Připravujeme se na betonáž základů - co potřebujeme?

Spousta z nás sní o vlastním domě. Někdo se do toho pustí po hlavě a obstará si starší dům k opravě. Jiní mají to štěstí, že vyrůstali nebo jiným způsobem přijdou do rodiny s dvougeneračním domem a nastěhují se do něj. Mnoho párů však začíná, jak se říká od píky a dům si musí postavit. Jedni firmou, druzí, ti šikovnější to zvládnout sami.

Postavit dům svépomocí není až tak strastiplná cesta, jak se na první pohled může zdát. Stačí si umět zjistit informace, sehnat kvalitní pracovní sílu a profesionály a hlavně mít chuť budovat vlastníma rukama. Stavět dům je nejen náročné po finanční stránce, ale prověří to i vaši psychiku a kondici. Nejedna budoucnost zamilovaného páru ztroskotala právě na tomto náročném prověření vztahu. Na druhou stranu, toto životní období i dokonale stmeluje vztahy v rodině. Koho jiného si pozvete na stavbu jako pomocnou ruku než člena vlastní rodiny.

Cesta k hotovému krásnému obydlí začíná již ve vašich představách. Ty se následně kreativním architektem zakreslí na papír a nakonec tyto snové obrazy přenesete a postavíte na holou zem. Dům je však nutné stavět od základů až po střechu. Jak připravit podklad pro stavbu? Jak zhotovit základy?

Postavte pevné základy vlastnímu domu a vydrží i váš vztah

Než poprvé kopnete do země, je nutné přesně vytyčit místo, kde bude budoucí dům postaven. K zaměření a v podstatě i vytyčení stavby si pozvěte geodetickou firmu. Nejprve však sejměte ornici a odvezte ji ze stavby pryč.

  • Profesionálové vytyčí stavbu pomocí kolíků s hřebíkem na vrcholu
  • Požádejte je i o převedení stavby na připravené lavičky (tři prkna). S nivelačním přístrojem to bude raz dva a dokonale přesné
  • Spočítejte si nultou výšku položení prvních tvárnic a tu pak sdělte geodetům (zjistíte z výkresů)
  • Po přenesení nulté výšky na lavičky, připevněte do její výšky prkno a to pevně připevněte. Na každé lavičce to udělejte stejně
  • Poté ještě vyznačte stavbu a tu zakreslete ryskou na lavičky

Vytyčení stavby je hotové. Nyní je zapotřebí vyznačit základové pásy, abyste věděli, kde bude nutné odstranit zeminu. Jak to udělat? Ty nejjednodušší řešení jsou ty nejlepší. Natáhněte provázek po celém obvodu vyměřené stavby. A provázek hojně zasypte vápnem. Vnitřní nosné zdivo, schodiště a komín vyznačte podle výkresové dokumentace s názvem Základy. Je čas pustit se do výkopů.

Bagr na stavbě, nejlepší kamarád

Zde máte dvě možnosti. Pozvat partu přátel, každému vložit do ruky lopatu a začít kopat. A tak za pár hodin v činnosti ustat a uznat, že dělat to ručně není ten správný směr. Sežeňte si zkušeného bagristu. I tak nejspíš lopatu využijete, k začištění hran a stěn, ale to je nic oproti vykopávání hlíny z víc jak půlmetrové díry. Za tuto práci většinou dostanete fakturu o částce pár tisíc. Což je přijatelné, vzhledem k ušetření času a vašich zad, která budete potřebovat v dalších týdnech stavebních prací.

Kdo šetří má za tři anebo plno problémů

Nešetřete na betonu. Lidé mají tendenci do základových pásů vhodit zbytky z okolních staveb. Cihly, tvárnice, rozbitý beton. Neuvědomují si však, že tím znatelně narušují stabilitu a vlastnosti základů, propočítaných od projektanta v rámci projektové dokumentace. Beton si objednejte a nechte dovézt. Doby, kdy se beton připravoval přímo na místě v míchačce, jsou pryč.

  • Do připravené rýhy nasypte štěrk do výšky cca 10 cm, pro odtok spodní vody
  • Do výkopu rozložte zemnící pásky k vnější straně
  • Vsaďte chráničky tzv. „husí krky“ na přípojky
  • Nalijte beton, pomocí lopaty a hrábí jej rozprostřete i do těžko přístupných míst
  • Napíchejte do něj roxory
  • Rozprostřete kamenivo pod budoucí základovou desku a zhutněte
  • Nachystejte ztracené bednění a kari sítě, které spojte s roxory
  • Vylijte betonem a latí srovnejte do rovna
  • Nechte vyzrát

Pravidla jsou od toho, aby se porušovala, ale ne na stavbě

K betonáži je potřeba mít vhodné počasí. Nejlépe se betonuje, pokud je pod mrakem a příjemných 15 – 20 °C. Každopádně se do toho nepouštějte, když prší nebo pokud teplota klesá pod 5°C. Dbejte na to, aby vám beton neproschl. Zvláště v letních měsících.

Všechna tato práce se dá udělat svépomocí. S pomocí pár lidí a přátel zvládnete tuto práci za jeden slunečný víkend. Pokud se vám do toho nechce anebo máte obavy, požádejte stavební firmu o zhotovení základů. Počítejte však s mnohem vyšší investicí.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Kapitoly tématu „Základy stavby


  1. Připravujeme se na betonáž základů - co potřebujeme?
  2. Kolik stojí beton?
  3. Jak spočítat kubík betonu?
  4. Jak na stavbu základové desky na betonových pásech?
  5. Postup při přípravě a ukládání betonové směsi
  6. Jak dlouho tvrdne beton?

Související články

Aktuální články