Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se měří šířka dveří?

  

Jednoduchá otázka, která se rýmuje a působí až hravě, může pořádně zatopit těm, kteří plánují pořídit nové dveře, nebo vyměnit ty staré. Jak se měří šířka dveří? Ať už pořizujete interiérové dveře, vchodové dveře či bezpečnostní dveře, princip je stejný. Tento článek vám pomůže vytvořit si potřebný základní přehled.

Základní pojmy

Pro správné změření dveří je třeba vyjasnit si několik pojmů a rozměrů, které se k takové činnosti vážou. Jako příklad použijeme klasické „osmdesátky“, tedy dveře, které najdeme v obchodech pod označením 80 cm či 80/197. Číslo 197 zde vyjadřuje výšku dveří v centimetrech.

  • Rozměr ve falci, nebo také užší rozměr. Měří se při užší straně dveří a jeho hodnota je obvykle o několik centimetrů více, než jaké je označení dveří – dveře o udávaném rozměru 80 cm budou měřit ve falci kolem 82 cm.
  • Maximální šířka dveří je podobný rozměr jako ve falci, nicméně měřený při širší straně dveří. Opět je jeho hodnota o několik centimetrů vyšší, u dveří o velikosti 80 cm to bývá obvykle pět centimetrů navíc.
  • Orientace dveří – pravé a levé dveře. Netýká se to přímo rozměrů, ale je to podobně závažné rozhodnutí, avšak mnohem méně komplikované. Jednoduše se postavíte tak, abyste dveře otevírali směrem k sobě, a podíváte se, na které straně jsou panty. Pokud na pravé, potřebujete pravé dveře, pokud na levé, dívejte se po dveřích levých.

Který rozměr je ten pravý?

Vysvětlili jsme si několik základních pojmů a rozměry se k nim vážící, žádný ale neodpovídal číslu uvedenému v katalogu či v obchodě. Co tedy těchto 80 cm vyjadřuje? Tady se objevuje další pojem – světlost zárubně, nebo jednodušeji šířka zárubně či průchod dveřmi. Jak již samotné pojmy napovídají, tyto hodnoty nezískáme z měření hybné části dveří, ale musíme se s metrem přesunout k zárubni. Hodnotu 80 cm pak dostaneme, pokud změříme délku od jedné vnitřní části zárubně ke druhé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (30 hlasů)

Související články