Jak vybrat kvalitní izolaci střechy?

Střecha patří celkově k nejdůležitějším součástem domu. Vlastně můžeme i říci, že bez střechy by dům nebyl ani pořádným domem, jelikož by byl jen těžko obytný. Ať už chceme vytvářet novou střechu nebo renovovat nějakou starší, neměli bychom zapomenout na kvalitní izolaci. Díky ní si totiž vytvoříme podkroví, které nám bude poskytovat báječný obytný prostor za každého ročního období.

Izolace střechy je důležitá

V současné době patří izolace střechy k těm nejdůležitějším krokům při každé stavbě. Nejen, že nás chrání proti nepřízni povětrnostních podmínek, ale zároveň může prodloužit životnost stavby a snížit i její energetickou náročnost. Izolaci samozřejmě uvítáme i v teplých měsících, kdy velmi dobře zamezuje průchodu extrémního tepla do podkroví. V neposlední řadě je izolace potřebná ve chvíli, kdy si chcete zažádat o nejrůznější dotace od státu či EU.

Výběr vhodné izolace

Vhodně zvolená izolace střechy je základem úspěchu. S výběrem vhodného materiálu bychom si tak měli dát záležet a rozhodně se nevyplatí výběr uspěchat. Správnou volbou nemusí být ani použití nejlevnějšího materiálu, který v obchodě nalezneme. Existuje řada faktorů, na základě kterých se vyplatí izolační materiál pro Vaši střechu vybrat. Pokud si nejste jisti výběrem a v typech použitých materiálů se akorát ztrácíte, neváhejte a poraďte se s odborníkem.

V první řadě by nás měla zajímat životnost materiálu - čím delší, tím samozřejmě lepší. Nezapomenutelným faktorem je rovněž poměr ceny a "výkonu", protože ne všechny izolační materiály nám poskytnou za stejnou cenu stejnou službu. Ještě před samotným výběrem vhodné izolace si musíme ujasnit, zda chceme, aby byly krovy vidět či nikoliv. V případě, že se chcete pustit do izolování střechy svépomocí, měli byste si nastudovat dostatek vhodných postupů. Veškeré materiály by měly být dobře utěsněné a měly by na sebe plynule navazovat. V opačném případě bude docházet ke zbytečných tepelným ztrátám.

Jaké materiály se pro izolaci střechy používají?

Pro izolaci střech se používá řada nejrůznějších materiálů, které odpovídají stavebním trendům. Za posledních několik desítek let se tato nabídka poměrně měnila. Každý z nás si jistě vzpomene na to, že se dříve zateplovala za pomoci sena či slámy. V současné době však máme naštěstí daleko více možností. Mezi nejběžnější typy izolačních materiálů, které se pro izolaci střechy využívají, patří:

  • polystyren - buď klasický nebo extrudovaný
  • minerální vlna
  • polyuretanová pěna

Polystyren

Klasický polystyren má celkem dobré izolační vlastnosti, oproti jiným izolačním materiálům však nemusí být plně dostačující. Největší problém může nastat ve chvíli, kdy na něj bude  působit nadměrná vlhkost. Po čase by totiž mohl ztratit svůj účinek. O něco lépe na tom je extrudovaný polystyren, který je jednak tvrdší, odolnější a zároveň i o něco lehčí. Polystyren má obecně poměrně malý bod tání, proto bychom i s touto vlastností měli při výběru vhodné izolace počítat.

Minerální vlna

Tento materiál patří mezi velmi oblíbený. Poměrně snadno se s ním pracuje a jeho izolační vlastnosti jsou velice dobré. Minerální vlnu lze na českém trhu zakoupit jak ve formě desek, tak v rolích. Lepší variantou budou spíše role, kde si každý může nařezat takové kusy, které zrovna potřebuje a není tak třeba ořezávat řadu desek. Na rozdíl od polystyrenu má minerální vlna pod tání vyšší. Opatrní bychom měli být co se ale týče vlhkosti. Jedná se o materiál, který se s vlhkostí vážně "nekamarádí".

Polyuretanová pěna

Polyuretanová pěna má, z výše uvedených materiálů, zřejmě nejlepší tepelně izolační vlastnosti. Její obrovskou výhodou je odolnost proti vlhkosti. V deskovém provedení navíc zákazníkům nabízí spojování za pomoci jakýchsi zámkových drážek, které můžeme znát především z plovoucích podlah či OSB desek.

Je třeba pamatovat na to, že každý tento materiál se vyznačuje určitými vlastnostmi a samozřejmě i rozdílnou životností a funkčností. Samotná izolace střechy nestačí, musíme zároveň ochránit i použitý materiál před působením nežádoucí vlhkosti. Ideálním řešením může být použití materiálů, které jsou umístěny např. v hliníkových fóliích a zabraňují tak vniknutí vlhkosti do izolačního materiálu. V případě, kdy použijeme pouze klasický izolační materiál, je nutné použít také parotěsné folie apod. 

Výše uvedené materiály jsou pouze příkladem toho, čím lze izolaci střechy provést. Na českém trhu je samozřejmě dostupných více variant. Abychom mohli vybrat tu nekvalitnější izolaci střechy, je potřeba znám její vlastnosti, mezi které patří i součinitel prostupu tepla. Dále bychom měli použít materiály, které jsou vhodné pro použití s danou konstrukcí střechy. Pamatujte, že i ta sebekvalitnější izolace střechy nepomůže, pokud nebude správně provedena. Dobré utěsnění a parozábrana jsou základem úspěchu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články