Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Co je finská střecha?

  

Setkali jste se již někdy s pojmem finská střecha? Pokud ne, je to rozhodně škoda, protože je jedním z pilířů skandinávského bydlení, jež se zakládá na ekologii, kvalitě a výdrži materiálu. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že ve Finsku se je možné setkat s celou řadou domů ze dřeva, ocel tudíž představuje nejlepší možné řešení, protože tolik nezatěžuje konstrukce dřevostaveb. Finská střecha se ale bez problémů uplatní i v českém prostředí!

Finská střecha je lehká a šetří konstrukci stavby

Finská střecha je střešní krytina, která je vyráběna profilováním povrchově upraveného ocelového plechu z kvalitní finské oceli. V případě, kdy zvažujete rekonstrukci, měla by být finská střecha mezi prvními volbami. Plechové krytiny bývají až desetkrát lehčí než pálené či betonové tašky, což má za následek, že jsou krovy rekonstruovaných staveb mnohem méně zatěžovány. Jestliže jste dodnes měli představu, že finská střecha má podobu výhradně rovné plochy, můžete si ji poupravit, protože je možné zakoupit i takovou, která napodobuje tradiční taškové střechy.

Finské střechy vynikají dlouhověkostí

Finské střechy představují velmi kvalitní investici do budoucna. Technická záruka na ně totiž bývá okolo 50 let, takže je velmi pravděpodobné, že si jich dosyta užijí ještě vaše děti. Ocelová krytina sestává z alespoň devíti funkčních vrstev, jež slouží k tomu, aby ochránily ocelové jádro. Kvalitní ocelovou tašku je možné rozeznat i podle toho, že její tloušťka je nejméně 0,5 mm a ručně ji neohnete. Nejčastěji se lze setkat s krytinami se stojatými drážkami, které připomínají tradiční falcované krytiny, s krytinami ve tvaru taškových krytin a s trapézovými plechy.

Zásluhou svého skandinávského původu mají finské střechy značnou odolnost

Předností finské střechy je zároveň skutečnost, že je v podstatě bezúdržbová. Nezarůstá mechy ani lišejníky, přičemž již samotný její původ by měl být dostatečnou garancí spolehlivosti. Skandinávské klima je přece jen o něco drsnější než to české! Zásluhou pevného ocelového jádra jsou finské střechy schopné obstát dokonce i v okamžiku, kdy na ně spadne menší strom. Funkční povrchové úpravy pak pomáhají finským střechám odolat UV záření i znečištění. Povrchová úprava GreenCoat je založena na bázi biotechnologií, kdy je značná část používaných fosilních složek substituována švédským řepkovým olejem. Zásluhou toho je dosaženo ekologických výhod, ale i lepších vlastností pro koncového uživatele.

Finská střecha není to samé jako stará plechová střecha známá z pohraničí!

Prohlíželi jste si plechové střechy na budovách v horách či v pohraničí a již z estetického pohledu jste rozhodnuti, že nic takového nechcete? V tom případě je nutné upozornit, že moderní ocelové krytiny jsou úplně odlišným šálkem čaje. Revize, opravy i pravidelné natírání se jich netýkají! V českém prostředí jsou populární především finské střechy Ruukki, jež jsou vyráběny v pestrém rozlišení barev i profilů. To dovoluje využít ocelové krytiny pro celou řadu typů staveb.

Sklon finské střechy zapříčiňuje, že se na ní nedrží snih

Pamatujte na to, že finské střechy musí mít minimální sklon alespoň šest stupňů. Bezesporu to oceníte v zimním období, kdy se na střeše tolik nedrží sníh. To je také jeden z důvodů toho, proč mají finské střechy tak dlouhou životnost.

Finskou střechu si můžete od prodejce nechat i položit

Společnost Ruuki, která na českém trhu s finskými střechami obchoduje, navíc zajistí nejen jejich dodání, ale v případě zájmu i montáž. Její zaměstnanci namontují střechu podle osvědčených postupů v průběhu několika málo dní. Díky tomu samozřejmě objednateli odpadá celá řada starostí, jež jsou s montáží střechy jinak spojené.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)

Související články