Kde sledovat výpadky a poruchy vody?

Vodu používáme prakticky neustále náš život by bez ní prakticky nebyl možný. Každý den jí spotřebujeme desítky, ne-li stovky litrů a mnoho z nás si nedovede představit situaci, kdy by voda prostě netekla, a to nejvíce v případě, kdy nemáme záložní zdroj vody v podobě studny apod. Velmi často se však může stát, že dojde k nějaké poruše nebo výpadku vodovodního řádu. Tyto situace pro nás nejsou zrovna příjemné, ale když už nastanou, je dobré vědět, kde zjistit, zda se jedná o plánovanou odstávku či nějakou havárii. Plánované odstávky jsou hlášeny dopředu, což nám umožňuje předem se připravit na to, že nějaký čas voda z vodovodu nepoteče. Ve většině případů se jedná o krátkodobé výpadky, které jsou v řádu hodin, ale při větších poruchách může dojít k odstávce delší.

Porucha či odstávka? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Hlavní rozdíl mezi poruchou a odstávkou vody je takový, že porucha je většinou nenadálá, bez předchozího upozornění a může se objevit prakticky kdykoliv a kdekoliv. Nejčastějším důvodem poruchy je únava stávající konstrukce, která může důsledkem opotřebení např. prasknout. Vodovodní potrubí může být rovněž narušeno během stavebních prací.

Odstávka vody je plánovaná dopředu. Vždy záleží na konkrétní společnosti a důvodu výpadku vody. Přes letní měsíce je nutné počítat s tím, že spousta společností na nějaký čas vypne např. teplou vodu, a to z důvodu údržby. Obecně lze říci, že se voda odstavuje z různých důvodů, mezi které patří nejčastěji již zmíněná údržba či servisní a stavební práce.

Voda sice teče, ale málo nebo je špinavá. Co s tím dělat?

Nejjednodušší způsob, jak tuto situaci vyřešit je ten, kdy se přesvědčíme, zda na vodovodním řádu nedošlo k nějaké poruše. Na některém místě může potrubí prasknout a tím dochází ke snížení tlaku vody, což má za následek právě snížení proudu. Ve chvíli, kdy se tato závada opravuje může také dojít k uvolnění nánosů nebo vniku nečistot, které můžeme ve vodě taktéž pozorovat. Nejste si jisti, zda je porucha na Vaší straně nebo se tyto problémy vyskytují častěji? Nejvhodnějším řešením je kontaktování vodohospodářské společnosti a případná revize instalatérem.

Vodohospodářské společnosti přes letní měsíce také bojují s nešvarem mnoha z nás, kterým je napouštění bazénů z kohoutku. Spotřeba vody do bazénu je obrovská a může snižovat tlak vody, což u některých zákazníků, jenž jsou dále na vodovodním řádu, může snížit tlak vody a ta tak poteče méně. Pro napuštění bazénu je vhodné si sjednat cisternu, jenž Vám vodu doveze a vypustí.

Tekoucí voda před výpadkem

Dokud teče je dobře. Autor: meditations

Při výpadku nebo poruše se přistavují cisterny

Nemusíte se však obávat, že se by nastala situace, kdy byste byli bez vody úplně. Při těchto událostech vodohospodářské společnosti přistavují cisterny s pitnou vodou, ze kterých si každý může natočit dostatek pitné vody. Je však třeba počítat s tím, že zásoba vody v cisterně není nekonečná a v případě velkého zájmu může být brzy vyčerpána a nějakou dobu bude trvat, než ji opět naplní.

Kde nahlásit poruchu?

Pokud si jste jisti, že žádná plánovaná odstávka ve Vaší lokalitě nahlášena předem nebyla a voda Vám najednou z kohoutku přestala téct, je vhodné zapátrat po tom, zda nedošla k nějaké poruše či závadě. Porucha nemusí být samozřejmě jen na vodovodním řádu, ale může k ní dojít i ve Vaší domácnosti. Poruchy vodovodu v domácnosti by měl opravit každý zkušený instalatér. V případě, kdy jde o poruchu nejrůznějšího charakteru na vodovodním řádu, je dobré tuto ohlásit na vodohospodářskou společnost, která provoz vodovodního řádu pro Vaši oblast zajišťuje. Každá taková společnost má zřízenou telefonní linku pro hlášení havárií.

Kde sledovat výpadky a poruchy vody?

Vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy jsou dostupné moderní technologie, je zjištění výpadků mnohem snazší, než tomu bylo před desítkami let. V současné době se informace dají běžně dohledat na internetu. I na sociálních sítích se můžeme dočíst, zda je někde hlášena neočekávaná porucha či předem ohlášená odstávka.

Především na menších vesnicích, které mají zavedený vodovod, může být velmi důležité sledovat pravidelně úřední desku, jenž musí být v každé vesnici umístěna, a nalezneme zde informace rovněž o plánovaných odstávkách, a to ať už se jedná o vodu, elektřinu či plyn. Města a větší vesnice mají úřední desku rovněž na svých internetových stránkách.

Nesmíme zapomenout ani na internetové stránky vodohospodářské společnosti, kde lze informace o poruchách či odstávkách taktéž nalézt.

V poslední době rovněž spousta vodohospodářských společnost nabízí možnost zasílat SMS informace o případných haváriích či odstávkách, které mohou konkrétní domácnost zasáhnout. Do budoucna by to mělo představovat standard, který nás včas upozorní na možnost odstavení vody a zajištění její zásoby.

Dodavatelé vody a jejich poruchové stránky:

  • Moravská vodárenskáhavárie vody
  • Pražské vodovody a kanalizace, a.s. zde
  • Brněnské vodárny a kanalizace, a.s.zde
  • Ostravské vodárny a kanalizace a.s. zde
  • Středočeské vodárny, a.s.zde
  • lokalita Sokolovska zde
  • Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s.zde
  • a další...

Jak se připravit na odstávku vody?

Výpadky vody nejsou samozřejmě žádnou příjemnou záležitostí, ale pokud o nich víme dopředu, můžeme se na ně alespoň z části připravit. Jelikož vodu používáme prakticky neustále, je vhodné si udělat i nějaké zásoby. Pro vaření a přípravu pokrmů lze využívat vody z přistavených cisteren či si do zásoby nakoupit vodu balenou. Při běžné hygieně by se ovšem balená voda prodražila. Můžeme si tak buď z části napustit vanu vodou nebo si vytvořit zásoby v kyblíkách, hrncích a podobných nádobách. Nošením plných nádob od cisterny se ale ani tak nevyhneme.  

Ve chvíli, kdy přestane téct vodu si mnozí z nás nechají puštěný kohoutek, který je upozorní na opětovné zprovoznění vodovodního řádu. To se však nemusí vyplatit. Po nějakém čase na to zapomeneme a ve chvíli, kdy z domu odejdeme, může nastat velmi nepříjemná situace, jelikož si můžeme vyplavit byt či koupelnu a případně způsobit i škodu sousedům. Pokud máte potřebu častěji kontrolovat, zda již voda neteče, je důležité kohoutek opět správně uzavřít, aby případně nedošlo k nežádoucímu úniku vody.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články