Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Kde sehnat kvalitní ornou půdu pro zahradu?

  

Základem zahrádkářského a zahradnického úspěchu je bezesporu kvalitní půda. To se lehko řekne, ale občas poměrně špatně udělá. Kde takovou správnou zeminu vzít? Kolik mě to může stát a vůbec, jak to celé funguje, když si ji chci pořídit? Pokud vás všechny tyto otázky trápí, už nemusíte zoufat. Dovedly vás totiž na správnou adresu, kde si je všechny zodpovíme.

Jak poznat kvalitní půdu při koupi pozemku?

Pokud zahrádku ještě nemáte, ale chcete si ji pořídit, je to samozřejmě nejjednodušší způsob, jak ke kvalitní zemině dojít a nebudete muset dál už nic řešit. Bude to chtít trošku pečlivosti a hledání předtím, ale ušetří vám to spoustu času i peněz později.

Výběrem pozemku vás provedeme několika jednoduchými body:

  1. ROZMYSLETE SE PŘESNĚ, CO CHCETE - je velice důležité už dopředu přesně vědět, jak budete s pozemkem nakládat. A pokud to ještě nevíte, měli byste pořídit v tom případě pozemek, který počítá se všemi možnostmi a umožní je. V první řadě je důležité, jestli chcete na tomto pozemku i stavět. V Územním plánu je totiž jasně určeno, na kterých pozemcích se stavět smí a na kterých ne. Jde-li vám čistě jen o zahrádku, maximálně chov nějakého toho zvířectva, postačí vám orná půda, louka, nebo tzv. ostatní plocha.
    Také by bylo dobré mít rozmyšleno, jaké plodiny chcete pěstovat, a to kvůli stínu a přímém slunci.
  2. VELIKOST - to je samozřejmě podstatný parametr. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena. Také nezapomeňte na to, že musíte být schopni se o celý pozemek postarat. Nekupujte ani moc velký, ani příliš malý, zkrátka aby byl tak akorát.
  3. ZKUSTE TO NAPŘED PŘES ZNÁMÉ - je lepší, když kupujete od někoho alespoň částečně prověřeného. Proto se nejprve poptejte svých rodinných příslušníků, přátel, kolegů v práci, zkrátka kohokoliv, komu důvěřujete, a teprve až u nich neuspějete, ve smyslu, že o nikom, kdo by prodával půdu, nevědí, začněte pátrat na vlastní pěst. Ještě se můžete zeptat třeba na obecním úřadě, jestli alespoň ten něco neprodává, nebo o ničem neví, pak teprve zamiřte na internet.
  4. PŘIPRAVTE SI, KOLIK NABÍDNETE - můžete se často setkat s otázkou: a kolik jste ochoten/ochotna dát? Proto by bylo dobré omrknout ceny podobných pozemků, abyste neplácli úplnou pitomost. Nenechejte se ale ani oškubat. Pokud na vás bude prodejce vyvíjet nátlak, radši od toho dejte ruce pryč.
  5. ZKONTROLUJTE DOKLADY - není od věci si ověřit v Územním plánu, že je prodávaná půda tou, za kterou je vydávána. Stejně tak je dobré si majitele ověřit na katastrálním úřadě. Nezapomeňte si po koupi ověřit, že jste byli zapsáni do katastru jako majitelé. Pokud ne, mohli byste za pozemek platit třeba třikrát a pořád na něj bude nahlíženo, že není váš.

Líná huba, holé neštěstí

Přísloví mají většinou pravdu, nejinak je to i s tímto. Než začnete poletovat po různých obchodech atp. je lepší se projít do blízkého okolí a zjistit, jestli se někde náhodou nestaví. Svrchní část zeminy na pozemku se totiž sundává. Když se zeptáte, jestli byste si ji mohli naložit a odvézt, určitě se vám nic nestane a můžete na tom jen vydělat. Při nejhorším to prostě nevyjde. Navíc půda navezená z blízkého okolí je přirozenější pro vaši lokalitu a bude se v ní určitě lépe dařit.

Jestli máte někde v blízkosti nějakou štěrkovnu nebo pískovnu, určitě to zkuste ještě tam. V obou případech záleží, jak se zvládnete domluvit. Většinou to bývá tak, že vám zeminu nechají buď za symbolickou cenu, nebo úplně zadarmo. Záleží, kdo je vlastníkem pozemku, odkud hlína pochází. Ale, jak již bylo řečeno, záleží skutečně na individuální domluvě.

Internet

I na internetu samozřejmě existují různé inzerční portály, kde funguje klasicky systém nabídky a poptávky i co se týče zahradnictví a konkrétně i zeminy za velice slušné ceny, nebo třeba za odvoz. Pokud se rozhodnete kupovat zeminu takto, v každém případě si od majitele zjistěte:

  • PŮVOD ZEMINY - jde totiž o to, jak bylo do té doby o půdu pečováno. Jinak se obdělává půda na poli a jinak na zahradě, či obyčejném stavebním pozemku.
  • DRUH HLÍNY - bylo by velkou chybou se o tento podstatný detail nezajímat. Těžko byste něco sázeli do tuhé zeminy bez živin.
  • PODMÍNKY ODVOZU - ujistěte se, že víte přesně, co po vás bude majitel půdy požadovat, abyste nebyli zaskočeni. A než zaplatíte, zkontrolujte si, jak zemina skutečně vypadá, abyste nekupovali zajíce v pytli.

Stavebniny

V dobře vybavených stavebninách, nejčastěji v nějakých velkoobchodech, se dá orná půda také pořídit, ale většinou bývají ceny opravdu hodně nadsazené. Na druhou stranu, tyto obchody skutečně ručí za kvalitu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.44/5 (9 hlasů)


Související články