Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak založit trávník? Od výsevu po sečení

  

Když nevíte, co se zahradou, nechce se vám neustále přehrabovat v hlíně a kličkovat mezi záhonky, není nic jednoduššího, než celou plochu zatravnit a máte vystaráno na léta dopředu. Pokud ovšem svému trávníku poskytnete správnou péči. Jak vůbec s trávníkem začít a jak se o něj dál starat, aby vydržel krásný, vám poradíme v našem článku!

Obsah článku:

Výhody zatravněného pozemku

Mít na zahradě trávník skýtá řadu výhod. Kdo nevěří, nechť se přesvědčí v následujícím výčtu:

 • MUTLIFUNKČNÍ VYUŽITÍ - na trávě se dá odpočívat, ale i např. sportovat. Můžete zde nechat proběhnout pejska, nebo hrát si vaše děti. Na trávníku se dá dělat opravdu ledacos, což se o leckteré povrchové úpravě zahrad říci nedá. Obzvláště dětem můžete zpříjemnit pobyt na zahradě třeba postavením stanu, či indiánského tee-pee.
 • SNADNÁ PÉČE - když srovnáte péči o trávník a o záhonky, budete mít právě s trávou nesrovnatelně méně práce. Ano, sice si neuděláte salát z vlastních domácích surovin, ale kdybyste se náhodou v budoucnosti rozhodli, není problém vysadit i do travnatého terénu pár stromků nebo keříčků s nějakým tím ovocem a dočkáte se alespoň kompotu.
 • ESTETIKA - když nic jiného, hezky to vypadá. Pokud jste skutečně kreativní a dostatečně manuálně zručný, můžete si sekačku kreslit do trávníku obrázky. Můj tatínek třeba vždycky "vysekal" u nás na zahradě svůj monogram.
 • MÉNĚ STAROSTÍ SE ŠKŮDCI - když pěstujete na zahrádce... vlastně cokoliv, často se můžete potýkat s problémem různých vetřelců, kteří vám úrodu spásají, od slimáků po mšice. S trávníkem takové problémy samozřejmě nejsou. Jediným problémovým zvířátkem by mohl být krtek, který má tendenci z vašeho vypiplaného trávníčku udělat tankodrom.

Zakládáme trávník

Pojďme se podívat, jak probíhá založení trávníku krůček po krůčku. Než začneme, musíme se správně a pořádně vybavit.

Nachystáme si

 • travní směs
 • hnojivo
 • kompostový substrát
 • písek, rašelina
 • trávníkový substrát
 • půdní aktivátor
 • hrábě
 • rýč, rycí vidle
 • lopata
 • válec
 • zavlažovač
 • sypací vozík
 • sekačku

Jak budeme postupovat?

 1. PŘIPRAVÍME PŮDU - ta musí být dostatečně vzdušná a výživná. Záleží samozřejmě na tom, jaký druh půdy to je, jaké má složení atp. Obecně ale platí, že byste měli plochu, kterou chcete osít, porýt alespoň do hloubky rýče. Zbavte se veškerých větších předmětů, které by vám mohli při zakládání trávníku vadit. Jsou to třeba velké kameny, nebo zbytky starých kořenů. Půda pak bude provzdušněná a kořínkům se bude nejen dobře dýchat, ale také provrtávat do země.
  Jestliže je složení vaší zeminy málo úrodné, neuškodí podpořit její výživovou hodnotu pískem, rašelinou atp.
 2. UKLIDÍME PŮDU - aby se vám trávník v pozdější době lépe sekal a hezky vypadal, měl by být co nejrovnější. K vyrovnání použijte nejlépe hrábě. Jakmile plochu hezky srovnáte, nechte ji dva až tři týdny odpočívat. Během této doby omezte pohyb na této ploše na nezbytné minimum. Je to jako s budoucí maminkou v těhotenství, také potřebuje maximální klid.
  Může se stát, že za tu dobu nám vykouknou z odpočívající půdy výhonky zbytku plevele. Nyní je ideální čas se jich zbavit. Můžete také znova půdu podpořit aplikátorem a hnojivem.
 3. PŮDU ZPEVNÍME A ZAROVNÁME - půdu máme provzdušněnou, snad i úrodnou, tak je potřeba dát povrchu vašeho budoucího trávníku finální tvar. Chceme přece, aby byl pokud možno rovný. Nejlepší je použít zahradní válec a celou plochu jím přejet. Ne každý z nás ale takovou hračku doma má. Proto pro vás máme jednodušší a přístupnější řešení, totiž prkýnko. Buď jej můžete jednoduše položit na zem a vždy na něj stoupnout, nebo můžete být vynalézavější a udělat si na ně nějaké příchytné zařízení, nasadit si je na nohy a plochu pěkně prošlapat. Nezapomeňte, že veškeré hrbolky se později projeví při sekání, ale i např. když si na trávník budete chtít lehnout a odpočívat. Asi by vám vadilo, kdyby vás tlačily nějaké boule do zad.
 4. SEJEME - přichází klíčová fáze - výsev. Zde máte dvě možnosti. Ta profesionální je pomocí secího vozíku, kde se dá často nastavit hustota výsevu, která by u trávníku měla být asi 20—25 g/m2. Ten ale také nemusíte mít zrovna doma. Když budete sít rukou, zvažte si první várku, abyste zhruba měli představu, jak velká bude při zmíněné optimální váze a při setí rozhazujte dávky o trošku větší. Důležité je, aby semena byla rozhozena co nejrovnoměrněji. Můžete také travní semeno smíchat s pískem, aby se vám lépe a pravidelněji rozhazovalo.
  Předtím, než ale začnete, prohrábněte semena rukou, aby se pěkně rovnoměrně rozložila. Pokud použijete vozík, je dobré vzít výsev ve dvou vlnách a tu druhou směřovat kolmo na tu první, aby bylo semeno rozeseto do kříže.
 5. UDUSÁME - jelikož travní semeno je velice lehké, musíte jej do země trochu zamáčknout. K tomu využijte stejnou metodu jako u kroku číslo 2. Tato činnost má ještě další důvody. Semena se lépe dostanou k živinám a vodě, tudíž rychleji vyklíčí. Navíc nebudou tolik lákavá pro ptáky, kteří budou mít jistě tendenci vám je vyzobávat. S tím musíte počítat, přírodě neporučíte.
 6. ZAVLAŽUJEME - postarat se o dostatečné a správné zavlažování je nejdůležitější hlavně v prvních 3—4 týdnech po založení. A proč říkám "správné" zavlažování? Protože trávník musíte zalévat tak, abyste semena nevyplavili. Proto držte hadici směrem k nebi. Voda navíc bude mít šanci se ve vzduchu ještě trošku ohřát. 
  Uvádí se, že ideální množství vody v létě je 10—15 l/ m2, ale to budete asi těžko měřit. V místech, kde může trávě brát vodu jiný objekt, např. strom, zavlažujte o něco intenzivněji. Důležité je, aby trávník zůstával vlhký. Jakmile budete mít pocit, že se vám vytvořila hustá vrstva travnatého porostu, vaše zalévací mise skončila a strávník už se o sebe postará sám. jen dejte pozor na období sucha. Jestliže bude příliš dlouhé, zavlažování se asi nevyhnete. Pokud vám nebude obcí zakázáno skrz nedostatek vody.
  V době moderní techniky si samozřejmě můžete pořídit i zavlažovač, který se dá dokonce naprogramovat tak, že bude trávník kropit denně ve vámi zvolených intervalech a nemusíte se tak o nic dál starat. jen si dobře rozmyslete, zda-li se takový přístroj zrovna vám vyplatí. Většinou se doporučuje u ploch nad 100 m2.

První sečení nového trávníku

Tráva roste rychleji, než koření. Nesprávným sekáním byste si mohli celé své dílo zničit. Proto se vyplatí u prvního žatí být trpěliví a použít lidskou sílu spojenou s kosou nebo srpem. Sekačka by mohla být zatím příliš těžká a nadělat víc škody, než užitku. Žací nástroj by měl být dobře nabroušený.

První posekání by mělo přijít ve výšce trávy asi 10 cm a měli byste ji zkrátit maximálně o 4—5 cm. Když se vám podaří zároveň se sečením odstranit i plevel, bude to pro vás i váš trávník jedině dobře. Po každém posekání byste měli plochu přihnojit především hnojivem s obsahem dusíku a vápníku.

Další údržba během roku

Jestliže chcete mít kvalitní a hezký trávník, nestačí jen pravidelně ho sekat a hnojit. Musíte být schopni pružně reagovat na roční období. Trávník chystat na zimu a po ní ho kvalitně obnovit. Velkým pomocníkem je pro vás vertikutátor, který nemusíte nutně kupovat, dá se i jen vypůjčit. Je to stroj, který půdu provzdušní, aniž byste museli rozrývat celý trávník, a pomůže vám zbavit se plevele a mechu atp. Toto by se mělo provádět dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim.

Nezapomeňte trávník také pravidelně prosívat třeba jemným pískem. Ideálním obdobím je hlavně léto, kdy dostává trávník nejvíc zabrat, co se týče mechanického opotřebování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.25/5 (4 hlasy)


Související články