Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Šalování věnce - jak na to?

  

K vybudování železobetonového věnce lze využít celou řadu prefabrikovaných zdících prvků. Mezi nejčastější se řadí porothermové věncovky, avšak existují i jiná řešení o kterých si povíme v následujících odstavcích.

Železobetonový věnec je vodorovná konstrukce, která slouží především k ztužení stavby (zachycuje tahové síly, rovnoměrně roznáší zatížení od osamělých nosníků a ztužuje stavbu ve vodorovném směru).

Samotný věnec se skládá z výztuže a betonu. Výztuž tvoří minimálně 4 pruty a třmínky. Průměry i počty prutů a třmínků záleží na složitosti stavby (zjistíte z projektové dokumentace, případně od statika nebo projektanta). 

Kam se umisťuje věnec? Umistí se do každého patra do úrovně stropu a pod pozednici, případně tam, kde je potřeba zvýšit vodorovnou tuhost.

Způsoby šalování věnců

Klasické dřevěné bednění

Předtím než se rozšířili tvárnice pro ztracené bednění používalo se výhradně dřevěného bednění. Jeho výhodou je obrovská variabilita, díky čemuž lze vytvořit prakticky jakýkoliv tvar bednění. Bohužel nevýhodou je pracnost a cena. Díky tomu se spíše používají věncové tvárnice (snadné zdění, rychlost, opracovatelnost, bez nutnosti odbedňovat. jednolitost povrchu pod omítky). 

Dřevěné bednění může být konstruováno mnoha způsoby. Např. formou fošen, dřevěných prken, dřevotřískových desek s uchycením buď do stěny nebo položením na stěnu.

Dřevěné bednění

Z věncovek

Pomocí věncovek lze vytvořit ztracené bednění, které zůstane součástí stavby. Odpadá nám tím nutnost odbedňování. Zdí se na maltu (s o něco větším množstvím cementu než je obvyklé). Výhodou je především snadná výstavba bez nutnosti odbedňování. Existují 3 nejrozšířenější řešení:

  • keramickě věncovky (Porotherm od Wienerbergeru, Heluz)
  • porobetoné věncovky (Ytong)
  • betonové věncovky (Betong)
  • a další méně častá řešení Heraklit (Velox)...

Věncovky Heluz

Věncovka Porotherm

Věncovky z ytongu

Systémová bednění

Zahrnují průmyslově vyráběné dílce s několika násobným použitím. Oproti předchozím řešením nabízí částější používání. Běžné věncovky zůstávají na místě a tvoří ztracené bednění. Dřevěné bednění je do jisté míry možné použít opakovaně, avšak jejich životnost je omezená kvalitou dřeva. Nehledě na fakt, že se opotřebovávají mnohem rychleji než systémová řešení.

Jejich předností je univerzálnost, životnost, opakované použití. Tyto přednosti jsou vykompenzované cenou. Bednění se z toho důvodu oplatí hlavně stavebním firmám. 

Avšak pokud stavíte svépomocí, je možné si prvky vypůjčit ve specializovaných půjčovnách stavebních strojů a materiálů.

Za systémová bednění lze považovat:

  • PERI
  • DOKA
  • NOE
  • MEVA
  • PASCHAL
  • OUTINORD

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.38/5 (8 hlasů)





Související články