Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Ytong - pórobetonový zdící materiál vhodný k stavbě domů

  

Ytong je moderní velice kvalitní stavební materiál s perfektními termoizolačními vlastnosti. Poptávka po tvárnicích Ytong neustále stoupá, jelikož lidé investují do kvality. Jsou to totiž výrobky z bílého pórobetonu, které se začaly vyrábět v meziválečném období ve Švédsku. Zde byla vysoká poptávka po úsporných domech.

Poprvé byla tvárnice vyrobena v roce 1927 a oficiálně zaregistrována v roce 1940. Název se odvíjí z místa výroby a názvu technologie:

Yxhult anghärdade Lättbetong = YTONG.

Výhody Ytongu

 • Velice kvalitní stavební materiál
 • Snadno se opracovává s vysokou přesností
 • Nízká hmotnost
 • Vysoká požární odolnost
 • Perfektní tepelněizolační vlastnosti
 • Výborná stabilita
 • Využití pro samonosnou až pětipodlažní konstrukci
 • Ytong neobsahuje žádné nebezpečné ani zdraví škodlivé chemické sloučeniny a látky
 • Nižší náklady na stavbu
 • Urychlení stavby
 • Pórobeton Ytong: křemičitý písek, vápno, cement, voda a kypřící látka – hliník
 • Vápenopísková tvárnice Silka: vápno a písek
 • Minerálně, tepelněizolační desky Multipor: křemičitý písek, vápno, cement, voda a kypřící látka (hliník). Jedná se v zásadě o extrémně vylehčený bílý pórobeton.

Vzdušný balón YTONGPrezentace výrobce Ytongu - Vzdušný balón nad hradem Burg Breuberg (Autor Carsten Frenzl CC)

Vlastnosti

Tyto tvárnice získávají své dokonalé vlastnosti díky vzduchovým dutinám, které materiál značně odlehčí a získá své izolační vlastnosti. Vzduch totiž nemá možnost cirkulovat.

Velikost pórů porobetonuAutoklávovaný pórobeton (Autor Marco Bernardini CC)

Proč zvolit Ytong?

Zdravé bydlení

Tento materiál neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky, jelikož má čistě přírodní složení. Pórobetonové tvárnice přirozeně dýchají a nedochází v nich tím pádem ke kondenzaci vodních par. Póry potom odvádějí přebytečnou vlhkost z interiéru nebo naopak ji uvolňují zpět, když je v domě přesušený vzduch. Alkalické složení bílého Ytongu potlačuje vznik plísní a pohlcuje zdraví škodlivé kladné ionty. Navíc miliony uzavřených pórů dělají ten nejlepší a nejbezpečnější izolant. V létě je proto v domě příjemně chladno a v zimě naopak stačí topit jen mírně.

Tepelná izolace

Jelikož Ytong disponuje miliony uzavřených pórů, je tím nejlepším a nejbezpečnějším izolantem a to i v místech základů, rohů, parapetů, dveří i oken. Eliminuje výskyt tepelných mostů. Tím výrazně klesají provozní náklady stavby. Díky maximálnímu vylehčení zaručuje Ytong ty nejvyšší tepelněizolační schopnosti a mimořádnou mechanickou pevnost. Nehořlavost pórobetonu je garantována jeho minerálním složením. Proto i tenké příčkové stěny nabízejí výbornou ochranu proti případnému požáru. Jak je to možné? Při zahřátí na vysokou teplotu dojde k uvolňování molekulární vody, která je zde chemicky vázána a materiál ochlazuje. Ytong při zahřátí neztrácí únosnost a má dodatečný samozhášivý efekt. Další z řady výjimečných vlastností pórobetonu je schopnost účinně tlumit hluk.

Rychlá a jednoduchá výstavba

Při použití Ytongu při stavbě Vašeho domu můžete ušetřit až 40 % času za práci. Manipulace a práce je totiž velmi rychlá, snadná a velice přesná, navíc bez zbytečného odpadu. Pokud potřebujeme vytvořit z tvárnic atypický tvar, jednoduše podle potřeby tvárnici ořízneme. K tomu nepotřebujeme žádné speciální vybavení. Stačí ruční pila na pórobeton nebo obyčejná pilka na dřevo. Nemusíme tedy objednávat žádné nestandardní tvary a tím velmi ušetříme.

Co se týká spárování, spotřebujeme jen minimum malty, jelikož tvárnice mají PDK (pero, drážka a úchopová kapsa). Maltu nanášíme jen na vodorovné spáry. Ve srovnání s tradičním zděním je její spotřeba desetinová. Nemluvě o časových a finančních úsporách. Práci nám Ytong usnadní také díky své malé hmotnosti. Díky snadné opracovatelnosti materiálu je velmi jednoduché zhotovit drážky a šachty pro rozvody technických instalací. Omítky se na rovné stěny nanášejí naprosto bez problému. Odpadají tím pádem starosti s povrchovými úpravami stěn.

Čtěte také: Pórobetonové tvárnice PORFIXZdění příček z Ytongu

Trvalá hodnota

Hrubá stavba je na domě jedna z mála věcí, kterou nikdy nelze vyměnit. Proto je důležité, jaký materiál na ni použijeme. Ytong přispívá k zachování přírodních zdrojů a ke snížení energie a emisí od začátku až do konce. Výroba je velmi šetrná, v jejím průběhu se spotřebuje několikanásobně méně energie než u jiných srovnatelných materiálů. Jelikož je tento materiál lehký, klesají náklady i na dopravu.

Odpad při stavbě je díky jeho snadné opracovatelnosti minimální a je zde také možnost jeho zpětného zpracování při výrobě, a to i v případě demolice budovy. Výborné tepelněizolační vlastnosti nám ušetří náklady na vytápění a tím také méně zatěžujeme prostředí skleníkovými plyny. Obrovskou předností Ytongu je jeho kompletní stavební systém pro hrubou stavbu od sklepa až po střechu. V České republice se jedná o nejprodávanější značku výrobků z pórobetonu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)


Související články