Jedno je jasné, pokud se rozhodneme stavět dům, tak musíme zvážit i jeho financování. Bez dostatečného množství finančních prostředků totiž novostavba nikdy stát nebude. Proto rozhodnete-li se stavět, pak byste jako první měli řešit její financování. Ptáte se proč? Je to jednoduché, pokud zjistíte těsně před podpisem tzv. rezervační smlouvy, že vám prostředky nestačí, pak zaplatíte tzv. smluvní pokutu. Nezoufejte, protože i té se můžete vyhnout, protože existuje několik způsobů, jak řešit zajištění prostředků na financování novostavby.
Řešte vše včas!
Finanční prostředky jsou zásadní a nejlepším časem, kdy je zajistit je před započetím stavby. Měli byste si rozmyslet, zda jste schopni novostavbu zaplatit z vlastních prostředků nebo potřebujete úvěr. Většina z nás bude potřebovat právě úvěr, o který bude muset žádat v bance nebo jiné instituci a to není úplně jednoduché.
Způsoby financování
Financování v hotovosti
Tato skvělá varianta přináší mnoho výhod, ale bohužel ne každý prostředky na svém bankovním účtu má. Pokud prostředky disponujete, pak se vyhnete zdlouhavým jednáním v bankách nebo s finančními poradci, kteří budou nabízet mnoho skvělých variant, u kterých budou mluvit o tom, jak se vyplatí a co vše přinesou. Financování v hotovosti je nejrychlejší a zároveň velmi výhodné, bohužel předpokládá, že člověk vlastní větší objem prostředků, které má ihned k dispozici a to není tak časté.
Financování na úvěr
Když budete vzhledem ke své finanční situaci donuceni k využití služeb peněžních ústavů, pak se připravte na zkoumání, které bude směřovat k tomu, zda jako žadatel o úvěr vyhovujete ve všech směrech. Nejdůležitější bude vaše bonita, jednoduše řečeno schopnost splácet. Tu každá banka či společnost posuzuje jinak. K základním prvkům, které budou v rámci vaší bonity zkoumány jsou:
- Uznatelné příjmy a výdaje
Mezi uznatelné příjmy řadíme především výplatu členů rodiny (především manžela a manželky), finanční bonusy, které pravidelně dostáváme atp. Mezi výdaje řadíme náklady na současné bydlení, nároky na zajištění základních životních podmínek nebo splácené dluhy a leasingy.
- Životní minimum související s počtem osob v domácnosti
Nejčastější rozdíly jsou mezi úvěry, které nabízejí jednotlivé společnosti.
Úvěr hypotečních bank
První možností je úvěr od hypotečních bank. Ty prozkoumají vaši bonitu a následně úvěr schválí v relativně krátké době. Zásadní bude dohoda na typu hypotéky, kterou zvolíte.
- Klasická hypotéka - úrokové sazby jsou obnovovány po smluvené době fixace.
- Speciální hypotéka - nabízí např. vkládání mimořádných splátek nebo doplacení úvěru bez sankcí i mimo období fixace.
Úvěr od stavební spořitelny
Stavební spořitelny bývaji v poskytování úvěru konzervativnější. Nabízejí výhody v podobě garantovaných úrokových sazeb řádného úvěru nebo u překlenovacích úvěrů s klienty domlouvají úrokové sazby, které mohou být fixovány po celou dobu splácení nebo po určité období. Skvělá se zdá být i možnost vložení mimořádné "úložky" a doplacení úvěru bez sankcí a to kdykoli. To ovšem neplatí u překlenovacích úvěrů, kde jsou sankce za předčasné splacení různorodé - od nuly po částky, kdy se splatit úvěr dříve prostě nevyplatí.
Úvěr od nebankovních institucí
Nejrychlejší možností je úvěr od nebankovních institucí. Ty oproti bankám nezkoumají v celé šíři klientovu bonitu, umí půjčit i klientům, kteří v bankách na hypotéku nedosáhnou např. z důvodu nízké bonity. Ale pozor, vše co je rychlé nemusí být nejlepší. Nebankovní půjčky v sobě nesou rizika větších úrokových sazeb a ne všechny společnosti jsou poctivé a splní všechny požadavky klienta. A v případě problému se splácením, se lehce může stát, že ztratíte i váš vysněný dům v nějaké nepříjemné exekuci.
A co budete potřebovat k vyřízení úvěru?
- Odhad tržní ceny pozemku, kde budete stavět
- Projekt novostavby spolu s její cenou
- Potvrzení o výši vašich příjmů (manžel + manželka)
- Stanovení výše rodinných výdajů
- Vyplněnou žádost o úvěr
Odhad tržní ceny pozemku a projekt spolu se stanovením ceny novostavby je pro banky zásadní. Protože většina z bank požaduje tzv. zástavu, která slouží jako pojistka. Co kdybyste totiž přestali platit. Tyto dva údaje budete muset zajistit např. v realitní kanceláři nebo u profesionálního odhadce ještě před podpisem rezervační smlouvy. Na základě stanovené výše odhadu se banka rozhodne, kolik finančních prostředků a jakou úrokovou sazbu vám v rámci půjčky nabídne. V naprosté většině případů se stane, že odhad ukáže, že novostavba spolu s pozemkem dostačuje a můžete ji využít jako zástavu.
Samotný odhad ceny pozemku není zdarma, jeho vyhotovení stojí mezi 3-5 tisíci korun. Odhad ceny novostavby řešit nemusíte, tu totiž stanový vámi dodaný projekt.
Jak je vidět z našeho článku, tak možností financování novostavby je hodně, stačí si jen vybrat a zajistit si tak potřebné prostředky včas, abychom nezaplatili zbytečné sankce. Ze zkušenosti víme, že je lépe vyčlenit si i na zajištění peněz dostatek času a nespěchat. Ne každá hypotéka či úvěr je ta nejlepší a obezřetnost ve výběru může šetřit naši peněženku.