Jak odstranit statickou elektřinu?

Statická elektřina patří k jevům běžným, avšak nepříjemným. Jak vlastně vzniká, co může způsobit a jak se jí zbavit?

Co je statická elektřina a jak vzniká

Statická elektřina může vzniknout na povrchu různých předmětů. Jde o nashromážděný elektrický náboj neboli o elektřinu. Vzniká separací, indukcí anebo třením různých hmot s různou vodivostí. Velmi citlivé jsou z tohoto hlediska hlavně umělé materiály. To jsou třeba ty, které nosíme oblečené na sobě. 

Každý materiál se totiž sestává z atomů. Tyto atomy obsahují vždy kladné a záporné částice, jejichž součet je rovný. To jinými slovy znamená, že atom je neutrální. Pakliže se některá z částic ztratí, atom už není atomem, ale iontem. A to buď kladným nebo záporným. A platí jednoduché pravidlo, že opačné ionty se přitahují a shodné naopak odpuzují.

Proč je statická elektřina nežádoucí

Statická elektřina může způsobit celou řadu nepříjemností: Povrch díky ní velmi intenzivně přitahuje částečky prachu nebo zvířecí chlupy, doslova čítankovým příznakem bývají zelektrizované vlasy, velmi často se nám může přihodit i nepříjemný symptom, že dostaneme „ránu“. 

Můžeme však být v klidu z hlediska našeho zdraví, statická elektřina by ho neměla žádným závažným způsobem ohrozit. Jedná se totiž o velmi vysoké napětí, je však dosaženo jen velmi malého nebo žádného proudu.

Co se statickou elektřinou v bytě

Pokud to je možné, omezte množství elektroniky ve své blízkosti. V moderní době se však jedná o poměrně těžko aplikovatelnou radu, počítače a další zařízení tvoří neodmyslitelnou součást našich životů.

Elektrostatickému náboji však bránit v jeho vzniku a šíření můžeme. Velmi účinným způsobem je zvýšení vzdušné vlhkosti. Suchý vzduch pro něj představuje ideální prostředí. Chcete-li si pomoci, určitě je na místě si pořídit domů odpařovač vody nebo zvlhčovač vzduchu. V nouzi vás zachrání dokonce i obyčejná miska s vodou.

Výše uvedená teorie o umělých materiálech platí nejen pro ty, které nosíme, ale i pro ty, které máme doma. Pokud to půjde, nahraďte je doma nebo v kanceláři těmi přírodními. Jestliže nechcete nebo nemůžete měnit rovnou například nábytek a další vybavení, v obchodech si koupíte speciální antistatické spreje. Ty můžete nastříkat i na koberce, které jsou taktéž velmi častým zdrojem statické elektřiny.

Elektrostatický náboj je nepřítelem citlivých součástek již výše uvedené elektroniky. Chystáte se například z důvodu čištění rozebírat svůj počítač? Vhodné je se nejprve „vybít“. Postačí se dotknout zemnícího kolíku v zásuvce nebo o nenatřenou část topení. Minimalizujete tak riziko vzniku škod. K tomuto účelu je rovněž v obchodech možné sehnat i přímo vyrobené antistatické náramky.

Když účinky statické elektřiny pociťujeme na sobě

Slečny a dámy znají poměrně častou nesnáz. Vezmete si oblíbenou sukni nebo šaty, ale oblečení se vám nepříjemně „lepí“ na silonky. Vyhazovat oblíbený kousek přirozeně nechcete. Pomoc vám může obyčejný lak na vlasy, kterým sukni z rubové strany nastříkáte. 

Při praní používejte aviváž, která představuje účinnou prevenci. Pakliže byste se rádi vyhnuli chemii, můžete aviváž nahradit bílým nebo jablečným octem i jedlou sodou. S praním souvisí i sušení. Trápí-li vás statická elektřina a používáte sušičku, našli jste viníka. Nejlepší je nechat vyprané prádlo usušit přirozeně, tedy na slunci.

Předtím, než se obléknete, zkuste oděv přejet libovolným kovovým předmětem. Může to být třeba obyčejné ramínko na šaty. Spolehlivě tím statickou elektřinu odstraníte. Obdobný efekt bude mít i zavírací špendlík, který si na oblečení připnete. Napadlo by vás oblečení namísto do skříně ukládat do mrazáku? Nejspíš nikoli, nicméně se jedná o další účinnou zbraň.
Umělé materiály umí způsobit problémy nejen na oblečení, ale také na obuvi. Gumová podrážka představuje pravý ráj pro statickou elektřinu. Jak problém vyřešit? Nejlépe bude vyměnit oblíbené tenisky za kožené obutí.

Připomínáte po použití hřebenu slavného geniálního fyzika Alberta Einsteina? Alespoň tedy svým účesem. V tom případě si můžete pomoci docela jednoduše: Naučte se používat vlasovou kosmetiku, která obsahuje silikony.

Statická elektřina a zvířata

Majitelé chlupatých mazlíčků si mohou všimnout toho, že statická elektřina vadí také zvířatům. Vytvořit se jim může v srsti, což se stává typicky při bouřce. Zvíře je potom neklidné, takže je vhodné jej statické elektřiny zbavit. Použijte třeba antistatický ubrousek do sušičky, jímž přejedete po srsti. Odstraníte tak problém a váš dotek zároveň i zvíře uklidní. Podobně účinné bude i mírné navlhčení srsti, jak již bylo řečeno, ve vlhku se statická elektřina šíří mnohem hůře.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.38/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články