Jak na potěry z líté podlahy?

Podlaha patří k nedílným součástem každé místnosti. Je proto důležité, aby byla zhotovena kvalitně a s ohledem na využívání dané místnosti. Jedině tak bude zaručena její dlouhá životnost a především odolnost. Kvalitně zhotovená podlaha by měla splňovat určité standardy. Především by měla být dobře izolována, vyrovnaná a samozřejmě bezpečná. Podlaha může být umístěna buď na betonovém základu či na stropní konstrukci. Podle těchto faktorů se také vybírají vhodné materiály pro její tvorbu. Podlaha je složena z několika vrstev.

Než se pustíte do výběru potěru

Před samotným výběrem potěru z lité podlahy byste měli mít představu o konečné podobě podlahy. Jsou totiž materiály, které přes veškerou snahu není možné spojit nebo nemusí být vhodné například pro podlahové topení apod. Potěr je jakási vrchní vrstva, která se již řadí do kategorie nášlapných vrstev podlahy. Je tak možné na ni již přímo umístit např. koberec či linoleum. Zároveň je potěr možné použít jako jakousi “vyrovnávací” vrstvu pod dlažbu či na zakrytí podlahového topení. V mnohých případech se potěry umisťují i na separační či izolační vrstvu podlahy. Jejich použití je vhodné pro nové podlahy i v případě rekonstrukce. Potěry jsou vyráběny a distribuovány na trh řadou společností, výběr je tak vážně pestrý.

Vybírejte materiál dle kvality

Veškeré stavební materiály bychom vždy měli vybírat dle kvality. V případě, kdy budeme používat nekvalitní materiály, vystavujeme se tak riziku nežádoucích vad a poměrně rychlému poškození. Nesmíme zapomínat ani na vlastnosti použitého materiálu. Pro každý typ místnosti se může hodit jiný, a to především z hlediska namáhanosti dané plochy či vlhkosti apod. Potěry jsou k dostání v různých cenových kategoriích, se kterými jde ruku v ruce i kvalita daného produktu. Věřte, že na potěru se rozhodně nevyplatí šetřit. 

Proč se potěry používají?

Potěry se v současné době stávají poměrně oblíbené. Umisťují se na podlahy z několika různých důvodů. Mezi ty nejčastější můžeme zařadit například vyrovnání podlahové plochy či vyrovnání sklonu. Dalšími důvody použití mohou být i nároky na odolnost vůči různým působícím vlivům, izolační vlastnosti či instalace podlahového vytápění. Potěry lze velmi dobře rozprostřít a vznikne tak hladký, vyrovnaný a odolný povrch.

Dělení potěrů dle různých hledisek

Potěry lze samozřejmě rozdělit do několika kategorií. Tou základní je samozřejmě rozdělení dle použitého materiálu, v současné době se jich používá několik. Další kategorií může být způsob pokládky (kladený ručně či za pomoci čerpadla) a také dle spojení se základní vrstvou (kontaktní či plovoucí).

Potěr z lité podlahy

Potěr z lité podlahy je možné klást buď klasicky ručně nebo za pomoci čerpadla. V prvním případě zvládne pokládku každý zručný kutil. V případě druhém je vhodnější obrátit se na specializovanou firmu, která pokládku provede. Pokud se rozhodnete pustit se do tvorby potěru z lité podlahy, je třeba si zjistit dostatek informací o vlastnostech daného produktu a jeho využití.

Výrobky lze zakoupit většinou v sypkém stavu a jsou k dostání v každých stavebninách či hobby marketech. Dále se smíchávají s vodou do velmi tekuté konzistence. Po rozlití se vyrovnávají speciálním ježkem, který má za úkol odstranit nežádoucí vzduchové bubliny.

Výhody potěru z lité podlahy

Potěry z lité podlahy poskytují řadu výhod. Zpracování potěru je poměrně rychlé a stejně rychle i vysychá. Pochozí je přibližně po 24 - 48 hodinách, což záleží i na okolních podmínkách. Výslednou podlahu je možné plně zatížit po několika dnech. Je však důležité, aby tato vrstva skutečně proschla. Další výhodou je i fakt, že snese větší zatížení a nepraská. Díky svým vlastnostem se perfektně hodí i pro podlahové vytápění.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články