Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   ›   ›   › 

Stavba plotů svépomocí

  

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.

V tomto seriálu naleznete úplný přehled informací o typech plotů, jejich výhody i nevýhody, rady a tipy jak postavit plotjak se starat o plot. Součástí jednotlivých článků budou i informace o internetových obchodech s nabídkou stavebního materiálů pro stavbu plotů.

Tento úvodní článek slouží jako rozcestník. Podrobný popis každého plotu naleznete v samostatných článcích.

Obsah tohoto článku:

V dnešní době zdražování a předražování je těžké šetřit. A tak se není čemu divit, že většina stavebníků se snaží stavět svépomocí. Některé stavební části, na které není kladený velký důraz, lze provádět i bez odborníků. Avšak mějte na paměti, že některé práce vyžadují určitou zručnost a může při nich dojít k úrazu! Předcházejte těmto úrazům používáním správných ochranných pomůcek.

Živý plot

Velmi krásný plot, který vám zpříjemní pobyt v zahradě. Na první pohled se zdá, že není potřeba se o tuto vzrostlou krásu starat, bohužel opak je pravdou. Tato krása stojí nemalé úsilí i peníze. Ještě předtím než začnete s výsadbou keřů, si vše důkladně promyslete. Nevhodně zvolené místo výsadby nebo špatně zvolený druh dřeviny, vám může do budoucna způsobit nemalé potíže.

Živý plot

Dřevěný plot

Použitím dřevěných prvků lze jednoduše a snadno docílit různých vizuálních efektů. V první řadě záleží na použitém materiálu, který ovlivňuje nejen trvanlivost dřevěných plotů, ale i vzhled dřevěných plotů. Zásadní vliv má i profil jednotlivých prvků plotu, jejich uspořádání (vodorovné, svislé, šikmé), kotvení a spojování, kombinování s jiným materiálem a v neposlední řadě i zvolený nátěr.

Dřevěný plot

Drátěný plot

Dalším jednoduchým způsobem, jak efektivně, rychle a levně oplotit pozemek, je výstavba plotu z pletiva. Tento plot lze instalovat téměř kdekoliv. Skládá se z několika hlavních částí (z kovových sloupků, vzpěr, plotového pletiva, napínacího drátu, napínáků, upevňovacích objímek, vázacího drátu + doplňků). V kombinaci s živým plotem plní funkci estetickou, zvukově-izolační i ochrannou.

Drátěný plot

Kamenný plot

Kamenné ploty jsou velmi odolné a nevyžadují téměř žádnou údržbu. V moderní době se k stavbě kamenných plotů využívají tzv. Gabionové sítě (koše). Tyto sítě, vyráběné z kvalitní galvanizované oceli, jsou ručně vyplňovány přírodním kamenem. Vzhled plotu záleží na tvaru Gabionového koše a na použitém materiálu.

Zeď z kamene

Betonový plot

Kvalitní okrasný plot z prefabrikovaných betonových sloupků a desek. Předností plotů z betonových prefabrikátů je relativně rychlá montáž, vysoká pevnost a dlouhá životnost. Navíc existují v různých velikostech i s různou povrchovou úpravou.

Betonový plot

Zděný plot

Jedná se o konstrukci, která je tvořená jednotlivými kusy stavebních prvků (nejčastěji se budují ploty z plných cihel, z lícovaných cihel nebo z betonových tvárnic...). Tyto prvky se většinou spojují pomocí malt, betonů případně lepidel. Velkou výhodou zděných plotů je i jejich dlouhá životnost a odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Plot zděný z kvádrů

Vyberte si takový plot, který svým charakteristickým vzhledem a funkčností dokonale zapadne do okolí ohrazeného pozemku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (6 hlasů)


Související články