Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaká střecha na pergolu? - velký přehled

  

Češi jsou chatařským a chalupářským národem. K takové chajdě, nebo chalupě, ale koneckonců i k domečku se hodí mít pergolu, kde můžete rozjímat ve svém volném čase, a kde na vás nepraží sluníčko, ani naopak neprší. V dnešní době existuje nepřeberné množství materiálů, ze kterých lze stavět a pergolu také zastřešit. A právě možnosti střešního krytí nás budou v našem článku zajímat.

Obsah článku:

Druhy střešních krytin

Jak již bylo řečeno, nabídka zastřešení pergol je skutečně široká. Existuje velké množství materiálů a i ty se objevují v mnoha modifikacích, z nichž každá má odlišné vlastnosti a využitelnost. Nyní si představíme nejčastěji používané krytiny.

Komůrkový polykarbonát

Komůrkový polykarbonát je v současné době asi nejpoužívanější střešní krytinou využívanou na pergoly, ale i jiné přístřešky, např. přístřešky na auto atp. Je tomu tak díky jeho vlastnostem. Má velkou výhodu v tom, že je lehký, proto nezatěžuje příliš nosnou konstrukci a tato jeho vlastnost je hodně oceňovaná hlavně v zimě, kdy je střecha už tak zatížena sněhem.

Dalším plus tohoto materiálu je jeho odolnost. Ta je daná jednak samotným polykarbonátem, ale také strukturou desek. Tato vlastnost by mohla být ohrožena např. špatnou instalací. Problém by mohl nastat třeba kvůli přílišné délce přečuhující části desky, nebo špatnou izolací komůrek, důsledkem čehož by do desek zatékalo a případný mráz, který objem vody roztáhne, by mohl střechu dokonce roztrhat.

Perfektní vlastností je také to, že tento druh zastřešení nejenom chrání proti dešti, ale zvládá také odclonit sluneční záření. Nevyhnete se sice teplu, ale světlu částečně ano. A proč lidé ještě tolik důvěřují právě komůrkovému polykarbonátu? Protože je cenově dostupný.

Polykarbonátové desky jsou ale k dostání i v jiných provedeních, než v komůrkové verzi. Můžete se dostat např. k trapézovým nebo vlnitým deskám. Polykarbonát jako takový je naprosto čirý jako sklo, ale lze jej pořídit také v jiných barevných a dokonce i kouřových variantách.

Instalace není příliš složitá, ale je potřeba být důslední a pečliví, aby vám střecha vydržela co nejdéle. Pokud si ale nejste jisti, není problém povolat na pomoc kvalifikovanou firmu, jež vám nejen pomůže s výběrem toho správného typu polykarbonátových desek, ale sama je sežene a nainstaluje.

Sklolaminátové desky

Sklolaminát je výrazně levnější než polykarbonát a nejdůležitější rozdíl je v barvě světla, kterou propouští. Ta je totiž u sklolaminátu nažloutlá a zdá se nám tedy přirozenější a příjemnější. Opět ale záleží na druhu desky. Strukturované sklolaminátové desky nikde nenajdete, není možné je totiž vyrobit. To se může zdát na první pohled nepříjemné, protože pod čistým sklolaminátem by se vám asi vysedávat nechtělo, neumí totiž světlo rozptýlit. Tento problém se dá vyřešit povrchovou úpravou - hrubou kapičkovou strukturou.

Sklolaminátové desky můžete pořídit ve všech různých barvách, a to dokonce i v těch neprůsvitných. Z hlediska instalace může být ještě mnohem vychytanější než polykarbonát, protože si můžete objednat jakkoli veliký kus, kterým můžete pokrýt třeba celou pergolu a nemusíte se obávat, že vznikne problém kvůli netěsnícím spojům desek. V tomto případě ale nezapomeňte na dostatečné rozestupy mezi krokvemi, aby se vám deska zbytečně nepolámala.

Samonosné oblouky

Jedná se stále o sklolaminát, jenže desky jsou zahnuté do oblouku. Jak jistě víte, tento tvar je z hlediska nosnosti absolutně nejvýhodnější, protože se zátěž rozloží na celý povrch a nejen na místo doteku. Je to stejné, jako když si vezmete čtyři syrová vajíčka do stojánků, položíte na ně desku tak, aby v každém rohu bylo jedno vejce a postavíte se na ni. Jestliže jsou vejce neporušená, unesou vás.

Tento typ je výhodný především pro velmi široké pergoly. Budete schopni jimi pokrýt střechu o šířce až 7 metrů! Přitom se uchytí jen na okrajích a je vymalováno. Navíc to vůbec nevypadá špatně. Trošku jako letištní hangáry.

Rákos

Sice nejsme nikde na Maledivách, ale to není důvod nepořídit si rákosovou střechu na vaši pergolu. Samozřejmě nejde užít rákosí, které si natrháte někde u rybníka. Musí být speciálně opracované a upravené.

Rákos dokáže perfektně stínit. Jeho design se hodí do každé zahrady a je neotřelý, přirozený a elegantní. Ovšem s touto krytinou padá možnost posezení pod pergolou v dešti, jelikož na to rákos není připraven a mohli byste pod ním zmoknout.

Asfaltové šindele

Zní to neuvěřitelně, ale je tomu skutečně tak. Na svou pergolu můžete dát i asfaltové šindele. A dokonce to není vůbec špatná volba. Budete sice možná muset rozbít prasátko, ale je to investice, která se vám opravdu vyplatí, protože tato krytina má životnost až 50 let!

Někdy jsou využívány i na jiné stavby, dokonce i rodinných domů, to ale není příliš šťastné řešení. Na pergolu ovšem ideální. Ačkoliv jde o asfalt, hmotnost šindelů není nikterak velká, přesto však dokáže výborně odolávat náporu velkého větru. Je to krytina velice stabilní. Navíc ji můžete pořídit v mnoha barevných provedeních a sladit tak svou pergolu s čímkoli, s čím bude potřeba.

Krytiny z PVC

Ano, je to tak, i plastové krytiny existují a nemají ani tak špatné vlastnosti, ovšem nejspolehlivější materiál to rozhodně nebude. Lze jej sice pořídit za velice dobrou cenu a jde o krytinu skutečně lehoučkou, je ale náchylnější na mechanické opotřebení a poškození.

Životnost se odhaduje okolo 20 let, když máte štěstí a nic těžkého vám za tu dobu na střechu nespadne. PVC je materiálem teplotně flexibilním, odolá teplotě v rozmezí -50°C až +60°C. Jakmile se ovšem dostane za tuto hranici, v mrazu praská s v horku se taví.

Tak jako třeba polykarbonát, i PVC krytiny se dají sehnat v několika modifikacích.

Co zohledňovat při výběru krytiny?

Není vždy pravdou, že nejvhodnější varianta je ta nejdražší, nebo že nutně musíte mít tu nejkvalitnější krytinu. Často se stává, že by vám stačila i nějaká méně kvalitní, protože máte pergolu umístěnou v příhodných podmínkách a nejsou tedy na její střechu kladeny takové nároky, a pak je zbytečné investovat velkou částku do něčeho, co ani vlastně nepotřebujete. Proto si povíme, které faktory byste měli zohledňovat při výběru střešní krytiny pro vaši pergolu.

  1. UMÍSTĚNÍ - je velice důležité, zda stojí pergola sama o sobě, nebo jestli je připojena k domu. Pokud jde o druhou variantu, je třeba vypozorovat, jestli je např. možné, aby se sníh ze střechy sesunul i na pergolu.
  2. KLIMATICKÉ PODMÍNKY - jestli jste ještě nevypozorovali, jak u vás probíhá léto a zima, co se týče počasí, tak se na to zkuste zaměřit a podle toho vybírat. Sledujte hlavně množství srážek a četnost výskytu krup, průměrné množství sněhu v zimě, jak tuhé u vás bývají mrazy, ale i jak moc v létě pálí sluníčko. Jde o to, abyste se nejen v létě pode pergolou neuvařili, ale také, aby zvolený materiál vydržel.
  3. OKOLNÍ POROST - nezanedbatelným faktorem je také to, jak daleko jsou od pergoly různé stromy atp., odkud mohou padat větve, šišky a další přírodniny, jež mohou střechu vaší pergoly mechanicky poškodit.
  4. DESIGN - nezanedbatelnou součástí rozhodování je samozřejmě také estetická stránka. Nebylo by úplně ideální, kdyby design vaší pergoly vybočoval z charakteru domu, u kterého stojí. Zároveň také dávejte pozor na to, abyste si pergolou nezastínili okna a neměli tak doma přes den zbytečnou tmu.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.8/5 (10 hlasů)






Související články