Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jakou vrstvu štěrku pod zámkovou dlažbu?

  

Nevíte, jaké podloží potřebuje zámková dlažba? Kolik vrstev, jaké kamenivo? Vše záleží na tom, pro jaký účel zámkovou dlažbu pokládáte. Tedy nejdůležitější je předpokládané provozní zatížení a samozřejmě také očekávaný vzhled. Tomu se přizpůsobí nejen tloušťka dlažby, ale také tloušťka podloží.

Správné podloží je základ

Správné a důkladné provedení podkladních vrstev je nejdůležitější fází celé výstavby, a to ať už z hlediska estetického výsledku, tak z dlouhodobé kvality. I když si pořídíte velmi kvalitní dlažbu, tak bez správného podloží nedosáhnete požadovaného cíle a dlažba se začne vlnit nebo propadat.

Skladba podkladních vrstev odvisí od zatížení (jiná bude pro chodník a jiná pro pojezdové plochy) a také od geologických podmínek. Podle toho také kupte dlažbu správné tloušťky.

Jaký je tedy postup?

Před pokládkou dlažby dojde ke stržení zeminy ve spádu budoucí plochy a k jejímu dokonalému zhutnění. Jako podkladní vrstvy jsou doporučovány zásadně nestmelené hmoty, jakými jsou štěrky různé velikosti (frakce). Štěrky používejte kvalitní, pokud možno i certifikované a hlavně bezprašné. Pokládka ve spádu budoucí zpevněné plochy se takto realizuje proto, aby byl zajištěn odtok vody z povrchu.

Hutnění podkladu je třeba provádět po jednotlivých vrstvách, čímž předejdete zmíněnému propadání dlažby.

Skladba přehledně:

Doporučené složení podkladních vrstev pro chodník:

 1. 30 – 60 mm dlažba
 2. 30 mm kladecí vrstva stěrku frakce 4 – 8 mm
 3. 100 – 150 mm štěrku frakce 8 – 16 mm
 4. zhutněná zemina

Doporučené složení podkladních vrstev pro pojezdové plochy pro vozidla do 3,5t:

 1. 80 mm dlažba
 2. 30 - 40 mm kladecí vrstva štěrku frakce 4 – 8 mm
 3. 50 mm štěrku frakce 8 - 16 mm
 4. 250 mm stěrku frakce 16 – 32 mm
 5. 100 mm štěrkopísku 0 – 8 mm
 6. zhutněná zemina

Doporučené složení podkladních vrstev pro pojezdové plochy pro vozidla nad 3,5t:

 1. 80 - 100 mm dlažba
 2. 30 mm kladecí vrstva štěrku frakce 4 – 8 mm
 3. 100 mm štěrku frakce 8 - 16 mm
 4. 100 mm stěrku frakce 16 – 32 mm
 5. 200 mm štěrku frakce 32 - 63 mm
 6. 100 mm štěrkopísku 0 – 8 mm
 7. zhutněná zemina

Vrstvit a hutnit

Po zhutnění zeminy pokládejte a zhutňujte jednotlivé vrstvy dle uvedené skladby. Před samotnou pokládkou poslední kladecí vrstvy je vhodné změřit rovnost, také výšku a sklon a případně provést potřebné úpravy a opravy.

Kladecí vrstvu následně rozprostřete na poslední suchou horní podkladní vrstvu (bod III.) a stejnoměrně urovnejte. Stejnoměrné a požadované výšky dosáhnete jednoduše urovnáním pomocí dřevěné nebo ocelové latě. Při této fázi je nutné si uvědomit, že dojde ještě ke konečnému hutnění, při kterém poklesne vrchní úroveň, a proto kladecí vrstvu nadsaďte o 5 – 8 mm.

Při rozprostírání a konečném urovnávání kladecí vrstvy je vhodné dbát na přesnost a důslednost, aby položená dlažba plnila svůj účel a vypadala dobře. Práci tedy nepodceňujte a buďte precizní. Správně položená dlažba vám vydrží i desítky let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.68/5 (25 hlasů)

Související články