Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak řezat a vrtat obklady a dlažbu?

  

Při lepení obkladaček nebo při pokládce dlažby se jistě nevyhnete řezání a vrtání. Není to ale nic, co byste nezvládli. Poradíme Vám, jak vrtat a řezat dlažbu a obklady, abyste byli s výsledkem spokojeni!

Chcete-li docílit dobrého výsledků a přitom se při práci příliš nezapotit, základem je dobré nářadí. K řezání dlažby či obkladů můžete použít buď řezačku nebo flexu (úhlovou brusku) s odpovídajícím kotoučem.

Řezaní pomocí řezačky obkladů

Pokud se řezáním dlažby nebo obkladů neživíte, nemá cenu si pro jednorázovou práci kupovat řezačku obkladů. Raději si ji zapůjčte v některém hobby marketu za pár set korun. Řezat s ní můžete dlažbu i obklady z různých materiálů, včetně mozaiky.

Princip řezání spočívá v rovnoměrném narušení povrchu s glazurou. Dlaždici či obkladačku vložíte do řezačky, pomocí úhelníku nastavíte potřebnou vzdálenost, naříznete a nakonec obklady jednoduše rozlomíte.

Když řezačka projede při řezání po glazovaném povrchu obkládačky či dlaždice, měli byste slyšet jasný svištivý zvuk. Pokud namísto toho slyšíte dutý zvuk a dlaždice/obkladačka se neodlomí, je použitý obkladový materiál pro řezačku příliš tvrdý a nezbude Vám, než si obstarat profesionální řezačku nebo použít flexu. Obyčejná řezačka dlaždic a obkládaček prodávaná a půjčovaná v hobby marketech je vhodná obvykle jen k řezání obkladového materiálu do síly 6 mm.

Řezačka na obklady se také příliš nehodí k odsekávání úzkých pruhů na okrajích obkladu. Tyto úzké pruhy raději odlamte pomocí štípacích kleští a olámané okraje zarovnejte pilníkem.

Řezačka obkladu

Řezaní pomocí flexy

Druhou možností, jak řezat obklady a dlažby, je použití flexy (úhlové brusky) s odpovídajícím kotoučem. Práce s flexou vyžaduje větší trpělivost a také více zručnosti, na druhé straně jejím prostřednictvím můžete vyřezávat i různé tvary apod. Rozhodně nešetřete na kotouči. Při výběru kotouče si nechte poradit v obchodě – výběr se vždy odvíjí od zvoleného obkladového materiálu.

Flexa versus řezačka

  • práce s řezačkou je snadná a rychlá
  • práce s flexou vyžaduje více zručnosti
  • flexa Vám pomůže řezat i tvrdší a silnější obkladové materiály, na které obyčejná řezačka nestačí
  • s flexou můžete vyřezávat různé tvary

Jak vrtat do dlažby a obkladů

Vrtání je o poznání jednodušší než řezání. Je-li to možné, vrtejte otvory do spár mezi obkladačkami. Pokud potřebujete vrtat přímo do obkladačky, nejprve si na vyznačeném místě udělejte menší důlek např. pomocí nějakého ostrého hrotu nebo průbojníku. Poté začněte pomalu a opatrně vrtat. Vrtejte bez příklepu, při nízkých otáčkách a hodně na vrtačku tlačte, abyste vrtali stále pod stejným úhlem.

K vrtání do obkladu použijte vidiový vrták (v obchodě značen žlutě) nebo vrták na kov s ostrou špičkou, abyste snížili riziko odštípnutí glazury z dlaždice.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.33/5 (6 hlasů)

Související články