdnout a máme hotovou pružnou spáru.

Pozor na správnou barvu silikonu. Níže by mohla být použitá spíše světlejší barvy. Ale je to malý detail, který moc nevadí.

Co nepodceňovat při obkládání

  1. Spárování - činnost při které musí být člověk rychlý jak blesk. Namícháme si nejdříve menší množství! Klidně jen na 2m2. Vyzkoušíme si zda zvládneme vtlačit spárovací hmotu do spár a následné vyčištění obkladů. Hlavně v letních měsících se může stát, že spárovací hmota bude extrémně rychle schnout a bude jí obtížné z obkladu smýt.
  2. Úklid - po dokončení obkladání je důležité po sobě i uklidit. Ačkoliv je tento bod práce úplně na závěr, měli by jsme uklízet průběžně. Odkáplé lepidlo musíme očistit dříve než úplně ztvrdne. Prach vysát průmyslovým vysavačem. Očistit a uklidit nářadí. Ono se nezdá, ale i při obkládání malé stěny vznikne spousta "bordýlku".
  3. Rovná podkladní lať nám ušetří spoustu nervů s vodorovným vyrovnámím obkladu. Můžeme použít i hliníkovou lať, která bývá dokonale rovná.
  4. Rovnou plochu obkladů - bez stálé kontroly vodováhou nedodržíte. Tedy pokud si nechcete pořizovat nivelační pomůcky typu (Level plus, nivelační sady pro obkladače a podobné vychytávky).

Tipy na co pamatovat

  • delší vruty pro zásuvky a vypínače
  • některé křížky nejdou lehce vytáhnout - je potřeba použít např. kombinačky
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články