Je slyšet zvenku každý šramot, plíseň se začíná nebezpečně roztahovat, při pohledu na účty za energie v topném období je jednomu neveselo a objekt by potřeboval nový kabátek? Místa, kudy uniká z domu teplo jsou bohužel nezabezpečená a stav alarmující. Na druhé straně slovo izolace je pojem, který je v poslední době skloňován snad ve všech pádech, stejně jako se hodně mluví o zateplování střech, podkroví a fasád domů. Možná nebude od věci zjistit nějaké podrobnější informace, asi na tom odizolování něco bude…
Tepelné izolace
V konstrukcích budov probíhají fyzikální děje – prostup tepla, vlhkosti a vzduchu. Příčinou prostupu je rozdíl teplot, tlaku vodní páry (tedy obsahu vlhkosti) a tlaku vzduchu mezi venkovním a vnitřním prostředím. Při dobře provedené izolaci lze ušetřit až 50 % nákladů na vytápění. Pojďme se na to blíže podívat.
Tepelné izolace mají zajistit dokonalou tepelně izolační schopnost stavebních konstrukcí.
Normy určují nejen tepelný odpor například u střech a zdiva, ale zaměřují se i na klimatické oblasti, ve kterých se objekt nalézá. Dokonalé provedení a především výběr izolace obvodových, stěnových, stropních konstrukcí a střech je zárukou dobrých podmínek uvnitř budov a zároveň snižuje nároky na vytápění.
Úkolem tepelné izolace však není jen úspora nákladů na teplo, ale také zabránění přehřívání místností slunečními paprsky. Toho můžeme například dosáhnout jednoduchou stavební úpravou: mezi bedněním (nebo latěmi střechy) a povrchem stropní konstrukce podkroví se ponechá mezera, kterou pak může proudit vzduch. Ten nejen snižuje teplo, ale zároveň snižuje i vlhkost prostoru pod střechou. Střecha se pak „nepotí“.
Na zvýšení tepelné izolace zdí a stropů používáme různé výrobky:
-
na bázi papíru (celulóza)
-
minerálních vláken (kamenná, skelná)
-
z přírodních rostlinných a živočišných materiálů (vlna, korek, kokosová vlákna, třtina, juta, dřevitá vlna Heraklit atd.)
-
z umělohmotných produktů (polystyren, polyuretan, bakelit)
-
foukané izolace (nesesedá, nehoří, nenasákavá)
Výborným tepelným izolantem je samotný vzduch, respektive vzduchová bublina. Podminkou však je, aby nebyla příliš velká, aby v ní nedocházelo k proudění vzduchu.
Vzduch nejlépe izoluje, je-li uzavřen v malých dutinkách. Svislá dutinka by neměla přesáhnout délku 900 mm a její tloušťka by měla být 40 – 50 mm.
Výrobci cihel o tom vědí: Porotherm, Keratherm, Heluz, Wienerberger, Ytong, Hebel, Porfix
Větší dutiny se vyplňují sypkým materiálem (křemelina, pemza, perlit, popílek, drcený polystyren) nebo minerální vatou, vlnou, dřevitou vlnou, lněným nebo konopným pazdeřím apod.
U všech těchto materiálů je velmi důležité, aby byly suché, vlhkostí své tepelně izolační vlastnosti ztrácejí.
Dobré tepelně izolační vlastnosti požadujeme zejména u stropních konstrukcí.
Zajišťujeme je vhodnou skladbou podhledu, skladbou podlahy půdy nebo úpravou podlah nad vytápěnými prostorami. Skladba podlahy závisí na poloze (klimatické), na vnější a vnitřní teplotě
Tepelně izolační schopnosti budov musí být navrženy přímo v projektu. Stavebník by neměl zaměňovat navržené izolační materiály bez rozhodnutí projektanta.
U starších budov můžeme provést dodatečnou izolaci z vnější strany:
výhodou je, že obvodové zdivo neztrácí svou tepelně akumulační schopnost, nevýhodou je možnost dalších změn (např. oplechování okenních parapetů)
-
zvětšením tloušťky zdiva přizděním nebo připojením izolačních desek (Lignopor, Lignos, fasádní polystyren aj.) a jejich následným omítnutím
-
dřevěným obkladem
-
tepelně izolační omítkou (např. perlitovou)
-
tepelně izolační fasádou (Novabrik, Lifebrick)
z vnitřní strany
jsou snáze proveditelné, nevýhodou je zmenšení velikosti místností, někdy musíme řešit elektrorozvody nebo rozvod vody či topení, dále se podstatně sníží tepelně akumulační schopnost obvodového zdiva.
-
přizdění příčky z děrovaných cihel a jejich následné omítnutí
-
připevněním tuhé izolační vložky (např. Lignopor) přímo na zdivo. Vložku překryjeme rabicovým pletivem (nosičem omítky) a omítneme
-
připevněním rámu, který vyplníme polystyrenem nebo vláknitou izolací, překryjeme parotěsnou zábranou (PE folie) a obložíme dřevem nebo sádrokartonem
dodatečná izolace střešní konstrukce
neprovádí se snadno jako u novostaveb, ale je možná
-
odstraněním staré podlahy a položením nové, už s tepelně izolační vrstvou
-
připevnit tepelnou izolaci k stropnímu podhledu a omítnutí
U všech dodatečně prováděných izolačních prací se raději poradíme s odborníkem, který navrhne skladbu a výběr materiálu pomocí tepelně technického výpočtu a vypracuje statický posudek. Posudek je nutný, dodatečnou izolací zvětšujeme hmotnost a tím zatížení stavebních konstrukcí.
Tepelná pohoda pro pobyt lidí v místností je závislá na tepelném odporu (R) stavebních konstrukcí. Čím je R vyšší, tím je tepelná ochrana kvalitnější. U tepelných izolantů se navíc počítá s určitou úrovní tlumení hluku – zvukovou neprůzvučností.
Tyto ukazatele je velice výhodné sledovat a podle toho volit tepelnou izolaci, spíše než sledovat její cenovou nabídku.