Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat a pokládat plovoucí podlahu? - Podlahové krytiny

  

Bydlení je hlavně o útulnosti, praktičnosti a komfortu a aby dům či byt splňoval tyto tři faktory, musí jeho obyvatelé zvolit dobrou podlahu. Právě plovoucí podlaha je velmi útulná, praktická a tím poskytne komfort všem jejím uživatelům.

V dnešní době si můžete vybrat z řady provedení plovoucích podlah a nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že jsou plovoucí podlahy pro mnoho rodin srdeční záležitostí. Asi nemusíme mluvit o snadné údržbě této podlahové krytiny, kterou ocení zejména ženy. Žádné skvrny ani roztoči ve vláknech koberců je již nerozčílí.

Ani tatínkové si od plovoucích podlah nebudou držet odstup. Vždyť kolikrát je ti šikovnější i sami položí, tak snadná je pokládka plovoucích podlah. A děti? No ty ocení zejména dobré jízdní vlastnosti tohoto podlahového povrchu. Autíčkům na setrvačník a jiným kolovým vozidlům tak už v rychlé jízdě zabrání leda tak rozzlobená maminka. 

Proč se plovoucí podlaze říká plovoucí?

Název plovoucí podlaha může být poněkud matoucí. Ovšem ve skutečnosti se jedná pouze o princip pokládky této podlahy. Ne, ne, žádné spodní vody v tom opravdu nehledejte!

Prakticky se jedná o fakt, že podlahový materiál není na pevno přichycen k podkladu nebo ke zdi. Tak se může podlaha dále rozpínat, výhodné jsou pak i s tím spojené pružící vlastnosti. Chůze po plovoucí podlaze je tak mnohem příjemnější pro naše klouby. 

Druhová rozmanitost plovoucích podlah

Možná, že jste se pro plovoucí podlahu do vašeho obydlí rozhodli právě díky rozmanitosti, kterou nabízí. Zvolit si totiž můžete: 

 • dřevěnou - ta uživateli nabídne opravdový kontakt s přírodou. Design přírodního dřeva se zde nezapře, bohužel se tento materiál nedoporučuje do místností s vysokým provozem neboť je náchylnější a náročnější na údržbu.
 • laminátovou - pokud se toužíte procházet po laminátové plovoucí podlaze, jistě se vám zachtělo komfortu, který nabízí. Právě podlaha z lamina se těší dlouhé životnosti, snadné údržbě, překvapeni budete i širokou nabídkou barevného provedení lamina. 
 • korkovou - jestliže chcete našlapovat jako tichošlápek a vracet se z nočních flámů bez povšimnutí, zvolte si korkovou plovoucí podlahu. Právě ta má nejvyšší schopnost pohlcovat vzduch. Může za to 50% obsah vzduchu v materiálu. Tato podlahová krytina je také velmi odolná proti opotřebení a deformaci. 
 • bambusovou - tento druh plovoucí podlahy si oblíbí milovníci exotiky. Vzhled bambusového dřeva vám připomene dovolenou na Tahiti i v případě, že za okny bude chumelit. Bambus coby materiál je také velmi odolný a dovoluje opakované obroušení. 
 • PVC - PVC neboli vinylovou podlahu si zvolíte zejména tehdy, pokud milujete nadčasovost materiálu. PVC je velmi nadčasový materiál, krom toho tyto podlahy nabízejí tichost i širokou nabídku vzorů a barevných provedení. Vinylové plovoucí podlahy jsou vhodné do všech místností díky jejich vysoké odolnosti. Výrobci: FatraClickKorek Jelínek - Vinylkorek, Vinylcork.

Dřevěná podlaha - Javor

Krom základního rozlišení výše si můžete vybírat i z nepřeberného množství barev a vzorů plovoucích podlah a tak si vybavit váš domov podle svých představ. 

Výhody

Doby, kdy podlahy přikrývaly koberce plné roztočů a alergenů jsou dávno pasé, nemluvě o neustálém a mnohdy bezvýsledném vysávání. Ano, ve své době byly koberce velmi uznávaným, výhodným a teplým řešením k pokrytí podlah, dnes se však již "nenosí". Hlavní prim hrají praktičtější podlahy, jimiž bezesporu jsou ty plovoucí. Jaké jsou jejich výhody? 

 • "Snadná údržba" - mile překvapí všechny hospodyňky. Vysávání, zametání, vytírání, to vše plovoucí podlahy dovolují. Tak budou hospodyňky s úklidem hotovy raz, dva. Zbytek času mohou věnovat například obdivování lesku čisté podlahy. 
 • Čistota - "z té podlahy lze i jíst!", může vykřiknout maminka plná nadšení z výhod plovoucích podlah a od pravdy daleko nebude. Rozhodně vás tímto nechceme přesvědčit, abyste na chvíli zapomněli na talíře v kredencích a porci svíčkové si dali hezky z podlahy. Vše je myšleno pouze metaforicky. Pravdou však zůstává, že je podlaha díky snadné údržbě neustále čistá, bez mikrobů a alergenů, které se v kobercích tak často usazují. Tak mohou být v klidu i maminky malých mrňousků, kteří se tak rádi na podlaze batolí a mnohdy jí i okusí. 
 • Nealergenní vlastnosti - oproti kobercům má plovoucí podlaha výborné nealergenní vlastnosti. Žádná vlákna - tedy žádné roztoče! Plovoucí podlaha je tak vhodná pro alergiky, pro které jsou prach, zvířecí chlupy a mikroby nepřítelem číslo jedna. 
 • Snadná montáž - a od čistoty můžeme přistoupit rovnou k montáži. Ta je nanejvýš důležitá a velice snadná. Snad každý, alespoň maličko šikovný kutil si plovoucí podlahu zvládne položit svépomocí. Důležitá je rovnost podkladu. Taková pokládka podlahy může být obrovskou výzvou! Nejeden manžel se tak konečně dočká žádaného obdivu. Však dobře položená podlaha mnohdy uspokojí jeho ženu více, než blyštivý šperk. 
 • Možnost demontáže - jako plus může být u plovoucích podlah i možnost demontáže. Jelikož není podlaha pevně spjatá s podkladem nebo zdí, dost dobře ji lze demontovat pro použití v jiné místnosti nebo při opravě. 
 • Příznivá cena - za pořízením plovoucích podlah může stát i příznivá cena. Ta se samozřejmě různí podle materiálu (dřevo je dražší, levnější je lamino). Obecně však platí, že pořízení plovoucí podlahy není příliš velkou finanční zátěží pro rodiny, jež si chtějí užít komfort této podlahové krytiny. 

Nevýhody

I s nevýhodami plovouček se musí počítat. 

 • Chladnější povrch na dotek - lze vyrušit použitím podlahového topení. Pozor na prostup tepla jednotlivými částmi skladby podlahy!
 • Hlučné - hluk se dá snížit protihlukovými podložkami
 • Náchylná na vlhkost - u nezaizolovaných podlah, stěn může vlhkost nepříznivě ovlivnit tvar (vyboulení apod.), u nekvalitních materiálů může nabobtnat i při nechtěnem vylití

Pokládka podlahy z laminátu + video ukázka

Co je nutné zajistit?

 • ještě než začnete pokládat zkontrolujte rovinnost podkladu (max. nerovnost na 2 metrech 2 mm!!)
 • aklimatizaci materiálu - před pokládkou nechte lamely odstát několik dní v místnosti
 • dodržujte dilatační spáry! u podlahového topení to platí dvojnásob...velikost dilatace se odvíjí od velikosti místnosti i druhu vytápění. Spáry překryjete přechodovými lištami.

Pokud zrovna vy přemýšlíte, jakou krytinu použít na vaši podlahu, může být právě plovoucí podlaha tím "pravým ořechovým". Nabízí vysoký estetický design, pohodlí, praktičnost, komfort, zkrátka a dobře je plovoucí podlaha pro mnoho rodin srdeční záležitostí! 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články