Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Tipy jak měřit při stavbě domu

  

Ke stavbě domu či jakékoliv stavby jsou potřeba měřící pomůcky. Některé jsou jednoduché (metr, pásmo, vodováhy...) jiné naopak složitější (nivelační přístroje...). Při stavbě rodinného domu se na začátku neobejdeme bez pomoci odborně způsobilého zeměměřiče (tzv. geodeta). Tato osoba nám pomůže s vytyčením hranic pozemku i s budoucí stavbou. Ostatní jednoduchá měření si již můžeme obstarat sami.

Základní pomůcky - Profi pomůckyOdchylky měřeníTipy

Základní pomůcky pro měření

V dnešní době máme štěstí, že existujé velké množství kvalitních měřících pomůcek a stačí si jen vybrat.

  • metr - může být skládací nebo svinovací. Rychlá pomůcka k změření spíše kratších vzdáleností do 10 metrů. Na stavbě se hodí mít různé velikosti. Deseti metrový metr již něco váží a do kapsy je trochu nepohodlný...vhodný je 3 metrový s plastovým obalem.
  • pásmo - se používá na měření větších délek. Od 10 do 50 metrů. Pásmo využijeme při měření např. délky plotu, hranic pozemků, vzdáleností stěn i jejich výšek, dlouhých předmětů (krovů, trámů, desek...).
  • vodováhy - nejčastěji odlehčené kovové tyče s měřící bublinkou nebo též hadicové
  • olovnice - je velmi jednoduchý přístroj. Postačí nám provázek a závaží, nejčastěji ocelové. Využijeme ji např. při měření hloubky nebo při přemísťování bodů.
  • úhelníky - k měření úhlů a krátkých vzdáleností. Osobně mám Wolfcraft 5205000, což je kvalitní a pevný úhelník s nejdelší stranou 50 cm. Rád jej používám při každé příležitosti.

Sofistikovanější měřící pomůcky a jejich ceny

Bývají dražší na druhou stranu, ale šetří čas a bývají přesnější. K jejich používání jsou potřeba větší znalosti. Každý produkt by měl obsahovat návod v češtině, který by nám měl vše podstatné objasnit.

  • nivelační přístroje a latě - k velmi přesněmu zaměřování větších vzdáleností. K vyměření např. umístění stavby, spádů potrubí, hloubky. Na druhou stranu jejich cena je vyšší... kolem 5000 až 8000,- Kč (Bosch GOL 20 D Professional)
  • laserový měřič vzdáleností - chytrá pomůcka pro rychle měření. Využívá se k měření vzdáleností v otvorech oken či dvěří. Projektanti tuto pomůcku používají pro přesné zaměřování rozměrů místností. Levné koupíme do 1000,- Kč (Parkside PLEM 50 C3 z Lidlu, Retlux RHT 100), profi kolem 2000 - 5000,- Kč (Bosch GLM 40 Professional)
  • křížový, čárový laser - využijeme jej např. na měření roviny podlahy, schodišť, při obkládání stěn či realizaci sádrokartonových podhledů. Jednoduché stojí kolem 2000 až 4000,- Kč (Extol - laser zelený liniový, křížový samonivelační), profesionální mezí 10000 až 20000,- Kč (Bosch GLL 3-80 CG Professional). 

(...uvedené ceny v roce 2022)

Odchylky při měření

Každý měřící přístroj má své nedostatky při měření. Naštěstí u stavby domů nejsou tak extrémní požadavky na přesnost jako u strojní výroby. Daleko větším problémem jsou chyby způsobené nesprávným změřením. Jak se říká dvakrát měř jednou řež a u stavby to platí dvojnásob.

Pokud se spleteme u jedné desky, není to zas až takový problém jako třeba u výšky podlahy, základů či stropů (pokud nemáme pouze jednu desku, kterou moc zkrátíme). Každá úprava stojí peníze navíc, musíme být při měření opatrní. 

Tipy

  • Jak se nesplést při měření stejné délky? - pokud někde potřebujeme měřit stejné délky, pak je vhodné si tuto vzdálenost přenášet pomocí předpřipravené laťky o dané vzdálenosti. Vyhneme se časté chybě: nesprávnému odečtení vzdálenosti z metru.
  • Pro rychlé měření je lepší svinovací než skládací metr.
  • Je přesnější svinovací nebo skládací metr? - svinovací metr je přesnější, protože je vyrobený z jedné ocelové pásky. Na druhou stranu skládací metr je výhodný při měření ve svislé poloze, kdy jej lze použít s tužkou snadněji.
  • K měření krátkých vzdáleností je vhodné použít úhelník.
  • Měření pravých úhlů
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články