Živé ploty které neopadávají

Upřednostňujete živé keře před betonovou zdí? A chtěli byste mít na zahradě soukromí po celý rok? Pokud ano, tak právě pro Vás je určen následující článek o neopadavých živých plotech. Pokud se Vám totiž podaří vypěstovat hustý živý plot, budete mít o soukromí v zahradě i pěkný výhled postaráno. Kromě dekorativního účelu má tento druh plotu další výhody, především zmírnění hluku, větru a prachu z ulice.

Termínem neopadavé (někdy také stálezelené) označujeme takové dřeviny, na kterých zůstávají listy i v zimě. Řadíme k nim jak keře a stromy jehličnaté, tak i listnaté:

Cypřišky (Chamaecyparis)

Mezi hlavní výhody tohoto jehličnatého keře s kulovitými šiškami je jeho rychlý růst. Za rok může vyrůst až o jeden metr. Patří ale k těm keřům, které je zapotřebí důkladně prořezávat a zastřihávat, aby nebyl příliš řídký. Sazenice je potřeba klást blízko sebe a dodržovat pravidelné a intenzivní stříhání. Pokud ale zvládnete náročnější úpravu, odmění se celoroční zelení a mrazuvzdorností, kterou cypřiše oplývají.

Cyprišek nutkajský - jehličnan stálezený (Autor Michael Wunderli CC)

Zimostráz (Buxus)

Jedním z nejoblíbenějších keřů, využívaných pro živé ploty je elegantní zimostráz. Díky svému pomalejšímu růstu je jednodušší na údržbu a úpravu. Jednou z mála věcí, na které je potřeba si u zimostrázu dát pozor, jsou škůdci, kteří způsobují kroucení a žloutnutí listů. Proti mšicím a jiným drobným parazitům je potřeba keře na jaře dostatečně chemicky ošetřit.

Zerav (Thuja)

Dalším z jehličnatých keřů, vhodných pro tvorbu celoročně zeleného živého plotu, jsou jistě odrůdy Zeravu, nejvyužívanějším je Zerav západní. Přestože jsou túje řazeny k jehličnanům, nerostou na nich jehlice v pravém slova smyslu. Ročně vyroste až o 50 cm, patří tedy mezi rychleji rostoucí a jeho nespornou výhodou je hezký tvar i bez složitého zastřihávání. Drobou nevýhodou může být cena jednotlivých sazenic.

Bobkovišeň (Prunus)

Pokud se Vaše zahrada nachází v blízkosti silnice nebo uprostřed města, jistě oceníte pro živý plot keř bobkovišně. Dokáže totiž velmi dobře pohlcovat smog a přežívat i klimaticky znečištěné ovzduší. Není naopak vhodné sázet jej do blízkosti dětských hřišť a školek, jedná se totiž o keř jedovatý. Vyžaduje také dostatečnou závlahu, odměnou jsou ale jeho krásně zelené listy, přežívající i zimní období.

Dřišťál Juliin (Berberis julianae)

Tento druh dřišťálu patří mezi celoročně zelené keře, ostatní jeho odrůzy jsou opadavé. Juliin dřešťál dorůstý výšky až 2,5 metrů a na jaře kvete žlutými květy. Nevýhodou (zvláště při zastřihávání) mohou být ostré trny, kterými se keř pyšní . Jinak se ale jedná o nenáročnou dřevinu bez zvláštních požadavků na pěstování.

Mezi další neopadavé keře bychom mohli zařadit odrůdy Ptačího zobu, Hlohyně, Jalovce nebo Tisu. Výhodou všech celoročně neopadavých zelených keřů je pěkný pohled po celý rok a ochrana proti větru.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


  
Úvod





Související články

Aktuální články