Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat kvalitní podlahu?

  

Říká se "co je v domě, není pro mě", to ovšem neplatí o podlaze, která je základem rodinného štěstí. A to z jednoduchého důvodu - krásná a kvalitně dělaná podlaha unese jakékoliv rodinné otřesy, ať už v podobě vášnivých hádek nebo milostných vzplanutí. Proto pokud přemýšlíte nad typem podlahy pro váš byt, dům či novostavbu, následující článek vám usnadní výběr.

Není podlaha jako podlaha 

Že není podlaha jako podlaha zjistíte hned po tom, co podrobněji prozkoumáte nabídku trhu. Éra prach chytajících koberců je dávno pasé, dnes se nosí moderní, lehce udržované a designové podlahy. A když už si majitel přeje koberec, ve většině případů se jedná o kusový koberec, který podlahu nepřikryje celou, nýbrž je pouze jejím doplňkem. Trendem dnešní doby je návrat k starodávným orientálním kobercům, které na vyleštěné podlaze působí přímo famózně. Avšak vraťme se k povídání o podlahách, neboť na ty je zaměřen celý tento článek. 

Základní rozdělení podlah

Podlahy se běžně dělí na venkovní podlahy a vnitřní, dále podle způsobu položení podlahy na: 

  • celoplošně lepené podlahy
  • plovoucí podlahy
  • podlahy na roštech

A neméně je důležité i rozdělení podle zatěžování podlah. Avšak všechna předchozí kritéria majitele podlahy zajímají až po tom, co si vybere vzhled, tudíž materiál podlahy. Materiálové rozdělení podlah je následující:

Dřevěné podlahy

Dřevo bylo po staletí nejpoužívanějším materiálem pro výrobu podlah a oblíbeným a často používaným zůstává i dodnes. Dřevěná podlaha je oblíbená jak z hlediska zákazníků, tak i řemeslníků, kteří si práci s dřevem opravdu zamilují. Masiv má hned několik předností. Dřevo je odolný materiál, který neustále pracuje a to i po pokládce. Počítat se tak musí s drobnými odchylkami. Dřevěná podlaha se tak může po celou dobu měnit, její pevnost a krása však zůstane. Masivní dřevo je výjimečné i svými izolačními schopnostmi.

Nezanedbatelná je i životnost a ekonomičnost dřevěných podlah. Sice při jejím pořízení sáhnete hlouběji do kapsy, avšak počáteční náklady se vám zaručeně vrátí. Taková dobře dělaná dřevěná podlaha vám vydrží na celý život, oceníte i možnost opakovaných oprav. Při poškození nebo poškrábání lze dřevo hezky obrousit a tím obnovit zašlý povrch. 

Oblíbenost dubových podlah

Samozřejmě si můžete vybrat z celé škály dřevěných podlah, ovšem ty dubové jsou nejoblíbenější a to jednoznačně pro pevnost, odolnost a stálost dubového dřeva. To je k výrobě podlah i jiného nábytku používáno po staletí. I lodě byly vyráběny z dubového dřeva, jelikož právě to se pyšnilo svou odolností proti vlhkosti. Dubová i jiná podlaha sedne i do vašeho interiéru. 

Laminátové podlahy 

Laminátové podlahy jsou levnější variantou podlah dřevěných. Zaplatíte za ně podstatně méně a krom toho se můžete těšit i z řady výhod. Laminátová podlaha se vyrábí ve třech třídách odolnosti a už ta nejnižší třída je vhodná pro použití v provozních místnostech. 

Laminát je oblíbený materiál moderní doby s mnoha barevnými variantami i vzory. Nejčastějším způsobem pokládky u laminátové podlahy jsou plovoucí podlahy. Jejich údržba i pokládka je snadná, existuje zde i možnost opravy obroušením, výhodou je, že poškozený díl lze nahradit dílem novým. Jedinou výhodu laminátových podlah je nízká odolnost proti vlhkosti. Proto je laminátová podlaha při pokládce také impregnována. 

Korkové podlahy

Korkové podlahy jsou oblíbenou variantou všude tam, kde se klade důraz na teplo, měkké našlapování a zvukotěsnost. Pokládka korkové podlahy není nijak náročná, většinou se prodávají celé korkové dlaždice. Korek má výborné tepelné vlastnosti, oplývá i skvělou zvukotěsností. To znamená, pokud moc dusáte nohama a sousedi jsou z vás na mrtvici, je korková podlaha ta pravá pro vás. Překvapí vás i snadná údržba a nízká cena podlahy. Jedinou nevýhodou je fakt, že se korkové podlahy nehodí do místností s vysokým mechanickým zatížením. V kuchyni by vám korková podlaha nejspíš dlouho nevydržela. 

Bambusové podlahy

Neokoukanou variantou, kterou překvapíte všechny návštěvy je jistě bambusová podlaha. Bambus se pyšní hned několika výhodami. Je snadný na údržbu, odolnější než dřevo, dokonce je i ekologickou variantou. Bambusový porost se po jeho vytěžení zcela obnoví. I vy se tak můžete svézt na ekologické a trendy vlně. 

Podlahy z linolea 

Linoleum je ještě dosud mezi některými považováno za levnou a ne příliš kvalitní pokrývku podlah. To ovšem dnes již neplatí. Linoleum je dnes velice oblíbenou variantou. Vybrat si můžete z různé tloušťky, barevných odstínů i vzorů. Výhodou je snadná a hygienická údržba, dlouhá životnost, skvělé tepelné i izolační vlastnosti. Dnes si i vy můžete do vašeho obydlí pořídit linoleum a vůbec se za to nemusíte stydět! 

Vinylové podlahy

I vinylové podlahy mají ve světě své zastoupení. Jedná se o podlahy z PVC materiálu. Opět si zde můžete vybrat z celé řady barevných odstínů i vzorů. Vinylové podlahy se pyšní nízkou cenou, měkkým povrchem, tepelnou i zvukovou izolací. Vinylové podlahy však nejsou doporučovány do místností s vyšším provozem. 

Kvalitní podlaha je základem rodinného štěstí, tak co už víte, kterou si pořídíte? 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články