Jsou situace, když je třeba v bytě zvlhčovat vzduch, aby se nám lépe dýchalo. Doporučená vlhkost ovzduší má však svou předepsanou hranici a ve chvílích, kdy je překročena velkou měrou, přemýšlíme, z čeho pramení.
Jak odstranit vlhkost ze zdiva?
Zda z častého vaření, sprchování, praní a sušení prádla, žehlení, nebo nedostatečného vytápění, větrání.
Nepříjemně vysoká a nežádoucí vlhkost způsobuje vznik škodlivých plísní, které nepříznivě působí na naše zdraví.
Prevence zvýšené vzdušné vlhkosti
Za běžného provozu domácnosti jsme zvyklí přirozenou cestou korigovat stav našeho domácího ovzduší. Přiměřeně větráme a topíme, při vaření používáme digestoř, v koupelnách odvětrávací zřízení, nestavíme nábytek těsně ke zdem a tím vytváříme dostatečný prostor k proudění vzduchu. Přesto však například v komorách, spížích nebo ve sklepech a dalších místnostech bez oken větrat ani topit nelze. Ideálním pomocníkem je využití zařízení k odvlhčování vzduchu. Klasické elektrické odvlhčovače nebo odvlhčovače tabletové, které absorbují přebytečnou vlhkost, účinným způsobem bojují proti výskytu a rozmnožování plísní.
Najděte příčiny vlhkosti
Mnohem větším problémem však je vlhkost na povrchu zdiva a jeho šíření do blízkých materiálů. Poté je třeba najít příčinu přítomnosti vody ve stavebních materiálech a konstrukcích – důvodem mohou být například stavební závady a možnost zatékání, prasklý vodovod, vytopení sousedy a podobně. Největším strašákem v současné době jsou však, bohužel, povodně a záplavy, ničící celá lidská obydlí i kolonie staveb.
- 7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou
- Vlhké zdivo triky a tipy
- Hydroizolace základů rodinných domů
- Jak postupovat při vytopení?
Co je rosný bod?
Každé ovzduší je schopno pohltit určité množství vodních par. Pokud je však rosný bod ve zdivu naplněn, čili vzduch již více vody nepohltí, dochází ke zkapalnění – kondenzaci vodních par. Poškození neunikne nic, co je ze dřeva a ohroženy jsou i konstrukce staveb, respektive novostaveb. Voda srážková, vzlínající, povodňová a kondenzační jsou hlavními příčinami vlhkosti ve zdivu a zabránit jim lze jedině důslednými opravami, zateplením, izolací, injektážemi a účinnými vysoušecími metodami.
Jednotlivé technologie vysoušení
Jednoduchým a hojně využívaným prvkem je použití topných tyčí, které efektivně vysoušejí povrchy na základě pravidelného vyhřívání. Další způsob, kdy je energie měněna na teplo, se nazývá vysušování infračerveným zářením, a velmi rychlým, spolehlivým i dokonalým způsobem je vysušování za pomocí mikrovln či sálavých panelů.
Důkladná izolace vlhkých prostor
K mechanickým izolačním způsobům řadíme podřezání zdiva (za pomocí řetězové pily, diamantového lana) a vytvoření hydroizolace (sanace podlah a střech), vnější tepelnou izolaci, vrážení ocelových plechů a desek do spár ve zdivu, dále aplikace speciálních sanačních omítkových systémů (prodyšné, vodotěsné), chemickou injektáž, nebo systémy, založené na základě funkční elektroosmózy, k docílení řízeného a trvalého odvlhčení.
Přehled odvlhčovačů vzduchu
- ARIE AP-12 s kompresorem PANASONIC - za 24 hodin lze s tímto lapačem vlhkosti odsát až 12 litrů vody, hlučnost 43 dB, 160 W
- De Longhi DNC 65 - odvlhčovací kapacita 18l za den, hlučnost 34dB (tichý chod), 495 W
- Sinclair CFO-20N - odvhlčí až 20l za 24h, hlučnost 45 dB, max. 480 W
- ARIE AP20 - 20l za 24 h, hlučnost 46 dB, 300 W
Profesionální přístup
Ať už se nelibá vlhkost týká novostaveb či starých domů, historických objektů a dalších zasažených prostor, ke správnému užitému postupu lze dojít za pomoci profesionálních společností, zabývajících problematikou izolací vlhkého zdiva. Ruku v ruce s moderními technologiemi, komplexními metodami a s využitím vhodného certifikovaného materiálu docílí každý klient svého požadavku v relativně krátké době, za odpovídající, přijatelné ceny a navíc s profesionálním přístupem odborně proškolených pracovníků. Odstranění plísní, hniloby a výskytu hub, včetně jejich příčin, již nemusí být pro nikoho noční můrou, informuje-li se o všech typech moderních sanačních technologií. Vězte, že co můžete udělat hned, neodkládejte na zítřek.
Předchozí článek Další článek
Úvod › Seznam štítků › Vzlínající vlhkost › Jak odstranit ... ? › Zdi
Související články
- Vlhké zdivo triky a tipy
- Jak odstranit vlhkost ze zdiva?
- Jak odstranit vlhkost v bytě?
- Jak zastavit vlhkost v domě?
- Jak provést odizolování zdiva? od zemní vlhkosti
- Vzlínavá vlhkost jak odstranit?
- Jak vyrobit odvlhčovač?
- Jak se zbavit vody ze sklepa?
Aktuální články
- Zbytečnosti v domě - jak na ně?
- Biofilní architektura – propojení bydlení s přírodou
- Renovace spár obkladů - jak na to?
- Míchání hnědé barvy - tipy a triky
- Co dělat se zašlou vanou?
- Trouchnivějící plot - co s ním?
- Nejúčinnější způsoby zabezpečení nového domu
- Dřevo - co je dobré vědět
- Pomocné osvětlení při stavbě domu, rekonstrukci
- Co je perlit?