Správné podloží je základ
Správné a důkladné provedení podkladních vrstev je nejdůležitější fází celé výstavby, a to ať už z hlediska estetického výsledku, tak z dlouhodobé kvality. I když si pořídíte velmi kvalitní dlažbu, tak bez správného podloží nedosáhnete požadovaného cíle a dlažba se začne vlnit nebo propadat.
Skladba podkladních vrstev odvisí od zatížení (jiná bude pro chodník a jiná pro pojezdové plochy) a také od geologických podmínek. Podle toho také kupte dlažbu správné tloušťky.
Jaký je tedy postup?
Před pokládkou dlažby dojde ke stržení zeminy ve spádu budoucí plochy a k jejímu dokonalému zhutnění. Jako podkladní vrstvy jsou doporučovány zásadně nestmelené hmoty, jakými jsou štěrky různé velikosti (frakce). Štěrky používejte kvalitní, pokud možno i certifikované a hlavně bezprašné. Pokládka ve spádu budoucí zpevněné plochy se takto realizuje proto, aby byl zajištěn odtok vody z povrchu.
Hutnění podkladu je třeba provádět po jednotlivých vrstvách, čímž předejdete zmíněnému propadání dlažby.
Skladba přehledně:
Doporučené složení podkladních vrstev pro chodník:
- 30 – 60 mm dlažba
- 30 mm kladecí vrstva stěrku frakce 4 – 8 mm
- 100 – 150 mm štěrku frakce 8 – 16 mm
- zhutněná zemina
Doporučené složení podkladních vrstev pro pojezdové plochy pro vozidla do 3,5t:
- 80 mm dlažba
- 30 - 40 mm kladecí vrstva štěrku frakce 4 – 8 mm
- 50 mm štěrku frakce 8 - 16 mm
- 250 mm stěrku frakce 16 – 32 mm
- 100 mm štěrkopísku 0 – 8 mm
- zhutněná zemina
Doporučené složení podkladních vrstev pro pojezdové plochy pro vozidla nad 3,5t:
- 80 - 100 mm dlažba
- 30 mm kladecí vrstva štěrku frakce 4 – 8 mm
- 100 mm štěrku frakce 8 - 16 mm
- 100 mm stěrku frakce 16 – 32 mm
- 200 mm štěrku frakce 32 - 63 mm
- 100 mm štěrkopísku 0 – 8 mm
- zhutněná zemina
Vrstvit a hutnit
Po zhutnění zeminy pokládejte a zhutňujte jednotlivé vrstvy dle uvedené skladby. Před samotnou pokládkou poslední kladecí vrstvy je vhodné změřit rovnost, také výšku a sklon a případně provést potřebné úpravy a opravy.
Kladecí vrstvu následně rozprostřete na poslední suchou horní podkladní vrstvu (bod III.) a stejnoměrně urovnejte. Stejnoměrné a požadované výšky dosáhnete jednoduše urovnáním pomocí dřevěné nebo ocelové latě. Při této fázi je nutné si uvědomit, že dojde ještě ke konečnému hutnění, při kterém poklesne vrchní úroveň, a proto kladecí vrstvu nadsaďte o 5 – 8 mm.
Při rozprostírání a konečném urovnávání kladecí vrstvy je vhodné dbát na přesnost a důslednost, aby položená dlažba plnila svůj účel a vypadala dobře. Práci tedy nepodceňujte a buďte precizní. Správně položená dlažba vám vydrží i desítky let.